جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

مزایای استفاته از بگ پارچه ای بر کیسه پلاستیکی

مزایای استفاته از بگ پارچه ای بر کیسه پلاستیکی

در این مقاله چه میخوانیم

یکی از محصولاتی که امروزه برای حمل محصولات خریداری شده از فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد بگ های پارچه ای می باشد آن هم به این دلیل که این بگ های از پایداری و سازگاری بالایی با محیط زیست برخوردار می باشد. در واقع چاپ کیسه های پارچه ای امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است آن هم به این دلیل که علاوه بر پایداری و سازگاری بالایی که این محصولات با محیط زیست از خود نشان داده اند این محصولات از نظر ظاهر بسیار شیک و به روزی می باشد و همین موضوع باعث شده است که از برخی از این بگ ها به عنوان بگ هدیه نیز استفاده شود.

بسیاری از افراد جامعه بر این تصور می باشند که این کیسه ها و بگ ها فقط برای حمل بار خریداری شده از مغازه می باشد در حالی که به این شکل نمی باشد  و از این کیسه ها به دلیل استقامتی که دارند در حمل بسیاری از کارهای روزمره مانند وسایل تبلیغاتی شرکت ها برند وسایل تحریر و مدرسه و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

بگ های پارچه ای انواع مختلفی دارند از جمله بگ پنبه ای یا بگ کنفی و غیره.

به همین دلایل است که امروزه در بیشتر جوامع  افراد ترجیح می دهند تا بجای استفاده از کیسه های پلاستیکی از بگ های پارچه ای استفاده کنند. در زیر به بررسی دلایل دیگری که باعث می شتود تا بیشتر به بپ پارچه ای علاقه مند بشوید با هم صحبت می کنیم .

ما روزانه وسایل مختلفی از فروشگاه های مختلفی خرید می کنیم و مطمعینن برای حمل این خریدها به منزل و جاهای دیگر به کیسه هایی نیاز داریم که یا از جنس پلاستیک می باشند و یا از جنس پارچه . حال سوالی که پیش می آید این است که از کدام کیسه برای جابجا کردن محصولات استفاده کنید؟ و یا این که کدام کیسه قیمت ارزانتری دارد ؟ و یا این که این کیسه ها به میط زیست آسیب می رسانند و یا نه؟

سالانه چند صد تن کیسه آن هم جنس پلاستیک در کشورهای مخلف تولید ، استفاده و دور ریخته می شود. به دلیل هزینه های زیادی که این کیسه ها به محیط زیست وارد می کنند و هزینه هایی که دولت برای برطرف کردن خسارات ناشی از رها شدن کیسه های پلاستیکی در محیط زیست باید پرداخت کند کشورها را به دنبال راهی برای کاهش استفاده از پلاستیک و محصولات درست شده از آن توسط مردم قرار داده است. یکی از بهترین راه هایی که باعث می شود تا کمتر از کیسه های پلاستیکی استفاده شود استفاده از محصولات پارچه ای می باشد که از الیاف طبیعی ساخته می شود. حتی اگر تولید این محصولات آسیبی به محیط زیست وارد کنند توجه به این واقعیت که می توان بارهای بار از این کیسه ها برای مصارف مختلفی مانند حمل خرید های روزانه ، حمل وسیل اداری و غیره استفاده شود و این که این مواد جزو آن دسته از موادی می باشند که زیست تخریب پذیر هستند و به سرعت در محیط زیست تجزیه می شنود باعث می شود گه گزینه ای بسیار خوب و عالی برای جایگزینی پلاستیک و مواد ساخته شده از پلاستیک باشند.

معایب استفاده از کیسه پلاستیکی

استفاده زیاد و مکرر از کیسه های پلاستیکی باعث می شود تا زباله های تولید شده از پلاستیک بسیار زیاد شود که دفع این زباله ها خود کار بسیار سختی است زیرا زباله های پلاستیکی تا 500 سال در محیط زیست باقی می مانند و همین مورد باعث می شود تا نتوان به راحتی آنها را دفع کرد پس بهترین راه برای از بین بردن این کیسه ها سوزاندن آنها می باشد که همین مورد باز به محیط زیست و هوا آسیب های زیادی وارد می کند. در واقع این سوزاندن شامل کیسه ها و سایر مواد پلاستیکی می شود تا از تجمع آنها جلو گیری شود . سوزاندن این محصولات حجم زیادی گازهای مخرب مانند دی اکسید کربن، گوگرد و غیره وارد هوا می کند و باعث آلوده شدن هوا می شود.

راه دیگر که به کمک آن می توان از شر آسیبی که این کیسه ها به محیط زیست وارد می کنند خلاص شد بازیافت می باشد ولی هزینه ی بازیافت کیسه ها بالا می باشد و خیلی از کشورها هم تکنولژی بازیافت این محصولات پلاستیکی را ندارند.  اگر این زباله های پلاستیکی در محیط رها شوند، ریشه گیاهان را مسدود می کنند؛ این همچنین منجر به اثرات بسیاری مانند تغییرات آب و هوایی، گرمایش جهانی، افزایش سطح دریا، باران اسیدی و غیره می شود.

دلیل استفاده از بگ پارچه ای

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم کیسه های پلاستیکی مواد زیست نخریب ناپذیری هستند که می توانند در کوتاه مدت و دراز مدت آسیب های زیادی به محیط زیست وارد کنند این آلودگی ها می تواند آلودگی آب ، خاک و حتی هوا باشد که با استفاده از بگ های پارچه ای این مشکل برطرف می شود.

به دلیل این که کیسه ها و بگ های پارچه از مواد تجزیه پذیر مانند پنبه و یا چوب برخی گیاهان ساخته می شود می توان بسیاری از مشکلات ناشی از آلودگی هایی که بازیافت و از بین بردن کیسه ای پلاستیکی باعث بوجود آمدنشان می باشد را برطرف کرد آن هم به این دلیل که کیسه و بگ پارچه ای زیست تخریب پذیر می باشند و بسیاری از مشکلاتی که استفاده و بازیافت از کیسه ای پلاستیکی بوجود می آورند را می تواند برطرف کنند.

از ویژگی های کیسه های پلاستیکی مقاومت بالای این کیسه ها می باشد به شکلی که از این بگ ها و کیسه ها می توان برای نگه داری بسیاری از مواد استفاده کرد بدون آن که نگران پاره شده کیسه ی نگهداری مواد شویم می توان از این کیسه ها برای نگه داری انواع مواد غذایی، لوازم ارایشی، کفش و پوشاک و غیره. زمانی که این کیسه ها پاره شوند در توسط میکروارگانیسم ها تجزیه می شوند و بنابراین هیچ آلودگی برای زمین ندارند.

به طور کلی به دلیل این که این محصولات از مقاومت بالایی برخوردار می باشند و ظاهری زیبا و در عین حال دوستار محیط زیست هستند پیشنهاد می شود به جای استفاده روزانه از کیسه های پلاستیکی از بگ های پارچه ای استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده