جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

پارچه‌ های مناسب چاپ کدامند؟

پارچه‌های مناسب چاپ کدامند؟

در این مقاله چه میخوانیم

پارچه‌ های مناسب چاپ برای بدست آوردن چاپی دقیق و با کیفیت بسیار با اهمیت است. در صنعت چاپ کیسه های پارچه ای همان گونه که از نامش مشخص می باشد پارچه جزئی جدا ناپذیر برای تولید انواع کیسه ها می باشد به همین دلیل هم در این مقاله به بررسی انواع پارچه های مورد استفاده در صنعت چاپ کیسه پارچه ای می پردازیم.

به طور کلی در صنعت چاپ از روش ها و دستگاه های مختلفی برای ساخت و تولید محصول نهایی استفاده می شود به هیم دلیل هم مکانیزم فعالیت دستگاهای مختلفی مانند دستگاه چاپ دیجیتال با مکانیزم چاپ دستگاه غلتکی با هم بسیار متفاوت می باشد و عملا هر دستگاه با توجه به ویژگی هایی که دارد کیفیت متفاوتی از چاپ را برای ما ایجاد می کند .

با این حساب درست است که روش کار هر دستگاه  در صنعت چاپ متفاوت می باشد ولی یک محصول در همه ی آنها یکسان است و آن پارچه ای است که باید عمل چاپ برروی آن انجام شود. ولی این پارچه ها به دلیل این که دارای نوع های مختلفی می باشد مثلا برخی با الیاف طبیعی ساخته می شوند و برخی با الیاف مصنوعی و غیره ساخته می شود که همین مورد باعث می شود تا کیفیت چاپ متفاوتی را هم ایجاد شود و به همین دلیل هم در این مقاله سعی بر این داریم تا برای شما انواع پارچه های موجود را بیان کنیم تا بتوانید انتخاب خوبی برای چاپ خود داشته باشید.

پارچه‌ های مناسب چاپ

در زیر به بررسی برخی از موادی که برای ساخت پارچه مورد استفاده قرار می گیرند می پردازیم.

 پارچه پنبه‌ای (Cotton fabric)

پنبه را می توان از گیاهی به همین نام یعنی گیاه پنبه بدست آورد. به طور کلی از پنبه به دلیل این که جزوء آن دسته از الیاف طبیعی می باشند به طور گسترد در صنعت نساجی و چاپ پارچه مورد استفاده قرار می دهند. دلایل استفاده از پنبه در این صنایع زیاد می باشد ولی اگر بخواهیم بطور کلی به دلیل استفاده از پنبه نگاهی بیندازیم باید بگوییم که این ماده طبیعی توانایی تحمل رطوبت بالایی را دارد جدا از این مورد پنبه دارای دوام و مقاومت خوبی نیز می باشد.

جدا از این موارد پنبه کیفیت خود را تا مدتهای زیادی حفظ می کند به همین دلیل هم می توان از پارچه هایی که از پنبه تهیه می شوند تا مدت زمان زیادی استفاده کرد . البته به این نکته نیز باید توجه کرد که به دلیل این که پنبه ماده ای طبیعی است و به سرعت در محیط زیست تجزیه می شود و عملا به محیط زیست آسیبی وارد نمی کند از طرف بسیاری از دولت ها و افرادی که کار صنعت نساجی و چاپ فعالیت می کنند مورد توجه قرار گرفته است.

چاپی که بر روی پارچه هایی که از جنس پارچه می باشند بسیار با کیفیت انجام یم شود و شما می توانید با خیال راحت عملا هر گونه چاپی که مورد نظرتان است را برروی پارچه های پنبه ای انجام دهید. البته به یک نکته باید توجه کرد و آن این است که اگر از رنگ های واکنشی استفاده می کنیم بهتر است کمی با دقیقتر، از پارچه های پنبه ای استفاده کنیم چون در برخی موارد دیده شده است که پارچه ها با رنگ های واکنشی ، واکنش شیمیادیی داده و عملا کار چاپ با شکست روبرو شده است.

پارچه ویسکوز (Viscose fabric)

از پارچه های ویسکوز بیشتر در چاپ های دیجیتال که نیاز به دقت و توجه بالایی دارد استفاده می شود. فرآیند تولید پارچه ویسکوز بسیار پیچیده می باشد. البته پارچه های ساخته شده از ویسکوز به عنوان پارچه های طبیعی نامیده می شوند که بعد از رها شدن در طبیعت به سرعت تجزیه شده و به چرخه حیاط کره زمین وارد می شوند.

برای چاپ برروی این پارچه از دستگاه دیجیتال استفاده می کنند زیرا کیفیت کار بسیار بالا می رود البته بهتر است برای چاپ برروی این پارچه از رنگ هایی که خاصیت راکتیو دارند استفاده شود.

پارچه پشمی (woolen fabric)  برای پارچه‌ های مناسب چاپ

از جمله موادی که در صنعت نساجی به عنوان یک ماده طبیعی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد پشم می باشد. به خاطر کیفیت این ماده و چاپ پذیری بسیار خوبی که این ماده دارد صنعت گران زیادی از این ماده استفاده کردند و محصولات بسیار زیبایی با ین ماده تولید کرده اند.

برای چاپ بر روی پشم هم می توان از غلتک استفاده کرد و هم می توان از چاپ دیجیتال بهره برد درحالی که اگر برای چاپ برروی این پارچه پشمی از چاپ دیجیتال استفاده شود کیفیت کار نهایی بسار بالاتر و بهتر خواهد بود. یکی از نکانی که در چاپ باید به آن بسیار دقت شود ضخامت نخ های چاپ می باشد، اگر طول این نخ ها بلند باشد سعی کنید تا هد دستگاه با فاصله از پارچه قرار دهید تا نخ خا به هد دستگاه چاپ دیجیتال آسیبی وارد نکند.

پارچه ابریشم (Silk fabrics)

یکی از محصولات طبیعی و با کیفیت بالایی که در صنعت چاپ و نساجی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ابریشم می باشد. بهترین نوع دستگاه برای انجام عمل چاپ برروی این پارچه های با کیفیت چاپ دیجیتال می باشد . شما می توانید در چاپ برروی این پارچه ها از جوهرهای استیدی و واکنشی به راحتی استفاده کنید.

پارچه پلی آمید (Polyamide) برای پارچه‌ های مناسب چاپ

پارچه های پلی آمید از جمله پارچه هایی می باشند که برای ساخت آنها از الیافت مصنوعی استفاده شده است . تجزیه پذیری این الیاف در طبیعت بسیار زمان بر است زیرا از مواد شیمیایی و پلاستیک در ساخت این الیافت استفاده می شود. از پارچه های پلی آمید برای ساخت لباس شنا استفاده می شود. برای انجام چاپ برریوی این پارچه های پیشنهاد می شوشد از جوهرهای اسیدی استفاده شود.

برای انجام عمل چاپ بر روی این گونه پارچه های از دستگاه چاپ دیجیتال استفاده می شود. از ویژگی های این نوع پارچه ی مصنوعی این است که این پارچه مقاومت بالایی د ربرابر آب بویژه آب شور دارد همچننی سایر مواد شیمیایی مانند کلر تاثیر منفی برروی این پارچه نمی گذارد.

نکته ای که حتما باید به آن توجه کنید این است که این پارچه های به دلیل شیمیایی بودن گران قیمت می باشند و در اگر در طبیعت رها شوند تا 500 سال زمان نیاز است تا به طور کامل تجزیه شود و چرخه حیاط محیط زیست وارد شوند به همین دلیل استفاده از این گونه پارچه ها می تواند آسیب های زیادی به محیط زیست وارد کند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کریم تا برای شما انواع پارچه های که در صنعت چاپ و نساجی مورد استفاده قرار می گیرند را بازگو کنیم امیدواریم تا به کمک این مقاله بتوانید انتخاب بسیار خوب و دقیقی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده