جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

تفاوت نایلکس پلیمری و تجزیه پذیر

تفاوت نایلکس پلیمری و تجزیه پذیر

در این مقاله چه میخوانیم

نایلون ها جزوء آن دسته از محصولاتی هستند که در صنایع گوناگون بسیار مورد مصرف قرار می گیرند. ولی درصد بسیار کمی از این نایلون های مورد استفاده تجزیه پذیر می باشد زیرا قیمت این نایلون ها از نایلون های پلاستیکی بالاتر می باشد. اما نایلون های تجزیه پذیر در برخی از برند ها که به محیط زیست اهمیت می دهند امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. با روی کار آمدن این نایلون‌ها، انقلاب بزرگی در محصولات پلیمری به وجود آمد. این را باید بدانید که درست است که به هر دوی نایلون های تجزیه پذیر و نایلون پلاستیکی ، نایلون گفته می شود و مواد مورد استفاده در تولید هر کدام کاملا متفاوت می باشد. در این مقاله قصد داریم تا برای شما مطالبی در مورد این که نایلون تجزیه گذیر و تجزیه ناپذیر از چه چیزهایی ساخته شده است و این که کدام یک امروزه برای خریدن بهتر است با هم صحبت کنیم.

نایلکس پلیمری چیست؟

پلی اتیلن سنگین ممترین ماده است که در نایلکس پلیمری استفاده می شود که برای ایجاد ویژگی های مد نظر در این از پلی اتیلن های سبک یا افزودنی های دیگر استفاده می شود. از ویژگی هیا عمومی این نایلکی هیا سفافیت، دوخت پذیری و انعطاف پذیری بالای آنها می توان نام برد. این نایلکی ها در مقابل نیروی فشاری از خود مقاومت بالایی نشان می دهند. این نایلکس‌ها بیشتر به عنوان نایلون‌ دسته رکابی شناخته شده‌اند که بیشتر برای حمل کالاهای خریداری شده از فروشگاه‌ها به کار می‌روند. بیشتر این نایلون ها در سه گروه نایلکس دسته موزی یا تقویت، نایلکس دسته بندی و همچنین نایلکس دسته رکابی قرار می دهند.

نایلکس تجزیه پذیر چیست؟

نایلکس‌های تجزیه پذیر، نوع جدیدی از نایلون‌ها هستند. مواد اولیه تولید این گونه نایلکس ها پلیمرهای گیاهی هستند که به آسانی توسط باکتری ها تجزیه می شوند و به چرخه محیط زیست وارد می شوند. طرز تهیه این پلیمرها به این گونه است که ابتدا پلیمر های مد نظر از داخل صمغ درختان استخراج می کنند سپس این پلیمرها را وارد چرخه تولید می کنند تا را آنها نایلکس تجزیه پذیر تولید کنند. به کمک این پلیمرهای استخراجی می توان انواع مختلفی از مواد تجزیه پذیر را تولید کرد. می توان این گونه گفت و گشف و اختراع این گونه نایلکسها از نگرانی حافظان محیط زیست بسیار کاسته شده است. زیرا این مواد هیچ اثر بدی به محیط زیست نمی زنند و کاملا طبیعی می باشند. از ویژگی این کیسه هی می توان به این مورد اشاره کرد که این کیسه ها مقاومت کشسانی بسیار خوبی دارند و حتی می توان این گونه گفت که از نظر سایر ویژگی ها از نایلون های پلیمری بسیار بهتر و بالاتر می باشند. با تولید این نایلون‌ها تا حدود زیادی نیاز و خواسته مشتریان برآورده خواهد شد.

انواع نایلکس پلیمری تجزیه پذیر

نایلون ها و نایلکس ها در طرح ها و اندازه های مختلفی در بازار موجود می باشند و این طرح ها دارای ویژگی های خاص و منحصر بفردی می باشند. می توان نایلکس های تجزیه پذیر را از نظر مواد تشکیل دهنده آنها به سه دسته کلی تقسیم کرد.

این سه دسته عبارتند از:

پلی لاکتیک اسیدها: ساختار اصلی نایلون پلی لاکتیک اسید از نوعی نشاسته تخمیری است که خود این نشاسته از موادی مانند نیشکر، چغندر قند، ذرت و کاساو درست شده است.

ترموپلاستیک نشاسته: ترکیبات اصلی ترموپلاستیک نشاسته از گرما دادن نشاسته و سایر ترکیبات گیاهی بوجود آمده است که البته با ترکیب کردن این مواد با آب و روان کنده ها ویژگی هیا دیگری به این کیسه ها داده می شود.

پلی هیدروکسی آلکانوات ها (PHAs): ساختار پلی هیدروکسی آلکانوات‌ها (PHAs) با دو نوع قبل کمی متفاوت است. به این شکل که برای بدست آوردن مواد اولیه از باکترها استفاده می شود که این باکتری‌ها خود از تخمیر شکر یا چربی مواد زائد ایجاد شده‌اند.

پیشنهاد می کنیم از صفحه چاپ کیسه پارچه ای دیدن فرمایید.

ویژگی انواع نایلکس‌ پلیمری تجزیه پذیر

به طور کلی هر محصولی که در جایی تولید و ساخته می شود داری مزایا و معایبی می باشد که در بین نایکس های تجزیه پذیر هم دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند. همین ویژگی ها باعث تفاوت زیاد بین نایلون های پلیمری و تجزیه گذیر شده است. از مهمترین ویژگی این نایلکس ها می توان به تجزیه پذیری در محیط زیست، مقاومت فیزیکی بالا در مقابل نیروی کششی ، قابلیت چاپ هر گونه عکس برروی آنها و انعطاف پذیری بالای آنها اشاره کرد.

موارد کاربرد انواع نایلکس تجزیه پذیر

پلیمرهای تجزیه پذیر به دیلیل این که از مواد مختلفی در تولید آنها استفاده می وشد مانند روان کنندگان کاربردهای مختلفی هم دارند کدر زیر به بیان برخی از آنها می پردازیم.

کاربرد پلیمر تجزیه پذیر ترموپلاستیک نشاسته‌

ترموپلاستیک نشاسته‌ نوعی از نایلکس های تجزیه پذیر می باشند که در حجم های بالا تولید و عرضه می شوند. از این مواد بیشتر برای تولید پاکت های صندق پست و دیگر پاکت هایی که برای بسته بندی تولید می شوند استفاده می گردد. انواع کارد، چنگال و دیگر ظروف یکبار مصرف گیاهی که تولید می‌شوند نیز با استفاده از ترموپلاستیک نشاسته است.

کاربرد پلیمر تجزیه پذیر پلی لاکتیک اسید

این گروه از پلیمر های تجزیه پذیر را بیشتر با نام PLA  می شناسند. این پلیمرها بعد از TPS  بیشتر حجم تولید در بازار را به خود اختصاص داده اند. ما بارها بار از محصولات تولید شده توسط این پلیمرها استفاده کرده اید از موارد مورد استفاده از این پلیمر ها می توان به فنجان های کاغذی ویژه ی قهوه و چایی اشاره کرد.

در این فنجان ها برای جلو گیری از نشت آب از کاغذ از مواد PLA استفاده ده است تا مانع نشت آب به بیرون لیوان شوند. عیب این مواد نقطه ی ذوب آنها می باشد که بسیار پایین است و برای این که این نقطه ذوب را بالا ببرند از فرم کریستالی PLA استفاده می شود تا مقاومت فنجان در برابر حرارت بالا افزایش یابد.

کاربرد پلیمر تجزیه پذیر پلی هیدروکسی آلکانوات

از این پلیمر در صنعت کمتر از دو پلیمر بالا استفاده می شود و بیشتر با نام تجاری PHA شناخته می شود. کاربرد پلی هیدروکسی بیشتر در ساخت تجهیزات و وسایل پزشکی مانند بخیه‌های پزشکی است. استفاده از این نوع پلیمر در صنایع پلیمری به دلیل هزینه بالایی که دارد؛ کمتر رواج دارد.

پیشنهاد می کنیم از صفحه ی چاپ نایلون دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده