جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

آنچه در مورد پارچه کنفی باید بدانید

آنچه در مورد پارچه کنفی باید بدانید

در این مقاله چه میخوانیم

پارچه ی کنفی یکی از قدیمی ترین پارچه ها در دنیا است که کاربرد های بسیار زیادی دارد و تا به امروز در دنیای مدرن هم استفاده شده است.

این نوع پارچه از الیافت طبیعی ساقه های گیاه شاهدانه در کارخانه های نساجی تولید می شود.بافت این پارچه بسیار شبیه به پنبه است اما ضخامت بیشتری دارد. از نظر دوام و ماندگاری  سه برابر پارچه ی پنبه ای عمر دارد در نتیجه مدت زمان بسیار بیشتری قابل استفاده است .همچنین جذب رنگ زیادی دارد و برابر باکتری و میکروب هم مقاوم است.

کاربرد پارچه کنفی

یکی از محصولات پر مصرفی که با پارچه کنفی تولید می شود گونی کنفی است که خود گونی کنفی کاربرد وسیعی در کشاورزی ، گیاه کاری و طراحی لباس دارد.

در ادامه به موارد استفاده از گونی کنفی می پردازیم:

کشاورزی

یکی از کاربرد های گونی کنفی در صنعت کشاورزی است که اصولا کشاورزان محصولات خود را در این گونی ها قرار می دهند و با این کاراز محصولات در مقابل سرما و گرما و از بین رفتن حفاظت می کنند .

البته استفاده از گونی کنفی فقط برای کار کشاورزان نیست و همه افرادی که در حوزه کاشت گل و گیاه و گل کاری فعالیت دارند می توانند از این نوع کیسه استفاده کنند .

ظرف گل و گیاه

برای رشد دادن گل و گیاه به جای استفاده از گلدان می توان به راحتی از کیسه های کنفی استفاده کرد .مزیت این کار این است که این کیسه ها ارزان هستند و قابلیت استفاده مجدد را دارند همچنین میتوان پس از رشد گیاه  برای مرحله کاشت در خاک گیاه را مستقیم با کیسه کنفی در خاک بکارید توجه داشته باشید که در صورتی میتواند این کار را انجام دهید که کیسه کنفی شما کاملا از الیاف طبیعی تولید شده باشد و هیچ گونه مواد شیمیایی نداشته باشد .

تزیین با کیسه ی کنفی

یکی از رایج ترین استفاده ها از کیسه کنفی برای دور گلدان ها است که روشی رایج برای زیبا تر شدن گلدان است و میتوان تمام گلدان هایی که دوست ندارید و یا مطابق سلیقه شما نیستند همچنین گلدان های فلزی را به جای تعویض کامل با کیسه ی کنفی بپوشانید و با یک روبان ساده جلوه ای زیبا به گلدان و محیط خود بدهید.

همچنین برای هدیه دادن و کادو دادن به افراد صمیمی نزدیک خود می توانید

با پارچه های کنفی هدایای خود را بسته بندی کنید و با یک نخ کنفی و یا روبان آن را کادو پیچ کرده و هدیه دهید که ظاهری بسیار شیک و زیبا دارد و هدیه ای خاص و یکتا برای آن فرد خواهد شد .

انبار کردن سبزیجات

یکی از بهترین روش های بسته بندی، نگهداری و انبار کردن سبزیجات ، برنج ، سیب زمینی ، پیاز و …. در فضاهای تاریک با استفاده از  پارچه ی کنفی است چون پارچه ی کنفی خنک است و فضای لازم برای تهویه را میدهد و با این روش سبزیجات تازه می مانند و پلاسیده و کهنه نمی شوند.

از پارچه های کنفی برای دوخت لباس وطراحی لباس های تابستانی استفاده بسیاری میشود .به دلیل خنک و سبک بودن این نوع پارچه گزینه ی بسیار مناسبی برای طراحی لباس است و اکثرا مورد توجه طراحان لباس قرار میگیرد .

همچنین با توجه به پیشرفت صنعت نساجی میتوان پارچه کنفی را در انوع رنگ ها تهیه کرد که تنوع را برای کاربرد در لباس بالا می برد و قابلیت شستشو راحت و اتو کشی آسان این پارچه، محبوبیت آن را دو چندان می کند .

روش شستشوی پارچه ی کنفی

شستشو و پاکسازی پارچه های کنفی بسیار آسان است و میتوان به راحتی با ماشین لباس شویی و یا به صورت دستی این نوع پارچه را شستشو داد.

در نظر داشته باشید که شستشو با آب گرم نیز مشکلی ندارد و همچنین میتوان از مایع های لباس شویی نیز استفاده کرد اما بهتر است که برای شستشو از شوینده های ملایم استفاده کنید و برای خشک شدن پارچه را در معرض نور خورشید و هوای آزاد قرار داد.

پارچه کنفی و محیط زیست

این نوع پارچه چون از الیاف طبیعی ساخته می شود و مواد مصنوعی در ساخت آن وجود ندارد یکی از سازگارترین پارچه ها برای محیط زیست است .و از نظر زیست محیطی آسیبی به طبیعت وارد نمی کند.

نکته جالب این است که این نوع پارچه با توجه به این که دوام و استحکام بالایی دارد و سال ها می توان از آن استفاده کرد در نهایت نسب به دیگر پارچه ها راحت تر تجزیه می شود و قابلیت بازیافت و برگشت به طبیعت را دارد.

همچنین برای تولید گیاه این پارچه به فضای بسیار کمی احتیاج است اما محصول بسیار زیادی تولید می کند و خود گیاه کربن دی اکسید زیادی جذب می کند.و به آفت کش های کمتری نیاز دارد که یک سود و کمک به محیط زیست حساب می شود.

تولید پارچه کنف

کنف یک محصول زراعی است که در محیط های معتدل با رطوبت بالا رشد میکند و گیاه قابل برداشت معمولا در نیمه مرداد در آمریکای شمالی آماده هستند

اکثر گیاهانی که در پارچه کنف استفاده می شوند با دستگاه مخصوص برداشت می شوند و به مدت چهار تا شش هفته در معرض رطوبت قرار میگیرند .

پس از آن ساقه های کنف تبدیل به علوفه های خشک می شوند و به کمک یک دستگاه باز کننده الیاف بخش خارجی الیاف گیاه از هسته چوبی آن جدا می شود .

و سپس برای از بین بردن ناخالصی ، الیاف ساقه ای جدا شده به رشته ها کارد می شوند .برای تولید نخ از کنف ، کنف خام را انفجار بخار می دهیم تا کنف به الیاف قابل پوشیدن تبدیل شود .وقتی مرحله انفجار بخار کامل شد کنف برای ریسیده شدن به نخ و بافتن به منسوجات آماده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده