جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

بگ پارچه ای یا کاغذی

بگ پارچه ای یا کاغذی

در این مقاله چه میخوانیم

نحوه ساخت و تولید همه کیسه ها با هم متفاوت می باشد چه این کیسه ها  پلاستیکی باشندف چه پارچه ای و چه کاغذی متفاوت در نحویه ساخت همه آنها وجود دارد. به دلیل نحویه ساخت و مواد استفاده شده در هر کدام از این کیسه ها، دور انداختن آنها و دفع هر کدام از این کیسه ها تاثیراتی بر محیط زیست خواهد داشت. کیسه های پلاستیکی را میتوان جز خطرناک ترین محصولات تولیدی انسان ها  برای محیط زیست دانست چون که سالیان سال طول می کشد تا این پلاستیک در طبیعت تجزیه شود که آن هم به طور کامل برخی اوقات اتفاق نمی افتد و اینکه این پلاستیک ها زمانی که در محل دفن زباله ها دفن می شوند خیلی راحت به تکه های ریز پلاستیک تبدیل می شوند و باز هم آنجا از بین نمی روند.

ولی در این بین شما می توانید از مرکز فروش کیسه پارچه ای هرانچه در مورد انواع کیسه های بسته بندی و غیره را که نیاز دارید بدست اورید.

اینکه می توان کیسه های پلاستیکی را بازیافت کرد یا نه باید بگویم که بله  این اتفاق می تواند بیفتد ولی چیزی که در اینجا مطرح است و خیلی مهم است این است که به انرژی و منابع زیادی برای این کار نیاز است تا بتوان کیسه های پلاستیکی را بازیافت کرد و باز از آنها استفاده کرد و اینکه در نهایت پلاستیک با کیفیتی تولید نمی شود. برخی کشورها استفاده از کیسه های پلاستیکی را ممنوع کردند و برخی دیگر برای استفاده از آن مالیات وضع کرده اند. برای اینکه بتوانیم از کیسه های پلاستیکی در کارهای روزمره خود استفاده نکنیم می توانیم بجای آن از بگ های پارچه ای و کاغذی استفاده کنیم که تجزیه پذیرتر از کیسه های پلاستیکی هستند.

کیسه های کاغذی

یکی از عوامل مهم برای اندازه گیری اثرات زیست محیطی کیسه های خرید ، مرحله تولید کیسه هاست.

آژانس محیط زیست انگلستان می گوید که مرحله تولید است که انرژی زیادی مصرف می کند . در واقعیت، چیزی حدود 60 درصد از اثرات زیست محیطی کیسه های خرید در این مرحله یعنی مرحله تولید قرار دارد. به همین خاطر است که آنطور که ما فکر می کنیم کیسه های پارچه ای و کاغذی بی ضرر نیستند و ضرر خودشان را می توانند به محیط زیست برسانند، اگر بیایید استفاده از هر نوع کیسه را یک بار در نظر بگیریم ممکن است استفاده از کیسه های کاغذی و پارچه ای حتی از استفاده از کیسه های پلاستیکی بدتر باشد.

برای جبران همه اثرات زیست محیطی که کیسه های کاغذی می گذارند باید حداقل 40 بار از کیسه های کاغذی استفاده شود که این ممکن است غیر ممکن باشد زیرا که کاغذ به آسانی می تواند پاره شود و اینکه در برابر آب هم آنقدر مقاومت ندارد.

در تحقیقی که توسط مجمع ایرلند شمالی انجام شد. مشخص شد که تولید کیسه های کاغذی از کیسه های پلاستیکی 4 برابر بیشتر انرژی مصرف می کند

درخت های زیادی برای تولید کیسه های کاغذی قطع می شود که این هم به اکوسیستم  ها آسیب می رساند هم اینکه دفاع اصلی  ما انسانها را در مقابله با تغییرات آب و هوایی را از بین می برد و نابود می کند. علاوه بر همه اینها تولید کیسه های کاغذی سموم بالاتری ایجاد می کند، کاغذ با حرارت دادن چوب در محلول های شیمیایی که به آلودگی هوا و همچنین باران های اسیدی کمک می کند، ساخته می شود. به این باران اسیدی، اکسید گوگرد گفته می شود که از سوزاندن زغال سنگ های  مورد نیاز برای نیروگاه ها برق و غیره ایجاد و آزاد می شود.

کیسه های پارچه را می توان  در بین سایر کیسه ها بهترین انتخاب برای استفاده روزمره دانست به شرط آنکه برای چندین بار مورد استفاده قرار گیرند و گرنه اگر برای یک بار بخواهد از آنها استفاده کنیم حتی از کیسه های کاغذی و پلاستیکی بدتر هستند تولید کیسه های پارچه ای به انرژی و آب زیادی نیاز دارد، به طور معمول برای ساخت کیسه های پارچه ای از پنبه استفاده می شوند.

تولید پنبه نیز به زمین و انرژی و آب زیادی نیاز دارد؛ مقدار زیادی از منابع کمیاب، به ویژه آب شیرین، برای رشد گیاهان پنبه استفاده می شود که تخمین زده شده چیزی حدود 10000 لیتر فقط برای یک کیلو پنبه مصرف اب و انرژی  داریم. از طرفی دیگر برای تولید این همه پنبه به مقادیر زیادی کود نیاز است، استفاده از آفت کش ها و حشره کش ها در مزارع پنبه بیشتر از بقیه محصولات در جهان استفاده میشود. این مواد شیمیایی در نهایت رودخانه  و اقیانوس ها را آلوده می کند و به زیست محیط آن مکان های آسیب میرساند که معیشت ماهیگیری هم به مشکل می خورد.

فرآوری واقعی پنبه برای تبدیل شدن به یک کیسه پارچه ای به تاثیر محیطی آن اضافه می کند؛ به طور کلی می توان گفت که پارچه بیشترین ردپای کربن را دارد، یک کیسه پارچه ای که در خواروبار فروشی ها پیدا میشود چیزی حدود 272 کیلوگرم دی اکسید کربن دارد که از کشت پنبه، فرآوری در ماشین آلات و حمل و نقل به دست می آید. کیسه های پارچه ای برای استفاده طولانی مدت و چندین بار ساخته شده اند و برای استفاده مجدد می شود روی آنها حساب کرد اما بر اساس گزارشی که از آژانس حفاظت محیط زیست دانمارک به دست اومده برای جبران کلی اثراتی که کیسه های پارچه ای بر روی محیط زیست می گذارند باید چیزی حدودی بیش از 3 هزار بار از آنها باز استفاده شود

بگ پارچه ای بهتر است یا کاغذی ؟

کاغذ و پارچه در صورتی دوستدار طبیعت هستند که بتوان از آنها در دفعات زیاد و در طول سالیان سال از آنها استفاده کرد

بدون اینکه بخواهیم مراحل تولید و زیست تخریب پذیری و قابلیت استفاده مجدد که اصلی ترین عواملی هستند که برای اندازه گیری تاثیرات زیست محیطی یک ماده استفاده می شود را در نظر بگیریم. مواد تشکیل دهنده کیسه ها هر چه سریعتر تجزیه شود و بتوان از آنها در دفعات متعدد استفاده کرد برای محیط زیست بهتر است، می توان گفت که کیسه های پارچه ای و کاغذی در این حالت بهترین انتخاب هستند.

کیسه های کاغذی را می توان زیست تخریب پذیر دانست. زیرا می توان به راحتی بازیافت شده و یا می توان آنها را به کمپوست تبدیل کرد، در ساخت کیسه های کاغذی اغلب از کاغذهایی استفاده می شود که قابلیت بازیافتی دارند و مواد تشکیل دهنده آنه قابلیت تجزیه پذیر دارند. بازیافت کیسه های کاغذی ای بسیار آسان تر است و طبق مطالعاتی که انجام شده بیشتر مردم علاقه دارند از این کیسه ها استفاده کنند و اگر در محیط رها شوند  به سرعت تجزیه می شوند البته این را هم بگوییم که این نوع کیسه ها ممکن است برای استفاده مجدد مناسب نباشند زیرا که کاغذ به راحتی پاره می شود و در مقابل آب هم توان دفاعی ندارد با این حال می توان از کیسه های کاغذی  پس از اولین خرید از فروشگاه ها برای بسته بندی لوازم در خانه به دفعات استفاده کرد. این را هم بگوییم که از نظر دفع کیسه های کاغذی بهتر از کیسه های پارچه ای و پلاستیکی قابل دفع هستند کاغذ قابل تبدیل به کمپوست است، کافی است که فقط آنها را پاره کنید و باقیمانده غذای خودتان در گوشه ای از باغچه خودتان بیندازید، بازیافت کاغذی گزینه مناسب بعدی است، تا زمانی که کیسه های کاغذی بیش از اندازه به مواد غذایی آلوده نباشند می توانند در هر سطل بازیافتی در سطح شهر قرار بگیرند و آن ها را آنجا قرار دهیم.

معروف ترین ماده تشکیل دهنده کیسه های قابل استفاده مجدد از پنبه می باشد  که ماده ای به دلیل این که طبیعی می باشد قابلیت زیست تخریب پذیردارد، البته این را هم بگوییم که زمان تجزیه شده آن در محیط زیست از زمان کیسه های کاغذی طولانی تر خواهد بود این را هم بگوییم که بگ های پارچه ای را می توان طولانی تر از بگ های کاغذی استفاده کرد چون نه به آسانی پاره می شوند نه در مقابل آب و رطوبت ضعیف هستند و و از ویژگی های مهم این کیسه ها به تحمل وزن بالایی می توان اشاره کرد. علاوه بر همه اینهایی که گفتیم که این کیسه ها برخلاف کیسه های پلاستیکی قابلیت گردش هوا را دارند و در صورتی که بخواهید از آنها برای نگهداری مواد غذایی استفاده کنید آن مواد غذایی  تازه تر باقی می مانند یکی دیگر از دلایلی که کیسه های پارچه ای بر کیسه های پلاستیکی و کاغذی برتری دارند این است که میتوان بر روی آنها طرح های مختلفی چاپ کرد و شما می تواند لوگوی برند خودتان را روی بگ های پارچه ای چاپ کنید و در فروشگاه های خودتان استفاده کنید و همچنین می توانید برای تبلیغات برند خود از آنها استفاده کنید.

کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف حداقل از نظر تولید کیسه کمترین میزان استفاده از کربن را دارند اما این  تنها عامل موثر بر محیط زیست نیست  این را بدانید که نحوه ای که از کیسه های خرید  استفاده میکنید اهمیت بیشتری دارد و بهترین کاری که شما میتوانید انجام دهید این است که از هر نوع کیسه ای که استفاده می کنید تا جایی که میشود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده