جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

همه چیز درباره رنگ چاپ سیلک

همه چیز درباره رنگ چاپ سیلک

در این مقاله چه میخوانیم

رنگ چاپ سیلک، در چاپ سیلک موضوعی مهم به حساب می آید. هر موقع از چاپ سیلک صحبت می کنیم باید از رنگ آن نیز حرف بزنیم. در این نوشته قصد داریم تمام رنگ های موجود در بازار کیسه های خرید و همه چیز درباره آن ها را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر اطلاع از قیمت ها از صفحه ی چاپ کیسه پارچه ای دیدن فرمایید.

مجموعه چاپ سیلک جاوید در حوزه چاپ سیلک فعالیت می کند و بهترین کیسه های خرید پلاستیکی و پارچه ای را با چاپ طرح اختصاصی در اختیار شما قرار می دهد.

یکی از روش های بسیار متداول چاپ، چاپ سیلک است که حتما تا به حال یکبار اسمش به گوشتان خورده است. از این روش چاپ در چاپ روی فلز، پارچه، نایلون، شیشه و چوب و … استفاده می کنند. در ادامه به این موضوع می پردازیم که چه رنگ هایی در این سبک از چاپ به کار گرفته می شوند و هر کدام چه ویژگی ها و مزایا و معایبی دارند.

انواع رنگ چاپ سیلک

رنگ های پرکاربردی در چاپ سیلک وجود دارند مثل رنگ روغنی، پی وی سی و اورینت. این رنگ ها اصلی ترین نوع رنگ هایی هستند که در چاپ سیلک استفاده می شوند. در چاپ سیلک از رنگ های دیگری نیز استفاده می شود که به اندازه رنگ های نام برده شده پرکاربرد نیستند.

رنگ روغنی

یکی از رنگ هایی که تابه حال درباره ان شنیده اید یا با آن کار کرده اید رنگ روغنی است. از این رنگ در جاهای مختلف از جمله رنگ آمیزی دیوارها و سقف های خانه ها استفاده می شود. اما این رنگ در چاپ سیلک نیز استفاده می شود. کار با این رنگ قلق های خاصی را دارد برای همین افراد تازه کار میتوانند به راحتی از این رنگ استفاده کنند و با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد. اما اگر کمی تجربه بدست آورند می توانند راه و چاه استفاده از این رنگ را یاد گرفته و بهترین کار خود را ارائه دهند.

یکی از مزایایی که این رنگ دارد این است که قیمت آن نسبت به بقیه رنگ ها مناسب تر و مقرون به صرفه تر است. بنابراین چاپ با رنگ روغنی به صرفه تر از چاپ با رنگ های دیگر است. حلال این رنگ نیز تینر است که نسبت به حلال رنگ پی وی سی ارزان تر است. این رنگ چاپ سیلک در چاپ طرح های ظریف استفاده می شود چرا که باعث گرفتگی شابلون نمی شود. از این رنگ می توان در فصول گرم سال به راحتی استفاده کرد.
بزرگترین عیب این رنگ این است که دیر خشک می شود. این موضوع در کارگاه های چاپ بسیار مهم است که رنگ ها سریع خشک شوند. برای همین چاپخانه ها با این رنگ به مشکل می خورند. در هر کارگاهی برای خشک شدن این رنگ نیاز به داشتن تعداد زیادی قفسه است. خشک شدن این رنگ چاپ سیلک تا حدود 12 ساعت می تواند به طول بیانجامد.

رنگ پی وی سی (PVC)

این رنگ پرکاربردترین رنگ در چاپ سیلک می باشد. به طوری که هر کارگاه چاپ سیلک با این رنگ آشنا می باشد. این رنگ به دلیل مزیت بزرگی که دارد یعنی زودخشک شدن، کاربرد بسیار بالایی نیز دارد. این مزیت باعث می شود که برای خشک شدن به مکان کوچکتری نیاز داشته باشیم. همین دلیلی است که در مساحت های کوچک می توان با این رنگ چاپ انجام داد.

حلالی که این رنگ دراد ریتارد می باشد. ریتارد به بوی زننده و بدی که دارد معروف است و همین موضوع بزرگترین معایب چاپ سیلک با رنگ پی وی سی است. اگر دارید روی کیسه پارچه ای چاپ سیلک با رنگ پی ویسی انجام می دهید، باید بدانید که مقداری از رنگ توسط پارچه جذب می شود بنابراین باید ابتدا صبر کنید تا بوی بد ریتارد از بین برود و سپس کیسه ها را بسته بندی کنید. در غیر این صورت با نارضایتی مشتریان خود مواجه خواهید شد. بنابراین بهتر است پس از خشک شدن کیسه ها را در محلی قرار دهیم که تخلیه هوای مناسبی داشته باشد.

اگر دارید روی نایلون این کار را می کنید باید بدانید که رنگ به نایلون جذب نمی شود پس زمان از بین رفتن بوی بد ریتارد کم تر خواهد بود. یکی از بزرگترین معایب رنگ پی وی سی قیمت بالای آن است. هم خود رنگ پی وی سی و هم ریتارد که حلال آن است، قیمت بالایی دارند که روز به روز افزایش می یابد. برای همین کارگاه های چاپ با این رنگ به مشکل برخورده اند.

رنگ چاپ سیلک اورینت

یکی از رنگ های با کیفیتی که در چاپ سیلک روی پارچه و اسپان استفاده می شود، رنگ اورینت است. این رنگ پوشش بسیار خوبی دارد و چاپی که با آن انجام می شود با کیفیت و توپر است. قیمت رنگ اورینت نسبت به رنگ پی وی سی کمتر است. اما برای چاپ اورینت مجبور می شوید از توری های شماره پایین استفاده کنید. همین موضوع استفاده از رنگ را افزایش می دهد و باعث بالا رفتن قیمت تمام شده می شود.
معمولا این رنگ با محلول گلیسیرین مخلوط میشود تا از گرفتگی شابلون جلوگیری شود. پر کاربرد ترین رنگ اورینت رنگ سفید است زیرا رنگ سفید پی وی سی کیفیت خوبی ندارد و به جای آن از رنگ اورینت سفید با پوشش و کیفیت بالا استفاده می کنند.
بنابر اینت می توان نتیجه گرفت که ارگ به دنبال کیفیت بالا هستید باید به سراغ زنگ اورینت بروید. البته در ازای این کیفیت بالا، باید بهای بالایی نیز بپردازید.

تهیه شده توسط شرکت چاپ جاوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده