جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

پلی اتیلن (PE) چیست ؟

پلی اتیلن (PE) چیست ؟

در این مقاله چه میخوانیم

پلی اتیلن چیست و چه کاربردی دارد؟ شاید این سوال شما و خیلی از افرادی باشد که می خواهند نایلون پلاستیکی بخرند. پس ما با ما همراه باشید

پلی اتیلن یک پلیمر ترموپلاستیک با ساختار کریستالی که دارد می تواند طیف وسیعی از کاربردها را برایش در نظر گرفت . این ماده جزو پر مصرف ترین پلاستیک های تولید شده در دنیا می باشد. مصرف این ماده بقدری بالا است که سالانه ده ها میلیون تن از این ماده در نقاط مختلف دنیا تولید می شود. فرآیند تجاری (کاتالیزورهای Ziegler-Natta) که باعث موفقیت PE شد، در دهه ۱۹۵۰ توسط دو دانشمند به نام‌های Karl Ziegler از آلمان و Giulio Natta از ایتالیا توسعه یافت.

می توان گفت به دلیل این که انواع مختلفی از پلی اتیلن وجود دارد می توان از این ماده در موارد بسیار زیادی استفاده کرد. به طور کلی، پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) بسیار کریستالی تر است و اغلب در شرایط کاملاً متفاوت از پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) استفاده می شود. برای مثال می توان گفت بیشتر برای بسته بندی های پلاستیکی مانند کیسه های پلاستیکی نگه های مواد غذایی و یا بسته بندی های پلاستیکی مورد استاده قرار می گیرد. در مقابل LDPE نوع دیگی از پلاستیک وجود دارد به نام HDPE که به خاطر محکم بودن بیشتر در موارد ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال از این ماده برای در ساخت لوله های تخلیه استفاده می شود. پلی اتیلن با وزن مولکولی فوق العاده بالا (UHMW) در مواردی مانند تجهیزات پزشکی و جلیقه های ضد گلوله کاربردهای با کارایی بالایی دارد.

انواع پلی اتیلن

پلی اتیلن ها به دلیل کسترشی که دارند به چند دسته تقسیم می شوند که این گونه بیان کرد که رایجترین آنها شامل LDPE، LLDPE، HDPE و پلی پروپیلن با وزن مولکولی فوق العاده بالا می باشد.

اگر بخواهم انواع دیگر پلی اتیلن را برای شما بازگو کنم باید به پلی ایلن ها ای با چگالی متوسط که با نام MDPE ، پلی اتیلن با وزن مولکولی بیار پایین با نام ULMWPE ، پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا با نام HMWPE، پلی اتیلن با چگالی بالا با نام HDXLPE اشاره کرد.

حال بیاید برخی ازاین پلی اتیلن ها را بیشتر بررسی کنیم

پلی ایتیلن با چگالی کم LDPE : این ماده بسیار منعطف می باشد . انعطاف پذیری این ماده بقدری بالا است که بعد از سرد شدن می توان از این ماده برای ساخت کیسه های خرید استفاده کرد. درست است که این ماده دارای انعطاف پذیری بالایی است ولی استحکام کششی بسیار پایینی دارد و در مقابل نیروی کششی از هم جدا می شود.

پلی اتیلن با خواص چگالی کم LLDPE : این ماده از خیلی نظر ها شبیه به LDPE  می باشد ولی از نظر مزایا از LDPE بسیار بالاتر می باشد. اولین نکته ای که باید به آن توجه کرد در فرایند تولید این ماده است که انرژی بسیار کمتری نسبت به پلی اتیلن با چگالی کم می برد در نتیجه هزینه تولید مواد پلاستیکی را بسیار کاهش می دهد. از موارد استفاده از این ماده می توان صنعت تولید اسرچ پالت را نام برد.

پلی اتیلن با چگالی بالا HDPE: می توان این مائه را این گونه توضیح داد یک پلاستیک با مقاومت بالا و بسیار سفت با ساختار کریستالی بسیار پلی اتیلن-hdpe-trashcan-1 . سفت بودن این پلاستیک باعث شده است از این ماده برای تولید سطل زباله، تخته های برش و غیره استفاده کرد

پلی اتیلن با وزن مولکولی فوق العاده بالا UHMW: اگر بخواهیم نسخه ی متراکم شده پلی اتیلن را نام می بریم باید نام UHMW را به زبان آورد. از ویژگی های این ماده باید گفت که وزن مولکولی این پلی اتیلن از HDPE بیشتر می باشد. و می توان به کمک نخ هایی با استحکام کششی آن را از فولاد هم قویتر کرد . از این ماده اغلب در جلیغه های ضد گولوله استفاده می شود.

خواص پلی ایتلن ها

در قسمت بالا در مورد کاربرد پلی اتیلن ها صحبت کردیم حال بیایید در مورد برخی از ویژگی ها و خوان این پلی اتیلن ها با هم صحبت کنیم.می توان از پلی اتیلن ها بر اساس نحویه واکنش پلاستیک به گرما به به عنوان یک ترموپلاستیک طبقه بندی می شوند. این نکته را باید بدانید که مواد پلاستیکی زمنی که به نقطه ی ذوب خود می رسند به مایع تبدیل می شوند. این ویژگی خوب باعث شده است تا بتوان این پلاستیک ها را تا نقطه ی خوب گرم کرد و پس از ریختن در قالب آنها را سرد کرد. این ویژگی خوب یعنی ذوب شدن سپس بدون از بین رفتن ویژگی سر شدن پلی اتیلن ها باعث شه است این مواد برای عمل قالب گیری بسیار خوب باشند. به همین دلیل هم است که پلی اتیلن ها را بازیافت می کنند و نه این که پس از استفاده دور بیندازند.

البته این نکته را هم باید بدانید که تغیر نیافتن پلی اتیلن ها برای همه مواد ی که از پلی اتیلن ساخته می شند صدق نمی کند مثلا پلاستیک های ترموست را فقط یک بار می توتن گرم کرد زیرا بعد دیدن حرارت یاختار ملکولی این مواد عوض می شود. اولین گرمایش باعث می شود مواد ترموست (شبیه به اپوکسی ۲ قسمتی) گیر کنند و در نتیجه یک تغییر شیمیایی ایجاد می شود که قابل برگشت نیست. اگر بخواهیم پلاستیک های گرما سوخترا برای بار دوم در دمای بالا ذوب کنیم به دلیل تغییر ماهیت مولکولهاش می سوزد به همین دلیل هم پلاستیک های ترموست را نتوان دوباره ذوب کرد بلکه می توان آنها را ضد عفونی کرد سپس مورد استفاده قرار داد. به همین دلیل هم قیمیت این مواد بسیار بالا می باشد.

از نظر ساختار کریستالی پلی اتیلن ها دارای ساختارهای متفاوتی می باشند. مثلا هر چه ساختار کلیستالی یک پلی اتیلن کمتر باشد تمایل بسیار بیشتری برای ذوب شدن دارد و در دمای پاین تری ذوب می شود. یعنی پلاستیک محدوده وسیع تری بین دمای انتقال شیشه ای و نقطه ذوب خود خواهد داشت. در مقابل، پلاستیک های کریستالی انتقال نسبتاً شدیدی از جامد به مایع نشان می دهند.

پیشنهاد می کنیم از صفحه چاپ نایلون ددین فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده