جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

جرقه گیری نایلون چگونه انجام می شود؟

جرقه گیری نایلون

در این مقاله چه میخوانیم

همه ما بارهای بار زمانی از فروشگاه ها خریدی را انجام داده ایم از نایلون ها و کیسه ها برای حمل محصولاتی که خرید کرده ایم استفاده نموده ایم ولی آیا این سوال برای شما پیش آمده است که چگونه تصاویر و لگوها برروی این نکیسه چاپ می شود در حالی که رنگ از روی نایلون و پلاستیک به راحتی چاپ نمی شود. در واقع ماهیت فیلم های پلاستیکی به دلیل که از مواد نفتی برای تولید آنها استفاده می شود این است که قابلیت چاپ پذیری پایینی دارند به همین دلیل هم باید عملیاتی برای افزایش چاپ پذیری بر روی آنها انجام داد. یکی از این عملیات که باعث می شود میزان چاپ پذیری افزایش یابد جرقه گیری است که برروی فیلم ها و رولهای پلاستیکی انجام می شود تا بتوان هر طرحی که مدنظر است را به راحتی برروی نایلون و کیسه ها چاپ کرد.

تعریف جرقه گیری

به طور کلی پلاستیک و محصولاتی که توسط پلاستیک تولید می شوند در برابر رنگ شده و یا این که چاپ رنگی برروی آنها انجام شود از خود مقاومت بالایی نشان می دهند و عملا بین ملکول های رنگ و ملکول های سطح پلاستیک هیچ گونه آمیختگی بوجود نمی آید. عملیات جرقه گیری در واقع انجام یکی سری فرایندها است که باعث می شود بین ملکولهای سطح پلاستیک و رنگ پیوند هایی ایجاد شود و عملا به این شکل بتوان برروی پلاستیک عمل چاپ رنگی را انجام داد. به همین دلیل هم در ابتدای عمل چاپ باید عمل جرقه گیری را برروی ناایلون ها انجام داد تا بتوان چاپ را روی نایلون انجام داد.

در واقع کاری لزوم استفاده از دستگاه جرقه گیر در خط چاپ برروی نایلون این است که این دستگاه درواقع جلو گیری می کند از پاک شدن رنگ چاپ شده از سطح نایلون. این دستگاه با عملکردی که دارد سبب می شود که جوهر چاپ به طور کامل به نایلون بچسبد و مانع از بلند شدن یا ریزش رنگ می گردد.

مشکلات جرقه گیری نکردن نایلون

یکی از بی دقتی هایی که برخی از کارگاه ها قبل از عمل چاپ انجام می دهند جرقه گیری نکردن رول نایلون است. در واقع جرقه گیر نکردن رول نایلون باعث می شود تا کیفیت چاپی که برروی نایلون انجام می شود بسیار پایین بیاید و عملا باعث می شود عمر نایلون کم شود و همین موضوع باعث می شود طرح روی نایلون به سرعت پاک شود دیگر آن نایلون بدرد تبلیغات نخورد. البته به این نکته نیز توجه کنید که محصولاتی که پلاستیکی نمی باشند نیاز به جرقه گیری ندارند.

جرقه گیری چطور انجام می شود

در واقع جرقه گیری به کمک ایجاد پیوندی بین پلاستیک و رنگ چاپ باعث می شود تا بتوان هر رنگی که برروی این کیسه ها زده می شود به رحتی بروی نایلون چاپ شود.

در واقع جرقه گیری با ایجاد زنجیره ملکولی بین مولکولها و نقاط آزاد بین ملکولها عمل جرقه گیری را انجام می دهد. این را باید بدانید که پلاستک ها از مواد پلیمری تشکیل شده اند و مواد پلیمری از تعداد زیادی پیود ملکولی ایجاد شده اند که به همین دلیل هم در این ساختار مولکولی نقاط آزاد بسیار کم می باشد. به همین دلیل هم مولکول های رنگ فضای بسیار کمی جهت اتصال به ملکول های پلاستیک و پلیمر دارند و با فاصله های زیاد بر روی هم می لغزند که در نهایت باعث می شود کیفیت چاپ انجام شده بسیار کم شود و رنگ به مرور زمان از سطح نایلون پاک شود.

عملیات جرقه گیری به صورت انجام می شود که در ابتدای کار شک الکتریکی توسط دستگاه جرقه گیر به سطح مولکولهای نایلون وارد می شود و به دلیل این که در این شک الکترون ها با شتاب و فرکانس بالا به مولکول های پلیمر پلاستیک برخورد می کنند منجر به شکسته شده پیوند های مولکولی پلیمر شده و این مورد باعث افزایش تعداد نقاط انتهایی در نتیجه باعث افزایش نقاط آزاد جهت برقراری پیوند های بین رنگ و مولکول های پلیمر می شود. به این طریق عملیات جرقه گیری باعث می شود تا کیفیت چاپی که برروی نایلون ها انجام مشود افزای یابد و عملا باعث می شود پیوند مولکولی بین پلاستیک و رنگ بسیار خوب انجام شود.

انواع دستگاه های جرقه گیر

قبل از آن که به معرفی دستگاه های جرقه گیر بپردازیم با هم به بررسی تاریخچه ی این گونه دستگاهها می گردازیم. این دستگاه که در بین تولید کنندگان و افرادی که عمل چاپ برروی نایلون را انجام می دهند به عنوان دستگاه کرونا شتاخته می شوند در سال 1950 میلادی توسط مهند و مخترع دانمارکی با نام ورنر ایزبی (Verner Eisby) طراحی و ساخته شده است. ساخت این دستگاه از آنجا شروع شد که یک مشتری برای حل مشکل درست چاپ نشدن تصاویر برروی پلاستیک به ایزبی رجوع کرده و ایزبی برای حل این مشکل این دستگاه را می سازد.

ایزوی در ابتدا برای حل مشکل مشتری خود از شعله های گاز برای بهبود فرایند چاپ استفاده کرده است ولی در ادامه این روش با مشکلات زیادی روبرو شد که در نهایت پس از تحقیقات و بررسی های زیاد استفاده از جرقه های الکتریکی بهترین روش برای ایجاد پیوند بین پلیمر و رنگ انتخاب شد و به این شگل دستگاه جرقه گیر اختراع شد.

امروزه انواع مختلفی از دستگاه های جرقه زن ساخته شده است که برخی از آنها عبارتند از :

  1. دستگاه جرقه زن متصل به دستگاه تولید کننده نایلون
  2. دستگاه جرقه زن جداگانه

ویژگی دستگاه های متصل به دستگاه تولید کننده نایلون این است که در این دستگاه همزمان با تولید نایلون عمل جرقه زنی انجام می شود.

اما در دستگاه جرقه گیر مجزا، جرقه زدن به سطح نایلون به صورت مرحله ای مجزا انجام می شود و در صورتی که محصول تولید شده نیاز به چاپ داشته باشد همل جرقه زدن برروی آن انجام می شود . این مورد بیشتر در دستگا های تولید نایلون حباب دار و دستگاه تولید کیسه زباله که نیاز به چاپ لگو و برند افراد نیست مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشنهاد می کنیم از صفحه ی چاپ نایلون تبلیغاتی دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده