جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

تاریخچه پلاستیک

تاریخچه پلاستیک

در این مقاله چه میخوانیم

نام سازنده پلاستیک الکساندر پارکز است اود در سال او در سال 1862 برای اولین بار پلاستیک را در نمایشگاه بین الملی لندر معرفی کرد. این محصول را در ابتدا با نام پارکسین به بازار عرضه شده است ولی به کمک این اسم موفقیت تجاری خوبی نتوانستند بدست آورند.

اگر چه این ماده موفقیت تجاری بالایی در ابتدای کار بدست نیاورد ولی همه پارکیسن را به عنوان اولین پلاستیک شناخته شده توسط بشر می شناسند. و ساخت این ماده اولین قذم در توسعه ی صنعت پلاستیک می باشد. درست است که این ماده در همان ابتدای کار نتوانست موفقیت عالی بدست آورو و پتانسین قویی که در وجود خود دارد را به همگان نشان نداد ولی جان وسلس عایت در آلبانی راهی را پیدا کرد برای این که بتواند نسخه ی بهبود یافته پارکین ایجاد کرده است . این نسخه ی بهبود یافته را با عنوان سلولوئید شناخته می شود.

به طور کلی پلاستیک نامی است که برای بجسامی که قابل انعطاف می باشند و به راحتی می توان به آنها هر شکلی که مایل هستیم بدهیم ، داده می شود. ولی امروزه نام پلاستیک برای زنجیره ای از پلیمرها مورد استفاده قرار می گیرد. پلیمرها به دلیل ساختار ملکولی که به صورت زنجیره ای می باشد در طبیعت به فراوانی یافت می شود برای مثال می توان دیواره ملکولی گیاهان را نام برد که از یک نوع پلیمر طبیعی ساخته شده است.

طی یک قرن و نیم گذته انسانها یاد گرفتند که چطور پلیمرهای مصنوعی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند را بسیازند. امروزه پلیمرها از مواد نفتی و سایر سوخت های فسیلی ساخته می شود. در واقع اتم کربنی که در این سوخت ها وجود دارد ماده اصلی است که در ساخت پلیمر ها و پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد.

از زمانی که انسانها یاد گرفتند چطور پلیمرهای مصنوعی به کمک مواغد نفتی بسازند این پلیمرها به بخ جدایی ناپذیری از زندگی انسانها تبدیل شده است.

ساخت اولین پلیمر

همان طور که در بالا بیان کردیم اولین پلیمر توسط جان وسلی هایت در سال 1869 ساخته طرح ساخت این ماده به پیشنهاد یک شرکت برای پیدا کردن ماده ای که بتواند جایگزین عالی برای عاج می باشد ساخته شد. هایت در آزمایشگاه خود زمانی که الیاف پنبه را با کافور و مواد دیگری ترکیب می کرد توانست به پلاستیک دست یابد. او توانست با ترکیب این ماده با مواد طبیعی دیگر در نهایت عاج را بسازد.

این گشف انقلابی بزرگ در صنعت ایجاد کرد . در واقع با این کشف برای اولین بار انسان توانست از محدودیت های طبیعت پیشی بگیرد. این کشف آنقدر خوب بود که در برخی مواد دانشمندان اختراع پلاستیک را را هی برای نجات برخی از گونه های جانوری مانند فیل ها برای بدست آوردن عاجشان و لامپشت ها دانستند .

توسعه پلاستیک جدید

اولین پلاستیک کاملا مصنوعی توسط شخصی با نام لئو باکلند در سال 1907 ساخته شد اخراع لئو از آن حیص بسیار مورد توجه قرار گرفت که هیچ ملکولی از آن در داخل تبعت یافت نمی شود. باکلد نا این ماده جدید را باکلید گذاشت. ایده ساخت این ماده از آنجایی شکل گرفت که باکلد به دنبال جایگزینی عالی برای شلاک و یا عایق الکتریکی بود تا نیاز های ایالات متحد را به سرعت برطرف کند که توانست باکالیت را بسازد. این ماده یک عایق بسیار خوب و با دوام بود و در برابر حرارت از خود مقاومت خوبی نشان می داد. باکالیت که به عنوان «ماده هزار کاربرد» به بازار عرضه می‌شود، می‌تواند تقریباً به هر چیزی شکل داده یا قالب‌گیری شود و امکانات بی‌پایانی را فراهم کند.

موفقیت های هایت و باکلند در اختراع و ساخت پلاستیک باعث شد تا شرکت های کوچک و بزرگ به سمت آنها بیایند و روی پروژه ی آنها سرمایه گذاری کنند.

پلاستیک رد عصر جدید

در خال جنگ جهانی دوم نیاز به پلاستیک و ابزارهایی که به کمک پلاستیک ساخته می شود بسیار بیشتر شد زیرا پیروزی صنعت در بازار رقابی مانند پیروزی در جنگ بسیار با اهمیت بود. در آن زمان نیاز به حفظ منابع طبیعی که کشورها داشند باعث شد تا کشورها به سمت جایگزین های صنعتی بروند و به این شکل صنعت در خلال جنگ جهانی دوم پیشرفت زیادی داشت. مثلا  در این زمان از پلکسی گلاس برای جایگزینی شیشه های هواپیما ها استفاده کرند، نایلون در سال 1935 به عنوتم ابریشم مصنوعی اختراع و مورد استفاده قرار گرفت و غیرا اینها تنها تعدادی از کاربرد های این اختراع با ارز بودند.

داستان به همین جا تمام نش بلکه بعد از جنگ جهانی دوم به دلیل استفاده زیاد از پلاستیک و پیشرفت بزرگی که در این صنعت بوجود آمده بود بازرهای دنیا هرروز نیاز بیشتری در خود برای خرید و استفاده از این ماده ارزشمند دیدند و بیشتر به سمت این ماده حرکت کردند.

اصطلاح پلیمر امروزی در سال 1833 توسط جی. جی. برزلیوس بیان شد اگر چه چیزی که در آن زمان به عنواتن پلیمر به زبان می آوردند با امروز متفاوت بود ولی اصل کار هیچ تفاوتی نداشت.

رخ دادهای بوجود آمد که باعث ساخت پلاستیک بعد از تاریخ 1833 شد.

  1. اختراع لاستیک توسط گودیر ولکانش در سال 1839 . در این سال دانشمندان کشف کردند که افزودن گوگرد به لاستیک خام می تواند مانع از چسمندگی این ماده به سطوح مختلف می شود. لاستیک پخت شده، اولین محصول موفق تجاری پلیمری است این نخستین کوشش موفق در جهت اصلاح یک پلیمر طبیعی  و به دست آوردن فرآورده‌های سودمندتر و کاربردی‌تر محسوب می‌شد.
  2. ساخت اولین پلاستیک سلولوئیدی که با مام پلاستیک چیروستیک هم شناخته می شود. این ماده برای اولین بار توسط هیات در سال 1868 کشف شد.
  3. سومین و مهمترین رخداد معرفی اولین پلاستیک مصنوعی توسط باکلند در سال 1909 بود . باکلند پلاستیک را از ترکیب مواد ساده ای مانند فنول و فرمالدهید بود که در بالا به طور کامل در این باره مطالبی را بیان کردیم

امروزه از پلاستیک در کارهای بسیار زیادی استفاده می شود حتی برخی از رنگ هایای که در روز مورد استفاده خیلی از افراد می باشد به از همین مواد پلاستیکی و شیمایی درست شده اند. پلاستیک امروزه در صنعت چاپ نایلون بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از با ارزشترین مواد دنیا می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده