جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

انواع فیلم بسته بندی در صنعت چاپ

انواع فیلم بسته بندی در صنعت چاپ

در این مقاله چه میخوانیم

صنعت چاپ . بسیته بنید در چند سال اخیر دچار تحول بسیار زیادی شده است . این تحول عملا با ورود پلاستیم و فیلم های بسته بندی یه صنعت چاپ رخ داده است. زیرا فیلم های پلاستیکی خواص و ویژگی هیا خیلی بهتری نسبت به سایر مواد دارند ویژگی هایی از جمله وزن ف مقاومت ضربه، فرآیند پذیری ئ هزینه مصرفی . که همه ی این ویژگی ها باعث شد تا فیلم های پلاستیکی جای سایر مواد را در این صنعت بگیرند. به همین دلیل هم بسیاری از تولید کنندگان و حتی فروشگاه ها تمایل دارند تا ار پلاستیک برای بسته بندی مواد خود استفاده کنند. اما باید به این نکته نیز توجه کرد که فیلم های بسته بندی نیز دارای انواع مختلفی می باشد گه در این مقاله به بررسی اناع آن می پردازیم.

فیلم بسته بندی چیست؟

فیلم ها به موادی گفته می شود که دارای پیوستگی منظم و انعطاف پذیری بالا برخوردار می باشد این مواد این فیلم ها در لایه های نازک به صورت رول شده به فروش می رسند. به طور کلی فیلم های بسته بندی از یک غشای نازک از جنس پلاستیک می باشد که فرایند چاگ لگو و تصاویر برروی آنها انجام می شود.

ار این فیلم ها برای بسته بندی محصولات مختلف استفاده می شود و عملا می توان از سه جنبه از محصولات محافظت می کند . این محافظت شامل محافظت شیمیایی از مواردی مانند گازها، رطوبت و نور ، محافظت بیولوژیکی که شامل محافظت از میکروارگانیک ها، حشرات و حیوانات می شود و محافظت از آسیب های فیزیکی که شامل محافظت در برابر برش ، پارگی و سوراخ شدن می باشد.

انواع فیلم های بسته بندی

در ادامه به توضیح در مورد برخی از انواع فیلم های بسته بندی می پردازیم

فیلم پلی اتیلن PE

یکی از مواد پر مصرف در صنعت چاپ برای ساخت فیلم های پلیمری ماده ای است که با نام پلی اتیلن که در زیر بیشتر با آن آنا می شوید.

پلی اتیلن سبک : این ماده به عنوان یکی از عمومی ترین موادی است که شما هرروز با آن در ارتباط هستید در بین عموم مردم این ماده را با نام نایلون یاد می شود. از ویژگی های این ماده باید به موادی مانند جنسی نرم ، رنگ مات ، خاصیت کشسانی خوب و مقاومت پایین اشاره کرد. از این فیلم ها در فروشگاها و صنایع غذایی بیشتر استفاده می شود.

پلی اتیلن سنگین HDPE: از این پلی اتیلن با نام عمومی نایلکس یاد می شود. از ویژگی های این نایلکس می توان به خاصیت کشسانی خوب و مقاومت بالای اشاره کرد. ویژگی های این محصول باعث شده است یکی از گزینه های بسیار خوب برای بحث مربوط به استفاده در فروشگاهها تبدیل شود . به کمک این محصول مشتریان میتوانند محصولات خریداری شده را به راحتی از جایی به جای دیگر حمل کنند.

پلی اتیلن سبک خطی LLPDE: این ماده از جمله فیلم های پلی اتیلنی است که دارای خاصیت کشسانی بالایی می باشد . از این نوع پلی اتیلن انواع محتلفی وجود دارد ولی فیلم پلی اتیلنی که بیشتر ایت سایرین مورد استفاده قرار می گیرد فیلم استرچ می باشد که اصولا به صورت چند لایه مورد استفاده قرار می گیرد. از فیلم بیشتر در مواردی مانند بسته بندی و محافظت از محصولات مانند پالت ها و اقلام خاص در ابعاد بزرگ استفاده می شود. این ماده به عنوان یکی از بهترین مواد برای بسته بندی می باشد زیرا دارای ضخامت کم ولی دوام بسیار بالایی می باشد.

پی اتیلن سه لایه: نوعی گلی ایتلن مقاوم و ضخیم وجود دارد که از پرس کردن سه نایلون بروی هم بوجود می آید این پلی اتیلن را با نام پلی اتیلن سه لایه می شناسند. از ویژگی های این محصول می توان به مقاومت بالا و دوام زیاد این پلی اتیلن اشاره کرد. از این پلی اتیلن برای بسته بندی موادی مانند شیر نایلونی و غیره می توان یاد کرد.

فیلم پلی اتیلن پروپیلن PP

یکی از پر مصرف ترین نوع پلاستیک ها در که در منازل و رستورانها مورد استفاده قرار می گیرد سلفون ها می باشند این سلفون ها از فیلم های پلی پروپیلن ساخته شده اند. از ویژگی های این ماده شفاوت بالا و کشسانی بالا را می توان نام برد. از این ماده برای بسته بندی موادی مانند حبوبات ، چیپس و پفک ، کیک و کلوچه و غیره استفاده می وشد. از ویژگی های فیلم‌ پلی پروپیلن می توان چاپ پذیری بالای آن اشاره کرد که باعث شده بیشترین کاربرد را در صنعت چاپ و بسته بندی داشته باشد.

از این فیلم در سه نوع BOPP ، OPP و CPP استفاده می شود که هر کدام از آنهادارای ویژگی های منحصر به فرد خود می باشد. مقاومترین عضو این گروه پلی اتیلن OPP می باشد. در این گروه BOPP ها از استحکام و ضخامت بسیار کمی برخوردار می باشند و معمولا به صورت لمینت شده با CPP  به کار می رود تا استحکام و دوام آن افزایش یابد. لازم به ذکر است که تمامی اعضای خانواده فیلم های پلی پروپیلن قابلیت تولید به صورت شفاف، مات، متالایز و صدفی را دارند.

فیلم پلی استر (BOPET)

نام پلی استر نام ناآشنای برای خیلی از افراد جامعه نامی ناآشنا نیست. از پلی استر بریا تولید فیلم پلاستیکی نیز استفاده می شود. یکی از دلایلی که باعث شده است تا این ماده از محبوبین بالایی برخوردار باشد خاصیت عایق بودن و ایزوله بودن آم است که مانع از رسیدن رطوبت نور و حتی رایحه به محصول مدنظر می شود. به همی دلیل هم از این ماده برای بسته بنید محصولاتی که هوازدگی باعث ازبین رفتن و فساد محصول می شود مورد استفاد قرار می گیرد. جهت افزایش نفوذ ناپذیری، اغلب فیلم پلی استر با یک لایه فیلم متالایز شده لمینت می شود. پاکت های بسته بندی قهوه نمونه ای از این نوع بسته بندی هستند.

پیشنهاد می کنیم از صفحه ی چاپ نایلون تبلیغاتی دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده