جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

همه چیز درباره کلیشه نایلون

همه چیز درباره کلیشه نایلون

در این مقاله چه میخوانیم

کیشه نایلون یکی از پر استفاده درین موارد در صنعت چاپ کیسه های پلاستیکی و نایلون می باشد. در این مقاله صدر داریم هرآنچه که باید در بارهاین کلیشه ها بدانید را برای شما بازگو کنیم.

در صنعت چاپ بسیاری از صاحبان کسب و کارها مایل هستند تا لگو و آدرس خودشان بر روی کیسه ای نایلونی که به مشتریان می دهند چاپ شود تا به این شکل بتوانند کسب و کار خودشان را به دیگران معرفی کنند و عملا برای خود عمل تبلیغ را هم انجام دهند.برای آن که بتواند آن چاپی که مد نظر صاحب کسب و کار یا سفارش دهنده را روی پاکت یا نایلون به چاپ برسانند نیاز به یک سری وسایل دارند . کلیشه های چاپی یکی از این موارد می باشند که در چاپ خانه ها برای چاپ لگو سایر موارد برروی نایلون مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت یکی از مهم ترین مراحل پیش از چاپ ساخت کلیشه است که در این مطلب به آن می پردازیم.

کلیشه نایلون چیست؟

کلیشه یک قالب است از طرحی که قرار است برروی کیسه های پلاستیکی یا پارچه ای چاپ شود. طرز کار این قالب ها به این شکل است که ابتدا قال را در رنگ فرو برده و سپس با اعمال نیروی عمودی یا بهتذ بگوییم با فشار آوردن قالب بر روی پارچه یا پلاستیک عمل چاپ انجام می شود.

چاپ به وسیله ی کلیشه یکی از قدیمی ترین روش های چاپی می باشد که در اواخر قرن هجدهم آ ن هم برای چاپ مطبوعات و روزنامه ها اختراع و مورد استفاده قرار گرفت و به دلیل آسان بودن و کاربردی بودن خیلی زود در صنایع دیگر مانند چاپ بر روی پلاستیک و پارچه ها مورد استفاده قرار گرفت

انواع کلیشه نایلون مورد استفاده در صنعت چاپ

استفاده از کلیشه های چاپ برای چاپ لگوی برندها و یا راه های ارتباطی با آنها بر روی کیسه های نایلونی و لباف بسته بندی ها بسیار رایج می باشد. کیشه های از نظر جنس و مواد مورد استفاده در تولید آۀنها به چند نوع دسته بندی می شونئ که در زیر به بیان برخی از آنها می پردازیم.

کلیشه ژلاتینی

یکی از رایج ترین نوع کلیشه ها که برای چاپ روی محصولات پلی اتیلن مورد استفاده قرار می گیرد کلیشه های ژلاتینی می باشند. به کمک این کلیشه ها می توان هر تصویری که سفارش دهنده می خواهد را با بهترین کیفیت ممکنه و جزئیات بررریو پلاتیک و یا نایلون مورد نظر چاپ کرد.

این کلیشه ها بسیار قابل انعطاف می باشد زیرا همان گونه که از نامش پیداست از چنس ژلاتین یا پلاستیک قابل انعطاف می باشد و به همین علت چاپ با این روش چاپ فلکسو (انعطاف پذیر) نامیده می ‌شود.

از این کلیشه ای در دستگاه های چاپ غلطکی استفاده می شود. در ابتدای کار برای نصب کلیشه ها برروی غلتک از چسب استفاده می شود به این شکل که کلیشه ها برروی سطح غلتک چسبانده می شوند و سپس با حرکت دادن غلتک از روی نوار رنگ سطح برجستهی کلیشه ها به رنگ آغشته می شوند و پس از این قسمت با حرکت دادن کلیشه ها برروی پلاستیک عمل چاپ انجام می شود

از مهمترین ویژگی هیا کلیشه های ژلاتینی که باعث شده است بسیاری از مشتریان و کارگاه های چاپ را به سمت خود بکشاند کیفیت بالای چاپ این کلیشه ها و قیمت پایین این کلیشه ها می باشد.

این نوع چاپ برای سفارشات با حجم های ۱ تا ۳ تن کاملا ایده آل و حتی تا حجم ۵ تن نیز مناسب می باشد.

این نکتته را هم باید بیان کنم که می توان از این نوع کلیشه ها در مدت زمان طولانی استفاده کرد ولی این را باید بدانید که بعد از استفاده زیاد و متعدد از این نوع کلیشه ها گوشه های برامده این کلیشه ها خرده می شوند و درگر چاپ با کیفیتی نخواهید داشت . به همین دلیل هم گفته می شود پس از چن بار استفاده از این نوع کلیشه ها، کلیشه را عوض کرده و دوباره عمل چاپ را انجام دهید.

در تولید کلیشه های ژلاتینی ا زدو نوع روش استفاده می شود

آنالوگ

لیزری

کلیشه آنالوگ معمولا برای چاپ‌ های ساده مانند نوشته یا لوگوهایی که افکت گرافیکی خاصی در آن ‌ها به کار نرفته باشد مورد استفاده قرار می ‌گیرد. کلیشه دیجیتال معمولا برای چاپ تصویر و چاپ‌ های D3 و برخی چاپ‌ های تمپلات مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

کلیشه فلزی

استفاده از کلیشه های فلزی جزوء بروزترین روشها یچاپ برروی پلاستیک و نایلون می باشد که بیشتر در چاپ هلیو مورد استفاده قرار می گیرند.

از کلیشه های فلزی بیشتر برای چاپ بر روی سطوح پلی پروپیلنی استفاده می شود  و هچنین در چاپ لفاف های بسته بندی از جنس BOPP کاربرد زیادی دارد.

از نظر عملکرد مکانیزم چاپ هلیو مشابه با چاپ فلکسو می باشد. ولی در این روش بر خلاف روش قبلی که از کلیشه های ژلاتینی برای انجام عمل چاپ استفاده می شود از سیلند های فلزی حکاکی شده استفاده می شود که از نظر هزینه بسیار پر هزینه تر از کلیشههای ژلاتینی می باشند.

این روش چاپ به دلیل هزینه بالایی که دارد برای کسب و کارهای کوچک اصلا پییشنهاد نمی شود زیرا مقرون به صرفه نمی باشد. این روش چاپ بشتر برای تیراژهای بسیار زیاد و حتی بالاتر از 5 تن مورد استفاده قرار می گیرد.

شاید قیمت ساخت کلیشه های فلزی بالا باشد اما به علت حجم بالای سفارش در طول مدت کاملا به صرفه و اقتصادی می باشد.

در ست است که این کلیشه ها به دلیل این که با مواد شیمایی همچون رنگ ها در تماس می باشد به مرور دوچار خردگی می شود ولی در کل عمر این کلیشه ها از کلیشه های ژلاتینی بسیار بیشتر می باشد و دارای عمر طولانی می باشند.

پیشنهاد می کنیم از صفحه ی چاپ نایلون دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده