جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

مواد تشکیل دهنده کیسه‌های پلاستیکی

مواد تشکیل دهنده کیسه‌های پلاستیکی

در این مقاله چه میخوانیم

مواد تشکیل دهنده کیسه‌های پلاستیکی اولین موضوعی است که برای شناخت کیسه‌های پلاستیکی باید بدانیم. اکثر ما بدون اینکه مواد و فرآیند‌های تولید کیسه‌های پلاستیکی را بدانیم، روزانه از این محصول استفاده می‌کنیم. اطلاع در رابطه با روش تولید این کیسه‌ها نه تنها جالب می‌باشد بلکه به ما می‌تواند کمک کند تا از طریق بازیافت زیست محیطی مثبتی داشته باشیم. بسیاری از ما اطلاع نداریم که اگر مواد کیسه‌های پلاستیکی کم رنگ، تمیز و خشک باشد، امکان بازیافت کردن آن وجود دارد. در تولید کیسه‌های پلاستیکی به دلیل اینکه از انرژی و منابع زیادی استفاده می‌شود این موضوع اثرات زیست محیطی زیادی را در پی خواهد داشت. ما فقط این موضوع را می‌دانیم که پلاستیک یک ماده غیر قابل تجزیه پذیر می‌باشد. به این خاطر که سال ها زمان میبرد تا پلاستیک تجزیه شده و از بین برود.

پیشنهاد می کنیم از صفحه ی چاپ نایلون دیدن فرمایید.

کیسه‌های پلاستیکی از پلی ساخت یافته نشده تهیه شده است. این محصول جهت نگهداری، حمل و بسته بندی بخش وسیعی از اقلام و مواد است که به صورت گسترده در فروشگاه ها استفاده می‌گردد. با وجود اینکه کیسه‌های پلاستیکی بسیار نازک و قابل حمل هستند، اما این کیسه‌ها محکم و ضدآب بوده و در استفاده روزمره از آن شکل ظاهری خود را حفظ می‌کند. کیسه‌های پلاستیکی انواع مختلفی دارد، تفاوت این کیسه‌ها در جنس، شکل، اندازه، رنگ و مدل دسته های آنها می‌باشد.

کیسه های پلاستیکی چگونه ساخته می شوند؟

فرآیند ساخت کیسه‌های پلاستیکی با استفاده از یک پلیمر آغاز می‌شود. پلاستیکی که به طور عمومی برای تولید کیسه‌های پلاستیکی استفاده می‌شود، پلی‌اتیلن است. این پلیمر از یک زنجیره طولانی از مونومرهای اتیلن تشکیل می‌شود. پلی‌اتیلن شامل واکنش مولکول‌های اتیلن در حضور یک کاتالیزور برای شکستن پیوند دوگانه مولکول‌های کربن است. پلیمر دیگری که در این فرآیند استفاده می‌شود، پلی‌پروپیلن است. این پلیمر از شکستن پیوند دوگانه کربن در یک مولکول پروپیلن ساخته می‌شود. سومین اتم کربن در پروپیلن پیچیدگی پلی‌پروپیلن را افزایش می‌دهد و ویژگی‌های منحصر به فردی را به آن اعطا می‌کند. مواد اولیه تولید پلاستیک از مشتقات نفت یا گاز به دست می‌آیند. برای به دست آوردن پلی‌اتیلن خالص، روغن یا گاز با دمای بسیار بالا و تحت فشار زیاد قرار می‌گیرد تا زنجیره پلی‌اتیلن جدا شود. همچنین، رنگ کیسه‌های پلاستیکی در طول فرآیند تولید به آنها افزوده می‌شود.

ضخامت کیسه‌های پلاستیکی با واحد میلی‌متر (میل) اندازه‌گیری می‌شود. یک میل برابر است با یک هزارم اینچ (حدوداً 25 میلی‌متر). پلاستیک‌های با ضخامت 0.5 تا 1 میل برای استفاده کوتاه‌مدت در محصولات سبک وزن مانند فروشگاه‌های مواد غذایی مناسب هستند. پلاستیک‌های 1 تا 2 میل برای ذخیره‌ی و حمل کالاهای روزمره مانند لباس مناسبند و پلاستیک‌های 3 تا 5 میل برای حمل کالاهای سنگین‌تر مناسب و مقاوم در برابر خش و پارگی هستند.

در قسمت فوق به مواد تشکیل دهنده کیسه‌های پلاستیکی پرداخته‌ایم. در ادامه به فرآیند تولید کیسه‌های پلاستیکی می‌پردازیم:

تهیه مواد اولیه: برای تولید کیسه‌های پلاستیکی از پلیمرهای نفتی مانند پلی‌اتیلن استفاده می‌کنیم، این مواد باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند. این پلیمرها از نفت خام تهیه شده و به شکل گرانول‌های کوچک یا پودر به بازار ارائه می‌شود.

ذوب مواد: در بخش اول گفتیم پلیمرها را به صورت گرانول‌ها به بازار عرضه می‌کنیم، در این بخش با استفاده از دستگاهی به نام اکستروژن ‌گرانول‌های پلیمری را در دمای بالا ذوب می‌کنیم. در داخل این دستگاه پلیمر با استفاده از یک ورودی فشار بالا و حرارت بسیار، ذوب می‌شود و به صورت یک مایع پلاستیکی در می‌آید.

شکل دادن به کیسه‌ها: در این قسمت مایع پلاستیکی ذوب شده از یک نازل به شکل خاصی عبور می‌کند. این نازل می‌تواند به شکل یک شکاف باریک و بلند یا یک قالب به صورت چند لایه باشد. با عبور کردن پلاستیک از این نازل به کیسه‌ها شکل داده می‌شوند.

خنک کردن و جمع‌آوری: پس از خارج شدن از نازل، می‌گذاریم کیسه‌های پلاستیکی مقداری خنک شوند تا به شکل نهایی خودشان برسند. سپس این کیسه‌ها با سیستم‌های که خریداری شده جمع‌آوری شده و بسته بندی می‌شوند.

پردازش بعدی: در مراحل آتی، کیسه‌های پلاستیکی ممکن است به کارخانه‌ها جهت چاپ، برش، برچسب‌گذاری و بسته‌بندی نهایی تحویل داده شوند.

تولیدکنندگان کیسه‌های پلاستیکی موظف هستند قوانین و مقررات مختلفی را پیروی کنند. این مقررات شامل استفاده از مواد باکیفیت، کاهش ضایعات، بازیافت مواد و استفاده از مواد قابل تجزیه بیولوژیکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده