جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

تاثیرات پلاستیک بر روی زندگی ما

تاثیرات پلاستیک بر روی زندگی ما

در این مقاله چه میخوانیم

پلاستیک در حال حاضر یکی از نگرانی های انسان است. چرا که برای محیط زیست مضر است و همه این را می دانیم. هزاران سال طول می کشد تا پلاستیک تجزبه شود و در همین حین اقیانوس ها و خشکی های ما را آلوده می کند. اما خیلی از ما نمی دانیم که پلاستیک به چه روش هایی می تواند روی محیط زیست تاثیر بگذارد و به آن آسیب بزند. آسیب های پلاستیک از روش استفاده ما شروع می شوند و تا روش خلاص شدن ما از شرشان ادامه می یابند.

پیشنهاد می کینم از صفحه چاپ روی نایلون دیدن فرمایید.

معضل پلاستیک

اکثر مردم اطلاع دارند که پلاستیک می تواند چه تاثیراتی روی محیط اطرافمان بگذارد. قرن ها طول می کشد تا پلاستیک تجزیه شود و در همین زمان از خود سمومی آزاد می کند که به خاک و آب وارد می شوند. آبزیان مستعد آسیب دیدن از این پسماند پلاستتیکی هستند چون می توانند آن ها را با غذا اشتباه بگیرند و ان ها را می بلعند. بدین صورت آنها می توانند مسموم شده و سپس غرق شوند یا در پلاستیک به دام بیفتند.

با اینکه بسیاری از مردم سعی می کنند کمتر از پلاتسیک استفاده کنند، همچنان بخش قابل توجهی از زندگی ما را تشکیل می دهد و به آن واابسته هستیم. پلاستیک ها در هر چیزی به کار می روند، از بسته بندی گرفته تا تا تولید مصالح ساختمانی. پس باید به دنبال روش هایی باشیم که تاثیرات منفی پلاستیک روی زمین را کمتر بکنیم.

انواع مختلف پلاستیک

انواع مختلفی از پلاستیک وجود دارند که هر کدام یک سری ویژگی در خود جای داده اند. هنگام انتخاب و استفاده از آن ها باید به این ویژگی ها دقت کنیم. بعضی از انواع پلاستیک با دوام تر هستند. برخی از آن ها منعطف تر هستند. در هر حال اهمیت ندارد که کدام نوع است که ما استفاده می کنیم، در هر حال همه آنها تاثیر منفی روی محیط زیست دارند.

پلاستیک از نفت درست می شود، یک منبع انرژی تجدید نا پذیر. تجدید نا پذیر بودن نفت به این معنی است که اگر ما تمام نفت جهان را مصرف کنیمدیگر هیچ پلاتسکی تولید نخواهد شد. و از آنجایی که پلاستیک ها برای از بین رفتن و تجزیه شدن صد ها سال زمان نیاز دارند، تا به حال هیچ پلاستی کی تجزیه نشده است.

یکی از مورد استفاده ترین انواع پلاستیک PET است. به طور علمی به آن پلی اتیلن ترفتالات می گویند. این نوع پلاستیک برای ساخت بطری های آب،ظرف غذا، و بسته بندی محصولات مختلف استفاده می شوند. PET مقاوم است و به راحتی آسیب نمی بیند. برای همین می تواند برای مدت طولانی در طبیعت باقی بماند.

یکی دیگر از انواع پلاستیک PVC است. نام کامل آن پلی‌ وینیل کلراید است. از این نوع پلاستیک برای ساخت کفپوش و لوله استفاده می شود. همچنین از آن برای بسته بندی ها یبرخی محصولات غذایی استفاده می شود. همچنین در برخی لباس ها و وسایل بازی استفاده شده است. PVC مواد شیمیایی مضری دارد که می توانند نشت پیدا کنند و به طبیعت راه یابند. این اتفاق باعث ایجاد مشکلات سلامتی در انسان و جانداران دیگر می شود.

PVC و PET هر دو از نفت تولید می شوند. بنا بر این از منابع تجدیدناپذیر درست شده اند و از آنجایی که به راحتی آسیب نمی بینند، می توانند برای مدتی طولانی در طبیعت بمانند و باعث ایجاد مشکلات بشوند.انواع دیگر پلاستیک از منابع تجدید پذیر ساخته می شوند. این منابع می توانند نیشکر و ذرت باشند. به این نوع پلاستیک ها پلاستیک های زیستی یگفته می شود. به دلیل اینکه از منابع تجدید پذیر و قابل استفاده مجدد تولید شده اند، این مواد دوست دار محیط زیست هستند و این موضوع باعث برتری آنها نسبت به محصولات درست شده از نفت می شود.

پلاستیک های زیستی هنوز شناخته شده نیستند برای همین نمی دانیم که د رآینده چه عملکرد و تاثیری خواهند داشت. یکی از مسائل نگران کننده این است که به دلیل درست شدن از گیاهان ممکن است در مصرف آب و یا زمین با محصولات زراعی و دیگر گیاهان رقابت کنند. بنا بر این با اینکه بیشتر از پلاتسیک های نفتی دوست دار محیط زیست هستند، نقص هایی نیز دارند.

بهترین راه برای کاهش تاثیراتی که روی محیط زیست می گذاریم این است که به طور کلی از پلاتسیک استفاده نکنیم. در صورتی که استفاده از پلاتسیک ضروری بود، بهتر است از پلاتسیک های زیستی استفاده شود تا تجدید پذیر باشند. همچنین فراموش نکنید که پلاستیک هایی که استفاده می کنید را بازیافت کنید.

پلاستیک چگونه روی محیط زیست تاثیر می گذارد

واضح است که پلاستیک برای طبیغن مضر و آسیب زاست، اما دقیقا چقدر بد است و چه تاثیراتی دارد. در ادامه به راه هایی که از طریق آن پلاستیک روی طبیعت تاثیر می گذارد را بررسی می کنیم.

ابتدا باید در مورد آلودگی ای که پلاستیک برای محیط زیست ایجاد می کنند صحبت کنیم. پلاستیک یکی از بزرگترین عوامل آلودگی در خاک و آب است. وقتی به طور کامل از شر آن خلاص نشویم، می تواند سر از اقیانوس ها و رودخانه ها در بیاورد و به آب زیان و زندگی آن ها آسیب وارد کند. همپنین پلاستیک در صورتی که به زمین و خاک اره پیدا کند می تواند قرن ها را صرف تجزیه شدن خود کند.

دومین معضلی که به آن بر می خوریم معضل جنگل زدایی است. پلاستیک از نفت ساخته شده است بنا بر این محصولات ساخته شده از آن می تواند به جنگل زدایی کمک بسیاری بکند. هر چه پلاستیک بیشتری مصرف شود باید درخت های بیشتری قطع شوند تا جا برای حفاری نفت و یا کارخانه ها و تاسیسات پالایشی باز شود.

سومین مشکل تغییرات آب و هوایی است. در فرایند تولید پلاستیک گاز های کارخانه ای منتشر می شود که انتشار این گازها باعث ایجاد تغییرات آب و هوایی خواهد شد. یکی از مواردی که زندگی انسان ها و دیگر جانداران را تهدید می کند، تغییراتی است که در آب و هوا ظاهر می شوند. هر چه بیشتر گاز های گلخانه ای به اتمسفر وارد می کنیم این خطر تاثیر بیشتری بر روی زندگی مان خواهد گذاشت.

چهارمین مورد سلامتی انسان هاست. پلاستیک از مواد شیمیایی خطرناکی ساخته شده که می توانند به آب و غذای شما راه پیدا کنند. این مواد شیمیایی بر احتمال ابتلا به بیماری های خطرناکی مانند سرطان تاثیر مستقیم می گدارند.

تاثیر پلاستیک بر روی حیوانات

حیوانات متفوت می توانند در تور های ماهیگیری، بسته بندی 6 تایی پلاستیکی و دیگر زباله های پلاستیکی به دام افتاده و آسیب ببینند یا اینکه دچار مرگ شوند. همچننی ممکن است پلاستیک را با غذا اشتباه بگیرند و آن ها را بخورند. این موضوع می تواند باعث انسداد سیستم گوارشی آنها شود و باعث شود از گشنگی بمیرند. لاک پشت های دریایی نسبت به این موضوع آسیب پذیر تر هستند چرا که پلاستیک های شناور در آب را با عروس دریایی اشتباه می گیردند و آن ها را می بلعند.

در اخر باید گفت که پلاستیک یک تهدید جدی برای خیات وحش است و ما باید به فکر رهایی از خطر آن باشیم. ما می توانیم با کم کردن مصرف پلاستیک خود شروع کنیم. همچنین تشکیلاتی هستند که برای محافظت از حیات وحش دست به پاک سازی اقیانوس ها زده اند و ما با کمک به این سازمان ها می توانیم برای محیط زندگی خود و حیوانات مفید باشیم.

نتیجه گیری

تاثیر نامطلوبی که پلاستیک بر روی زندگی ما دارد بسیار وسیع و متنوع است. این تاثیرات از آلودگی راه های آبی شروع می شوند و تا تخریب زندگی آبزیان ادامه می یابد. ما نمی توانیم به نادیده گرفتن این موضوع و معضل بزرگ ادامه بدهیم. برای کمک کردن به حفظ زندگی در محیط زیست باید شروع کنیم و تغییراتی در زندگی روزمره خود ایجاد کنیم.می ت.انیم از بطری ها و کیسه های قابل استفاده مجدد استفاده کنیم. هر قدم کوچکی می تواند منجر به تغییری بزرگ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده