جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

عوامل موثر بر قیمت نایلون

عوامل موثر بر قیمت نایلون

در این مقاله چه میخوانیم

اگر در بازار به دونبال خرید نایلون برای کارهای خود بوده باشید مطمعینن با قیمت های مختلفی از نایلون روبرو شده اید . عوامل زیادی وجود دارد که بر قیمت نایلون تاثیر دارد و باعث کم و یا زیاد شدن قیمت نهایی این محصول می شود. برخی از این موارد که باعث کم یا زیاد شدن قیمت نهایی محصول می شود عبارت اند مشخصات فنی محصول، وزن نایلون خریداری شده، افزودنی هایی که به آن اضافه شده است و غیر از جمله مواردی می باشند که در قیمت هایی محصول بسیار تاثیر دارند. به خاطر همین موارد است که در هنگام خرید با قیمت های مختلفی از نایلون در بازار روبرو می شوید. در این مقاله قصد داریم تا با شما در مورد عواملی که بر قیمت این محصول در بازار تاثیر می گذارد با شما مطالبی را بازگو کنیم.

انواع نایلون در بازار ایران

یکی از تقسیم بندی نایلون ها تقسیم بندی بر اساس کاربرد می باشد. این را باید بدانید که کاربرد نایلون ها بسیار زیاد می باشد مثلا برخی از نایلون ها در گلخانه ها و امور مربوط به کشاورزی استفاده می شوند برخی دیگر در امر بسته بندی و برخی دیگر به عنوان کیسه ها حمل اساس در فروشگاها مورد استفاده قرار می گیرند.

این که از نایلون برای انجام چه کاری استفاده می کنید عملا بر قیمت خرید شما تاثیر می گذارد. به طور مثال نایلون هایی که در امر کشاورزی و گلخانه مورد استفاده قرار می گیرند قیمت بسیار پایین تری نسبت به نایلون های فروشگاهی و تبلیغاتی دارند. این مورد به دلیل کاربردی می باشد که نایلون ها دارند.

عوامل موثر بر قیمت نایلون ها

در زیر به بررسی برخی از عواملی بر قیمت نایلون ها تاثیر دارند می پردازیم.

کیفیت مواد اولیه مورد استفاده

یکی از موارد بسیار مهم و تاثیر گذار در قیمت نهایی نایلون کیفیت مواد اولیه است که در ساخت این محصول مورد استفاده قرار می گیرد. هر چه کیفیت مواد اوله مورد استفاده بیشتر باشد قیمت نهایی نایلوننیز بالاتر می رود . زیرا استفاده از مواد با کیفیت باعث می شود تا استحکام نایلون بیشتر شود و این مورد عملاب عث ماندگاری بیشتر و توان حمل بالاتر نایلون می شو که همین مورد به تنهایی تاثیر مستقیمی بر قیمت نهایی محصول دارد.

البته باید به این مورد هم اشاره کرد که از مواد با کیفیت برای ساخت همه نایلون ها استفاده نمی شود بلکه برای بر اساس کیفیت مواد استفاده شده برای نایلون ها این محصولات به انواع درجه دو و سه نیز تقسیم بندی می شوند. همشه در خرید این محصول به این توجه کنید که که برای چه کاربدی از نایلون استفاده می کنید زیرا در آن زمان است که کیفیت نایلونی که خریداری می کنید برای شما از اهمیت خاصی برخوردار می شود. مثلا برای بسته بندی مواد بهداشتی و غذایی باید از نایلون هایی استفاده کنید که از مواد درجه یک در تولید آنها استفاده است در حالی ک برای تولید کیسه هیا زباله از مواد بازیافتی و حتی درجه سه استفاده می شود که هزینه بسیار پاینی را بوجود می آورد.

قیمت مواد اولیه

همان طور که می دانید نایلون ها از پلاستیک که نوعی ماده نفتی است تهیه شده است . به همین دلیل هم تغیرات قیمت در استخراج و تولید این مواد نفتی تاثیر مستقیمی بر قیمت این محصول دارد. برخی از عوامل تاثیر گذار بر مواد اولیه شامل قیمت نهای نفت خام، تغییرات نرخ دلار، میزان رقابت در خرید مواد نفتی ،سیاست های قیمت گذاری در شرکت های پتروشیمی متفاوت و غیره را می توان اشاره کرد.

وزن نایلون

یکی از فاکتور های مهم در تایین قیمت نایلون خریداری شده وزن نایلون ها می باشد. قیت گذاری این کیسه های برا ساس هر کیلو گرم می باشد. به همین دلیل هم هرچه میزان وزن نایلون ها بیشتر باشد وزن نهایی کیسه ها بالا می رود و این مورد باعث افزایش میزان قیمت نهایی محصول می شود. عواملی که بر وزن کیسه ها تاثیر دارند عبارتند از ابعاد، ضخامت و تعداد لایه . البته این نکته را باید بیان کنم که قیمت هر کیلو به کیفیت کیسه ها نیز بر می گردد زیرا زمانی که از مواد با کیفیت پایین در درست کردن تایلون ها استفاده شود این مورد باعث می شود تا استحکام نایلون ها کاهش یابد برای این که استحکام نایلون را بیشتر کنند مجور می شوند ضخامت نایلون را افزایش دهند و همین مورد به باعث می شود تا تعداد کمتری نایلون در هر کیلوگرم قرار گیرد. در زیر به برسی برخی عوامل موثر بر وزن می پردازیم

ابعاد: اندازه و ابعادا کیسه های تولید شده مطمعینن بر قیمت نایلون تاثیر مستقیم دارد. در قدر بعاد نایلون بزرگتر باشد وزن نایلون بیشتر می شود و در نتیجه قیمت آن افزایش می یابد.

ضخامت: هر میزان ضخامت کیسه های تولید شده بیشت باشد استحکام آنها بالاتر می رود و در نتیجه قیمت آنها هم بشتر می شود. و به دلیل این که نایلون ‌ها به صورت کیلویی فروخته می ‌شوند، قیمت نایلون با افزایش ضخامت بیشتر می ‌شود.

تعداد لایه هی نایلون: از دیگر مواردی که بر وزن نایلون تاثیر مستقیم دارد تعداد لایه های نایلون است. نایلون ها اصولا به صورت لایه ای تولید می شوند و هرچه تعداد لایه های یک نایلون بیشتر باشد وزن نایلون بیشتر می ود و این مورد به تنهایی بر قیمت هر کیلوی نایلون تاثیر دارد. البته در چه تعداد لایه های نایلون ها بیشتر شود استحکام و مقاومت نایلون ها در برابر پارگی بیشتر می شود و نایلون ها دیرتر پاره می شوند. در بسته بندی کالاهای سنگین باید از نایلون های چند لایه استفاده شود.

پیشنهاد می کنیم از صفحه چاپ نایلون دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده