جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

تاریخچه پارچه

تاریخچه پارچه

در این مقاله چه میخوانیم

تاریخچه پارچه موضوعی است که حرف های زیادی می توان در مورد آن زد. چرا که پارچه به اندازه غذا و سرپناه برای هر انسانی اهمیت دارد و نمی توان بدون لباس، پتو و غیره زندگی کرد. پس پارچه یک نیاز اساسی محسوب می شود.

برای چاپ کیسه پارچه ای با ما در ارتباط باشید

با اینکه تفاوت طبقاتی چیز زیان باری است اما در صنعت پارچه و شناخت ما از زیبایی تاثیر بسیار زیاد یگذاشته است. اگر افرادی که با لباس پوشیدن سعی در ابراز ثروت و جایگاه بالای اجتماعی خود بودند، وجود نداشتند هیچ گاه مردم به تنوع در پارچه دست پیدا نمی کردند. شاید آن موقع بسیاری از ما به مد و خیاطی جذب نمی شدیم. همچنین می توان گفت که این موضوع مختص خیاطان و سازندگان لباس نمی شود بلکه صنایع بسیار زیاد یهستند که از پارچه در خود استفاده می کنند و تعداد این صنایع شما را شوکه خواهد کرد.

تاریخچه پارچه کلی

لباس هال در طول تاریخ بازگویی ای از منابع در دسترس هر تمدن و سطح فناوری ان ها است.در واقع می توان گفت که پوشش افراد هر جامعه بستگی به این دارد که په نوع پارچه هایی در آن منطقه موجود است و بدست آوردن آن راحت تر است و چه فناوری هایی در دست استفاده مردم آن جامعه است.

تاریخچه پارچه در باستان

پارچه ها برای اولین بار در عصر حجر و در خاورمیانه تولید شده اند. البته شواهدی نیز وجود دارد مبنی بر این که لباس ها از 500 سال قبل وجود داشته اند. پارچه های اولیه از خز، پوست حیوانات و نی بوده اند.

اولین سوزن استفاده شده برای خیاطی مربوط به حدود 19 هزار سال قبل از میلاد مسیح است. این سوزن در فرانسه استفاده شده است. البته یک سری سوزن احتمالی نیز وجود دارد که در حدود 40 هزار سال قدمت دارند.

در غاری ماقبل تاریخ در گرجستان نیز الیاف کتان رنگ شده ای کشف شده که قدمت آن به حدود 36 هزار سال پیش میرسد. شواهدی نیز در جمهوری چک وجود دارد که نشان از بافندگی هستند و حدود 27 هزار سال قدمت دارند.

منسوجات

پایه و اساس هر پارچه ای نساجی است. در عمل نساجی الیاف نمدی یا تابیده را به نخ تبدیل کرده و سپس با بافت آن نخ ها پارچه تشکیل می شود. شاید برای شما سوال باشد که ماهیست یک پارچه به چه چیز بستگی دارد. باید گفت کخ ماهیت پارچه به رنگ و نوع منسوجاتی بستگی دارد که در فرهنگ یک جامعه موجود است. زمانی در گذشته وجود داشت که تمام الیاف استفاده شده الیاف طبیعی بود و انتخاب های محدودی از بین پشم، پنبه، ابریشم و کتان وجود داشت.

می توان گفت که هنوز هم منسوجات حیوانی رایج ترین منسوجات در جامعه ای است که در آن زندگی میکنیم. می توان پشم و ابریشم را به عنوان دو مثال از منسوجات حیوانی بیان کرد. منسوجات گیاهی نیز دسته دوم هستند که از پنبه، کاه، کتان، بامبو تشکیل شده اند. دسته دیگری نیز به نام منسوجات معدنی وجود دارد که از الیاف شیشه و الیاف فلزی ساخته می شوند.

شاید باورش برایتان سخت باشد اما باید بگویم که الیاف مصنوعی برای مبارزه با مشکلات الایف دیگر مثل چین و چروک و عدم ارتجاعی بودن ساخته شد. آن زمان حدود یک قرن پیش بوده است. اما می توان مطمئن بود که پیشرفت های تکنولوژی و فناوری تا ابد ادامه خواهد داشت و این به این معناست که تکنولوژی های جدید در نساجی به وجود خواهد آمد مثل پارچه های قابل تغییر رنگ دادن، تغییر دمای پارچه و … اما قطعا هیچ چیز جای پارچه های کلاسیک را نمی گیرد و تا ابد ابریشم و پنبه انتخاب عالی ای هستند.

چهار نوع پارچه طبیعی

پارچه های طبیعی پارچه هایی هستند که از الیاف طبیعی ساخته شده اند. این الایف می توانند ابریشم، کتان، پشم و پنبه باشند که در زادامه به آنها خواهیم پرداخت.

پشم

در حدود 10 هزار سال قبل از میلاد مسیح گله داری شروع شد. در آن زمان حیوانات را به جای پشم برای گوشت نگهداری می کردند. با گذشت زمان و اصلاح نژاد، کیفیت دام ها و پشم هایشان بیشتر شد و این موضوع باعث شد که کیفیت پشک به حدی ارتقا یابد که به عنوان الیاف استفاده شود. هنر نساجی و پارچه بافی حدود 5 هزار سال پیش از میلاد مسیح محبوب تر شد. پس از گذشت دو هزار سال انقدر نژاد های گوسفندان تنوع یافت که حدود 200 نوع پشم در اروپا موجود شد.

کتان

طبق شواهد یافت شده به نظر می رسد که پارچه کتان یکی از قدیمی ترین پارچه های موجود در جهان باشند. پرا که تاریخ آنها به هزاران سال پیش برمی گردد. الیاف کتان رنگ شده در جنوب شرقی اروپا و همان گرجستان امروزی در غاری پیداش ده است که نشان می دهد که استفاده از پارچه های کتان ممکن است به بیش از 30 هزار سال قبل برگردد. در تمدن های باستان از جمله مصر باستان و بین النهرین نیز از کتان استفاده می شده. همچنین نام آن در کتاب مقدس انجیل نیز ذکر شده است. در قرن 18 و پس از آن نیز صنعت کتان در کشور های زیادی دارای اهمیت بالایی بود.

از ویژگی های کتاب این است که بسیار محکم است و آب را به راحتی جذب می کند. همچنین سریع تر از پنبه خشک می شود. این موضوع باعث شده تا بتوان این پارچه را در هوای گرم پوشید. علاوه بر لباسف محصولات متفاوتی نیز از پارچه های کتان ساخته می شوند به طور مثال مبلمان و پرده منزل.

ابریشم

قدمت ابریشم به 2500 سال پیش بازمی گردد و در چین ریشه دارد. ابریشم فیبری پروتئینی است که کرم های ابریشم از آن استفاده می کنند تا پیله های خود را ببافند. ابریشم دارای مولکول های پروتئینی مثلثی است که روش کار آن مانند منشور است و با ایجاد شکست نور، درخشش و رنگی بسیار زیبا از ابریشم را نشان می دهد. بهترین الایف مربوط به کرم ابریشم توت است که بومی چین و ژاپن می باشد. می توان گفت که امپراطوری از سلسله هان بود که در حدود 114 سال پیش از میلاد مسیح مسیر افسانه ای ای از الیاف ابریشم را ایجاد ساخت.

پنبه

پنبه از الیاف نرم و پف دار تشکیل می شود. این الایف درون کپسولی می روید که دور تخم های گیاه پنبه وجود دارد. 5 هزار سال پیش در هند و مصر باستان پنبه را می بافند. مزارع پنبه با مقیاس انبوه در هند در حدود 400 سال پیش از میلاد مسیح کاشته شد. در اواخر دهه 1800 بافندگی پنبه صنعت پنبه را متحول کرد و گامی بزرگ در این صنعت بود.

با مطالعه این مقاله و دانستن تاریخچه پارچه می توان به اطلاعات شما بیفزاید. همچنین شما می توانید پارچه های طبیعی و مصنوعی را از یکدیگر تشخیص داده و هنگام خرید پارچه به جنس آن توجه بیشتری بکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده