جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

چگونه مصرف پلاستیک را کاهش دهیم؟

چگونه مصرف پلاستیک را کاهش دهیم؟

در این مقاله چه میخوانیم

مصرف پلاستیک یکی از معضلاتی است که جهان امروزه با آن درگیر است. قطعا تا به حال به این موضوع پی برده اید. این مووضع واقعیتی بسیار تلخ است و اگر در آمار مصرف آن دقیق تر شویم می بینیم که پلاستیک دارد با قدرت زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهد و به آن آسیب وارد می کند. هر سال حدود 500 میلیون پلاستیک در سراسر جهان تولید می شود. ما انسان ها به عنوان عضوی مهم از این کره خاکی، در حال حاضر 9 برابر سال 1980 پلاستیک مصرف کرده ایم. اگر این روند به همین شکل ادامه پیدا کند تا سال 2050 اقیانوس ها به جای ماهی در خود پلاستیک خواهند داشت.تمام این آمار ها را بیان کردیم تا بگوییم پلاستیک یک دردسر برای کره خاکی ای به نام زمین است. در صورتی که پلاستیک جزء جدا نشدنی ای از زندگی ما است و مصرف بسیار گسترده ای در هر روز ما دارد. به همین دلیل مدیریت مصرف پلاستیک کار بسیار دشواری است. تنها راه نجات دادن سرزمینی که در ان زندگی می کنیم از پلاستیک این است که طرز فکر و در کنار آن عادت های مصرف خود را تغییر دهیم. برای همین است که دولت های بسیاری به فکر این هستند که فعالیت های مفیدی برای کم کردن اثر محیط زیستی پلاستیک انجام دهند. ما نیز به عنوان عضوی از جامعه باید مثل یک فرد مسئولیت پذیر هر کاری که از دستمان بر می آید را انجام دهیم.

پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر از صفحه چاپ کیسه پارچه ای دیدن فرمایید.

استفاده نکردن از پلاستیک یکبار مصرف

نیمی از پلاستیکی که هر روز مورد استفاده قرار می دهیم پلاستیک های یکبار مصرف هستند. این پلاستیک های عمر مفیدی در حدود 12 تا 15 دقیقه دارند اما تجزیه شدن و کامل از بین رفتن آنها برای 500 سال طول می کد. پس بیش از عمر هر یک از ما و نسل بعدی باید بگذرد تا فقط یکی از این پلاستیک ها تجزیه شود. این پلاستیک ها به عنوان کیسه های فریزر، نی، کارد و چنگال، درب نوشیدنی ها و در زندگی روزمره ما استفاده می شوند و این میزان مصرف پلاستیک را بسیار زیاد می کند. بهترین راه برای کاهش مصرف این دسته از پلاستیک این است که از جایگزین های چند بار مصرف استفاده کنیم. به طور مثال می توانیم همیشه در کیف خود یک کیسه پارچه ای داشته باشیم که با خود به خرید ببریم و یا کمتر از قاشق و چنگال با لیوان یکبار مصرف استفاده کنیم. همچنین می توانیم از ظروف سبز استفاده کنیم که سازگار با محیط زیست هستند.

2. بطری های پلاستیکی آب را کم تر بخرید

هر سال نزدیک 20 میلیارد بطری پلاستیکی در جهان در سطل زباله ها انداخته می شوند. برای این که بتوانید از آن ها کمتر استفاده کنید می تواند همیشه یک بطری چند بار مصرف را از آب پر کنید و با خود همراه داشته باشید تا در صورت تشنگی نیاز به خریدن بطری آب نباشد.

3. استفاده بیشتر از غذاهای خانگی

شاید برایتان این مورد عجیب باشد و نتوانید ربط آن با مصرف پلاستیک را متوجه بشوید اما به بقیه مطلب توجه کنید. اگر شما بیشتر در خانه پخت و پز کنید و غذاهای خانگی بیشتری بخورید میزان استفاده شما از غذاهای بیرون کمتر می شود. در کنار غذاهای بیرون همیشه ظروف پلاستیکی، قاشق و چنگال یکبار مصرف، کیسه پلاستیکی و … ارسال می شوند که با کم تر کردن خرید غذای بیرون می توانید مصرف این اقلام پلاستیکی را نیز کم تر کنید. البته اگر خواستید غای بیرونی سفارش دهید می توانید درخواست کنید که قاشق و چنگال ارسال نکنند.

4. خرید عمده را جایگزین خرید جزئی کنید

بسیاری از نیاز های روزانه ما می توانند در قالب عمده و در بسته بندی های بزرگ تر خریداری شود. می توانید به جای خرید اقلام کوچک به تعداد زیاد از بسته بندی های عمده و بزرگتر استفاده کنیید.

5. استفاده از کیسه لباس در خشکشویی

اگر تا به حال لباس های خود را به خشکشویی داده اید حتما دیده اید که لباس ها در یک کاور پلاستیکی به شما تحویل داده می شوند. این موضوع باعث می شود که پلاستیک بیشتری مصرف شود. برای همین شما می توانید همراه خود یک کیسه پارچه ای زیپ دار ببرید تا لباس خود را درون آن بگذارید و کاور پلاستیکی را پس دهید.

6. یک ساک پارچه با خود به خرید ببرید

هر خانواده ای حداقل هفته ای یک بار به خرید در سوپر مارکت می رود. بهتر است به جای استفاده از کیسه های پلاستیکی موجود در فروشگاه ها، از کیسه های پارچه ای ای که با خود آورده اید استفاده کنید.

7. جایگزین کردن گیره های پلاستیکی با گیره های چوبی

در محافظت از کره خاکی ای که در آن زندگی می کنیم، حتی کوچکترین قدم هم موثر است. برای همین می توانید با انجام یک کار بسیار معمولی و کوچک مثل استفاده کردن از گیره های چوبی و یا چوب لباسی های چوبی برای آویزان کردن لباس ها می تواند قدم تاثیر گذاری در برابر محیط زیست باشد.

8. در کنار کاهش مصرف پلاستیک، بازیافت را جدی بگیرید

سال هاست که دولت ها مردم را به بازیافت کردن تشویق می کنند. اما خیلی از افراد هنوز نسبت به بازیافت کردن بی تفاوت هستند. بهتر است ما و اطرافیانمان زباله های پلاستیکی را تفکیک کنیم تا فرایند بازیافت راحت تر و موثر تر باشد.

9. به اطرافیان نیز اطلاع دهید

تک تک انسان هایی که در کره زمین وجود دارند مسئول محافظت از این کره خاکی هستند. اگر بتوانید به عنوان یک شهروند مسئول در کنار کاهش مصرف افراد دیگر را نیز به بازیافت کردن و کاهش مصرف پلاستیک تشویق کنیم، می توانیم با این فرهنگسازی کره زمین را راحت تر و سریع تر نجات دهیم.

هشدار: زنگ خطر به صدا در آمده است؛ به فکر نتیجه مصرف پلاستیک باشید

زمان زیادی است که درباره پلاستیک ها و خطرات مصرف پلاستیک حرف های زیاد یزده شده و توصیه های زیادی کرده شده اد. فرصتی که ما داریم بسیار محدود است و هر روز محیط زیست دارد بیشتر به خطر می افتد. مسلما هیچ یک از ما نمی خواهد که به جای سرسبزی محیط زیست چهره طبیعت را پر سد شه از پلاستیک و زباله ببیند. برای همین باید تمام تلاشمان را بکنیم و عادت های مربوط به کاهش مصرف پلاستیک را در خود جا بیندازیم. به عنوان اولین قدم مواردی که در این مقاله گفته شد ا به خاطر بسپارید و تا حد امکان به آنها عمل کنید. همچنین می توانید این مطالب را با افرادی که می شناسید به اشتراک بگذارید تا آن ها نیز از این اطلاعات بهره مند شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده