جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

انواع رنگ در چاپ سیلک

انواع رنگ در چاپ سیلک

در این مقاله چه میخوانیم

در صنعت چاپ یکی از انواع چاپ که بسیار پر استفاده می باشد چاپ سیلک است به کمک این نوع چاپ می توان بر روی هر قطعه ای که مدنظرتان است عمل چاپ را انجام داد قطغاتی مانند شیشه ، پلاستیکف فلز و غیره. انتخاب انواع رنگ در چاپ سیلک از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا هر رنگ دارای ویژگی های خاص خود می باشد.

برای انجام این نوع چاپ نیاز است که از نوع مخصوصی از رنگ ها استفاده کرد تا به کمک آنها بتوان جلوه ی بیشتری به محصولاتی که برروی آنها عمل چاپ را انجام می دهیم بدهیم. با توجه به اهمیتی که رنگ انتخابی در کیفیت چاپ می گذارد امروز قصد داریم تا برای شما از انواع رنگ در چاپ سیلک مطالبی را بازگو کنیم.

انواع رنگ در چاپ سیلک

در چاپ سینک پنج رنگ به عنوان رنگ های اصلی شناخته می شوند و سایر رنگ ها از ترکیب این پنج رنگ بوجود می آیند و چاپی با کیفیت را بوجود آورد این پنج رنگ عبارت اند از مشکی ، سفید، آبی ، زرد و قرمز. در واقع به کمک این پهار رنگ می توان بی نهایت رنگی که در چاپ مورد استفاده قرار می گیرد را بوجود آورد. به همین دلیل است که تنوع رنگ ها در چاپ سیلک بسیار بالا می باشد. البته به این نکته را هم باید توجه کرد که ترکیب رنگ ها و ساخت رنگ جدید به کمک نیروی انسانی انجام می شود به همین دلیل هم بسیار با اهمیت است که از نیروی انسانی حرفه ای و کارآمزده استفاده شود.

مجموعه چاپ سیلک جاوید به چندین سال تجربه در امر چاپ برروی انواع کیسه های پارچه ای و استفاده از افراد خبره در امر درست کردن بهترین ترکیب رنگ می تواند چاپی با کیفیت را برای مشا ایجاد کند.

این نکته را باید بدانید که در بازار رنگ های بسیار زیادی وجود دارد دارد ولی تمام این رنگ ها در دو پایه ی روغنی و پایه آب قرار دارند و با توجه به جنس قطعه ای که می خواهید عمل چاپ برروی آن انجام شود می توان از رنگ های مخصوصی هم استفاده کرد.

سوالی که پیش می آید این است که چرا باید برای هر قطعه از رنگ خاصی استفاده کرد ؟ زیرا اگر از رنگ اشتباه برای چاپ برروی قطعه استفاده شود این چاپ ماندگاری خوبی نخواهد داشت و به سرعت رنگ زده شده ازبین می رود ولی اگر رنگ مناسب برای قطعه مورد نظر انتخاب شود چاپی زیبا با ماندگاری بالا خواهیم داشت.

مهمترین رنگ در چاپ سیلک

همان طور که قبلا هم بیان کردیم رنگ های مختلفی در چاپ سیلک نورد استفاده قرار می گیرد. این رنگ ها به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند . این دسته ها عبارت اند از :

  • رنگ pvc
  • رنگ pp
  • رنگ روغنی
  • رنگ اورینت

در بین این رنگ ها رنگ pvc  پر استفاده ترین نوع رنگ می باشد که از اهمیت بالایی هم برخوردار است.

رنگ pvc

رنگ pvc از پر کاربردی ترین نوع رنگ ها در چاپ سیلک می باشد زیرا به کمک این رنگ می توان برروی انواع قطعات چاپ خوبی ایجاد کرد. از این رنگ می توان برای چاپ برروی قطغاتی که از جنس نایلون، پلی اتیلن ، انواع جعبه ها و غیره استفاده کرد.

از مزیت های این نوع رنگ می توان به این مورد اشاره کرد که این رنگ بسیار سریع خشک می شود ولی باید به این نکته نیز توجه کرد که درست است سریع خشک شدن رنگ یه مزیت است ولی همین مورد می توانید یه عیب هم باشد. از دیگر مزیت این رنگ می توان به ماندگاری بالای این رنگ اشاره کرد. سریع خشک شدن و ماندگاری بالای رنگ باعث شده است تا سرعت چاپ بسیار افزایش یابد و به شکل در زمان بسیار صرفه جویی شود.

از معایب این رنگ ها باید به این مورد اشاره کرد که به دلیل سریع خشک شده این رنگ ها باید شابلون را در حین چاپ پاک کنید زیرا رنگ به سرعت برروی شابلون خشک شده وعملا باعث می شود کیفیت چاپ پایین آید البته می توان با استفاده از رنگ pvc با کیفیت این مور را برطرف کرد. در برخی از کارگاه های کوچک برای این که رنگ به سرعت خشک نشود از تینر فوری استفاده می شود که این مورد به تنهایی باعث کاهش کیفیت چاپ می شود به همین دلیل هم برای سفارش چاپ باید با شرکت هایی که چندین سال است کار می کنند و تجربه کافی دارند سفارش کار و فعالیت بدهید.

رنگ pp

نام دیگر رنگ pp ، رنگ های پلی اتیلن هم می باشد . این نوع رنگ در صنعت چاپ کاربرد کمتری نسبت به سایر رنگ ها دارد. ولی برای چاپ برروی قطعات صنعتی و چاپ برروی پلاستیک بسیار مناسب است. حلال این نوع رنگ هم ریتارد است و به نسبت رنگ روغنی زودتر خشک می شود.

رنگ روغنی

یکی از رنگ هایی که برای چاپ برروی انواع قطعات پلاستیکی بسیار مناسب است رنگ روغنی می باشد حلالی که برای این نوع رنگ استفاده می شود بنزین است. مطمعین هستیم که همه شما نام این رنگ را شنیده اید زیرا این نوع رنگ در رنگ کاری ساختمان بسیار مورد استفاده می باشد. این رنگ در چاپ سیلک نیاز دارد زمان بیشتری بماند تا خشک شود و در استفاده از آن حتما احتیاج به دستگاه تثبیت کننده رنگ می باشد. رنگ روغنی برای شابلون های دارای طرح ریز و ظریف مناسب است و می تواند چاپی یک دست را روی قطعه ایجاد کند.

رنگ اورینت

رنگ اورینت بر پایه آب می باشد و برای چاپ برروی پارچه بسیار مناسب است . طرحایی که برای انجام این چاپ مورد استفاده قرار می گیرند برجسته می باشد و به همین دلیل هم میتوان چاپی با کیفیت و عالی ایجاد کرد. این رنگ حالت خمیری دارد و باید در استفاده از آن تجربه کافی داشت.

پیشنهاد می کنیم از صفحه ی چاپ نایلون دیدن فرماید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده