جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

آسیب های کیسه پلاستیکی

آسیب های کیسه پلاستیکی

در این مقاله چه میخوانیم

ضررهای کیسه پلاستیکی به طور شایع در سطح زمین و زندگی روزمره ما در حال دیده شدن است. این کیسه ها به قدری در زندگی ما نفوذ کرده اند که نمی توانیم بدون آنها یک روز را بگذرانیم.این کیسه ها بر روی کره زمین و سلامتی انسان ها و حتی بر روند زندگی حیوانات هم اثر گذاشته است که در ادامه بیشتر با این معایب و ضررها آشنا می شوید.

پیشنهاد می کنم از صفحه ی چاپ نایلون و نایلکس دیدن فرمایید.

آسیب ها که کیسه های پلاستیکی بر اکوسیستم می گذارند چیست؟

مردم با توجه به اینکه می دانند این کیسه ها چه آسیب هایی را به همراه دارد باز هم از این کیسه ها استفاده می کنند. با ادامه دادن این رویه هر روز آسیب های جبران ناپذیری به زمین وارد می شود. خفگی حیوانات، مسدود شدن آب رودخانه ها، به سختی تجزیه شدن این نایلون ها، تداخل در فرایند طبیعی زندگی حیوانات از جمله آسیب هایی که برای طبیعت و حیوانات دارد.و با دفن هر چه بیشتر این زباله ها این آسیب ها بیشتر می شوند.

تاثیراتی که کیسه پلاستیکی بر محیط زیست می گذارد چیست؟

کیسه های پلاستیکی در زمان های بسیار طولانی تجزیه می شوند و تجزیه آنها به سختی صورت می گیرد. در طول تجزیه آفتاب به این کیسه ها می تابد و در اثر تابش شدید و طولانی مدت از خود مواد شیمیایی آزاد می کنند که این مواد در هوا پخش می شود. این مواد باعث آلودگی هوا می شود، خاک و آب را مسموم می کند، و با رشد گیاهان و مصرف آنها توسط انسان ها باعث مبتلا شدنشان به سرطان های مختلف می شود.شیرابه ها و گاز متان و دی اکسید کربن که آزاد می شود آسیب های جبران ناپذیری به محیط زیست، حیوانات و انسان ها می زنند. حیوانات برخورد فیزیکی با این کیسه ها دارد و به همین دلیل در مناطق مختلف حیوانات زیادی در حال انقراض و نابودی هستند.

آسیب هایی که آلودگی پلاستیک ها را برای انسان به همراه دارد چیست؟

بیاید با هم مروری بر روند زندگی خود داشته باشیم. در روز چه تعداد نایلون استفاده می کنید؟برای چه مصارفی از نایلون ها استفاده می کنید؟ تا به حال جایگزینی برای کیسه های پلاستیکی قرار داده اید؟همین لحظه به وسایل اطرافتان نگاه کنید چه تعداد از وسایل اطرافتان از پلاستیک است؟خودکار، بطری آب، ظرف غذا… از پلاستیک ساخته شده است.حتی اگر تصمیم به لیست کردن و نوشتن این لوازم داشته باشید لیستی بلند بالا تهیه می شود و شاید هم از شدت زیاد بودن این وسایل نتوانید همه ی آنها را لیست کنید.اما سوالی که پیش می آید این است که تا کنون به عوارض و آسیب های این نایلون ها در زندگیتان فکر کرده اید؟

تجزیه مواد پلاستیکی و سوزاندن آنها مواد شیمیایی خطرناکی از خود آزاد می کنند.که این مواد زندگی انسان ها را به شدت تحت شعاع قرار می دهد. این سموم از طریق پوست جذب می شوند و باعث سرطان و انواع بیماری های پوستی می شوند. از طریق تنفس به ریه هایتان وارد می شوند و انواع بیماری های تنفسی را به همراه دارد. از طریق کشت گیاه به بدنمان وارد می شود و بیماری و سرطان های خطرناکی را به همراه دارد.

رایج ترین موادی که در کیسه های پلاستیکی استفاده می شود چیست؟

BPA’s:

این ماده خطرات زیادی برای سلامتی انسان دارد. سازمان های متفاوت تلاش می کنند که استفاده از این مواد و  ایجاد خطر را کاهش دهند.

پلاستیک کننده‌ها:

این ماده اصولا برای انعطاف پذیری نایلون ها استفاده می شود و در اکثر وسایلی که در روزمره استفاده می کنیم  این ماده وجود دارد.

ماده‌ی ضد حریق:

اگر هدف تولید وسایل الکترونیکی باشد از این ماده استفاده می کنند. این ماده برای ایجاد ایمنی بیشتر استفاده می شود. اما سازمان ملل استفاده این مواد که ضرر های زیادی به محیط زیست و انسان وارد می کند را محدود کرده است.

5 روشی که پلاستیک وارد بدن ما می شود

1. غذاهای دریایی که توسط پلاستیک آلوده شده اند

در تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند متوجه شده اند که در بیش از 114 گونه دریایی میکروپلاستیک ها وجود دارند. این به این معناست که بیش از یک سوم گونه های دریایی آلوده به این ماده شده اند.این مواد شیمیایی در بدن باعث تغییرات هورمونی و حتی اختلال در روند رشد و نمو مغز کودکان شود.

2. بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده

BPA در اکثر مواد پلاستیکی که استفاده می کنید و با غذا تماس مستقیم دارند وجود دارد.فرایند هایی در کبد رخ می دهد و این ماده متابولیزه می شود. در نتیجه بیس فنول A را تشکیل می دهد.BPA در اکثر مواد پلاستیکی که استفاده می کنید و با غذا تماس مستقیم دارند وجود دارد.فرایند هایی در کبد خ می دهد و این ماده متابولیزه می شود. در نتیجه بیس فنول A را تشکیل می دهد.

3.با آب میکروپلاستیک می نوشیم

سازمان جهانی بهداشت در سال 2018 بر روی نوشیدنی هایی که در بطری های پلاستیکی بودند تحقیقی انجام داد. نتیجه باور نکردنی بود. از بین 259 بطری نوشیدنی فقط 17 بطری فاقد میکروپلاستیک نبودند، این یعنی با آگاهی کامل میکروپلاستیک خوردن.

4. میکروپلاستیک را می پوشیم

در تحقیقاتی که اخیرا انجام داده اند متوجه شدند که بیش از 70% الیاف استفاده شده در تهیه پوشاک مصنوعی و پلاستیک است.این یعنی میکروپلاستیک ها مستقیما با بدنمان تماس دارند و این طریق سلامتی ما را تحت تاثیر قرار  می دهند.

5.تنفس ما با میکروپلاستیک همراه است

به نظر شما چه بلایی به سر این حجم از پلاستیک می آید؟ آیا تجزیه می شوند؟ خیر،آنها تجزیه نمی شوند برای از بین بردنشان آنها را می سوزانند. درسته که از سوزاندن آنها انرژی تولید می شود اما پس از سوزاندن پلاستیک ها موادی به نام  دیوکسین تولید می شود. دیوکسین یکی از سمی ترین و خطرناک ترین مواد برای سلامتی انسان هاست.

راه چاره چیست؟

الان که اطلاعات کاملی در مورد کیسه های پلاستیکی دارید آیا همواره مصمم به استفاده از آنها هستید؟ شما می توانید با یک بار خرید کیسه پارچه از استفاده این کیسه ها جلوگیری کنید و در هزینه های خودتان هم صرفه جویی می شود. با این کار به خودتان و محیط اطرافتان لطف بزرگی خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده