جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

چگونه پنبه ساخته می شود و مزایای انتخاب آن

چگونه پنبه ساخته می شود و مزایای انتخاب آن

در این مقاله چه میخوانیم

این فرآیند در بهار زمانی که کشاورزان پنبه ، بذرها را می کارند و گیاهان را تا زمانی که آماده برداشت شوند پرورش می دهند، شروع می شود. همانطور که گیاهان پنب رشد می کنند، برای رشد به تعادل ظریفی از مواد مغذی، آب و آفتاب نیاز دارند.

پیشنهاد می شود از صفحه سفارش کیسه پارچه ای در اصفهان دیدن فرماید.

هنگامی که گل های پنبه (گوله سفید کرکی نمادین که وقتی به پنبه فکر می کنید به ذهن خطور می کند) بالغ شدند و الیاف برای برداشت آماده شدند، کار واقعی شروع می شود.

پنبه را با دقت با دست یا ماشین چیده تا از آسیب به الیاف ظریف جلوگیری شود. پس از برداشت، پنبه یک سری مراحل پردازش را طی می کند تا آن را از الیاف خام به پارچه ای نرم و قابل تنفس و لطیف تبدیل کند که همه ما می شناسیم و قدردان آن هستیم.

کشاورزی سنتی پنبه

با این حال، در پس فرآیند به ظاهر ایده آل کشت پنبه، واقعیتی تاریک نهفته است که منظور همان  وحشت های کشت سنتی پنبه

کشاورزی سنتی پنبه به شدت سلامت انسان و محیط زیست را به خطر می اندازد. در این روش کشت  از مواد شیمیایی مضر، حشره کش ها، آفت کش ها و رنگ های سمی استفاده می شود که بر تنوع زیستی محلی تأثیر می گذارد و کیفیت خاک و آب و زندگی میلیون ها کارگر درگیر را تهدید می کند.

چگونه پنبه رشد میکند

در ادامه به شرح تمامی مراحل رشد پنبه می پردازیم .

مرحله 1: کاشت بذر پنبه

چرخه زندگی پنبه با دانه پنبه آغاز می شود. کشاورزان در فصل بهار مشتی بذر پنبه را در بسترهای مرتفع در سراسر مزارع می کارند. بهترین زمان برای کاشت بذر پنبه بستگی به زمانی دارد که خاک به اندازه کافی گرم باشد تا جوانه بزند. از این رو از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است.

مرحله 2: رشد گیاه پنبه

حدود شش تا هشت هفته طول می کشد تا بذرها جوانه بزنند و تبدیل به یک گیاه پنبه ای گل شوند. این گیاه به گل های زرد مایل به سفید شکوفا می شود.

برای رشد مطلوب، خاک باید حاصلخیز و دارای زهکشی مناسب باشد. هنگامی که شکوفه ظاهر می شود، گیاه برای میوه دادن به مقدار آب و مواد مغذی اضافی و کنترل دقیق آفات نیاز دارد.

کشاورزان در این مرحله به آبیاری، کنترل علف‌های هرز و آفات و کودهای شیمیایی برای اطمینان از سلامت و رشد سریع محصولاتشان متکی هستند.

مرحله 3: برداشت گل های پنبه

هنگامی که ارتفاع گیاه به یک متر بالاتر می رسد ،برگ  گل ها می ریزند و با گل های پنبه ای که حاوی الیاف پنبه کرکی سفید هستند جایگزین می شوند و زمان برداشت فرا میرسد

برای برداشت الیاف پنبه را از بذر جدا می شود . این کار یا با دست یا با استفاده از ماشین های سنگین انجام می شود.

در کشاورزی متعارف، ماشین‌های بزرگی مانند پنبه‌چین در سطح مزرعه شخم می‌زنند و الیاف پنبه را پشت سر هم از گیاهان جدا می‌کنند. این یک روش سریع و کارآمد است. با این حال، در مزارع پنبه ارگانیک بومی در هند، کارگران مزرعه در مزرعه می‌روند و تک تک گوله های پنبه را با عشق و دقت می‌چینند.

مرحله 4: برگ‌ریزی

برگ‌ریزی استفاده از مواد شیمیایی برای وادار کردن برگ‌های پنبه برای به آسانی برداشتن گوله  پنبه از گیاه است. این یک گام مهم در کشت سنتی پنبه است زیرا از مخلوط شدن برگ ها با گیاه جلوگیری می کند.

برگ‌زدای شیمیایی، هورمون‌ها و تنظیم‌کننده‌های رشد روی گیاه اسپری می‌شوند تا برگ‌ها زود از موعد ریزش کنند و گل های  پنبه را باز کن

این نکته بسیار مهم است که این فرآیند در کشت پنبه ارگانیک بسیار متفاوت به نظر می رسد. کشت پنبه ارگانیک استفاده از هر گونه برگ زدای شیمیایی را محدود می کند.

مرحله 6: ریسندگی در نخ

اکنون که الیاف پنبه مرحله پنبه زدن را پشت سر گذاشته اند، زمان آن فرا رسیده است که آنها را به صورت نخ در آوریم.

در طول فرآیند ریسندگی، رشته‌های الیاف پنبه‌ای به هم پیچیده می‌شوند تا نخ را تشکیل دهند، روی حلقه‌های یک قاب ریسندگی پیچیده شده و به شکل بوبین می‌پیچند. این ماسوره‌ها که با نخ پر شده‌اند، از قاب حلقه‌ها خارج می‌شوند و برای پردازش بیشتر مانند سفید کردن یا بافندگی فرستاده می‌شوند

مرحله 7: بافتن نخ به پارچه پنبه ای

در بافندگی دو دسته نخ با هم بافته می شود تا یک پارچه به دست آید. نخ عمودی بلند که به تار معروف است و نخ افقی که به عنوان پود شناخته می شود، روی یک ماشین بافندگی در هم می آمیزند تا مواد را تشکیل دهند.

برای پنبه های ارگانیک تایید شده، بافت اغلب در بافندگی های سنتی انجام می شود. ابتدا نخ دستکاری شده یک فرآیند پیش از بافندگی را طی می کند و نخ را برای بافت آماده می کند. یک صنعتگر ماهر نخ های تار و پود را می بافد تا پارچه پنبه ای ارگانیک روی بافندگی تولید کند

مرحله 8: رنگرزی و چاپ پارچه

مرحله بعدی شامل رنگ آمیزی پارچه نخی با رنگ های مختلف و چاپ های دلخواه است.

یکی از بزرگترین نگرانی ها در ساخت پنبه، مسئله ضایعات آب و مواد شیمیایی سمی است که در فرآیند رنگرزی استفاده می شود.

فرآیند رنگرزی معمولی یک رویکرد بسیار سمی است که از رنگ‌های مصنوعی (مانند رنگ‌های سولفات و رنگ‌های AZO) استفاده می‌کند و آب زیادی مصرف می‌کند.

مرحله 9: فرآیند پایانی

پس از بافت، پارچه ظاهری خاکستری مات دارد . همچنین غیرجذب است و آثاری از روغن، موم و مواد شیمیایی که  در مراحل قبل به آن چسبیده است. در مرحله نهایی به تمیز کردن تمام این ناخالصی ها و تبدیل پارچه بافندگی به پارچه تمام شده می پردازیم.

در تولید پنبه معمولی، تکمیل مرحله نهایی برای ایجاد پارچه هایی  با مراقبت آسان است که نرم، بدون چروک، مقاوم در برابر چروکیدگی، لکه و بو، نسوز و ضد الکتریسیته ساکن هستند. این فرآیند شامل چند مرحله پیچیده است: آویز کردن، تمیز کردن، سفید کردن، و خشک کردن – که در کارخانه های نساجی انجام می شود.

مواد  مورد استفاده در مرحله نهایی

در این مراحل استفاده زیادی از مواد شیمیایی وجود دارد. فرمالدئید، سود سوزآور، اسید سولفوریک، برم ها، رزین های اوره، سولفونامیدها، هالوژن ها و برم ها تنها تعدادی هستند.

در مرحله بعد، پنبه را با هیدروکسید سدیم شسته و یا با استفاده از مواد فرمالدئید رنگ می کنند. پارچه‌های پنبه‌ای معمولی اغلب با کلر، APEO (یک مختل‌کننده هورمون)، EDTA (اتیلن دی‌آمین تترا استات که با فلزات سنگین در رودخانه‌ها و نهرها متصل می‌شود)، و ترکیبات آلی فرار (VOCs) تمیز، شسته و سفید می‌شوند.

این مواد شیمیایی سمی به کندی تجزیه می شوند و مطالعات آنها را با تولید مواد سرطان زا مرتبط دانسته اند که به همین دلیل نهایت مراقبت و احتیاط را باید داشت.

خوشبختانه، این مرحله نهایی برای پنبه ارگانیک بسیار متفاوت به نظر می رسد. در سفید کردن پنبه ارگانیک از ترکیب پراکسید استفاده می شود که ایمن و غیر سمی است.

تولیدکنندگان پارچه های ارگانیک مواد پاک‌کننده نفت، فرمالدئید، مواد ضد چروک، سفیدکننده‌های کلر یا سایر مواد غیراصولی را اضافه نمی‌کنند. جایگزین های طبیعی مانند نشاسته سیب زمینی برای اندازه گیری و از پراکسید هیدروژن غیر سمی برای سفید کردن استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده