جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

راه های کاهش زباله پلاستیکی

راه های کاهش زباله پلاستیکی

در این مقاله چه میخوانیم

زباله پلاستیکی تبدیل به یکی از معضل های دنیای امروز است. معضلی که همه کشور ها از جمله کشور خودمان با آن درگیر هستند و به فکر راه کار هایی برای کنترل آن هستند. امروز به هر جایی که می رویم می توانیم آثار پلاستیک را ببینیم. صنعت پلاستیک یک صنعت پر سود است و همین موضوع باعث شده که سیاستمداران چشم های خود را بر روی مشکلاتش ببندند. بنابراین نمی توانیم ما هم چشم هایمان را بر روی نتایج اعمالمان ببندیم و باید مراقب محیط زیستمان باشیم.

پییشنهاد می کنیم از صفحه چاپ کیسه پارچه ای دیدن فرمایید.

در بسیاری از کشور ها دولت ها دست به آگاهی و فرهنگ سازی در این زمینه زده اند. برای اینکه با یک دشمن به توان مقابله کرد باید در وهله اول دشمن را به خوبی بشناسیم. بزرگ ترین دشمن در برابر محیط زیست و زندگی ما چه پلاستیکی است. برای همین باید آن را به درستی بشناسیم و از راه های کم کردن آسیب به محیط زیست مطلع شویم.

را های کاهش زباله پلاستیکی:

همیشه راه های زیادی هست که بتوانیم به محیط زیست کمک کنیم و زباله های پلاستیکی خود را کاهش دهیم. اگر هر یک از ما به فکر انجام این کار ها باشیم و به توصیه های محیط زیستی عمل کنیم، می توانیم به میزان زیادی خسارات ناشی از پلاستیک را کاهش دهیم.

آگاه سازی اطرافیان

بزرگترین کاری که میتوان برای کاهش مصرف پلاستیک انجام داد این است که به اطرافیان آگاهی بدهیم تا نسبت به خطرات پلاستیک آشنا شوند قطعا اطرافیان شما پس از آگاه شدن مسئولیت بیشتری می پذیرند و به شما در جهت مراقبت از محیط زیست یاری می دهند. در بسیار یاز کشور ها مانند کشور های اسکاندیناوی مثل سئو، دولت ها دست به آگاه سازی مردم زده اند تا باعث کاهش استفاده از این مواد سمی شوند. این کشور ها در این زمینه موفقیت های زیاد نیز داشته اند. متاسفانه در کشور ما هنوز چنین اقدامی به طور جدی انجام نشده است.

در خانه از ظروف پلاستیک یدوری کنید

اگر نمی توانید برای مصرف پلاستیک در بیرون دزا خانه کاری بکنید قطعا می توانید برای مصرف آن ها در داخل خانه اقداماتی مناسب را انجام دهید.تا وقتی ظروف استیل و چینی و بقیه جنس های ظروف در دسترس است منطقی نیست که از ظروف پلاستیکی استفاده کنیم و آسیب های زیادی را به محیط زیست وارد کنیم. هر شهروند باید از منزل خود تغییرات کوچک را شروع کند. این گونه افراد دیگری نیز به دنبال ما همین کار ا انجام می دهند.

استفاده از کیسه های پارچه ای

در زمان خرید در بازار می توانید از این شیوه استفاده کنید تا زباله پلاستیکی خود را کاهش دهید. فقط کافی است هنگام خرید با خود کیسه های پارچه ای ببرید و از فروشنده درخواست کیسه پلاستیکی نکنید. به این شکل می توانید مصرف نایلون را کاهش دهید. همچنین می توانید همیشه در کیف خود یک کیسه پلاستیکی داشته باشید تا در صورت ضرورت از آن استفاده کنید.

استفاده از لیوان شخصی

همیشه در کوله یا کیف خود یک لیوان یا بطری شخص یداشته باشید تا نیاز به خرید بطری اب معدنی یا لیوان های یک بار مصرف نداشته باشید. حتی می توانید از مدل های تاشو استفاده کنید که کاربردی هستند و حجم کمتری را اشغال می کنند. همچنین باید بدانید که لیوان های یکبار مصرف مقداری سم به داخل مایعات پس می دهند که در طولانی مدت بیماری های خطرناکی را ایجاد می کند.

استفاده از نی های فلزی

یکی از محصولات ساخته شده از پلاستیک که هر روز حدود 500 میلیون از آن مورد استفاده قرار می گیرد نی پلاستیکی است. بهتر است برای کاهش مصرف پلاستیک از نی های فلزی استفاده کنیم. نی های فلزی ضرر های نی پلاستیکی را ندارند و به محیط زیست کمک بسزایی می کنند.

خرید نوشیدنی در ظروف شیشه ای به جای بطری های پلاستیکی

یکی از محصولاتی که بسیار فراوان در بطری های پلاستیکی یافت می شود انواع نوشیدنی ها مثل آب معدنی، دلستر، نوشابه، آبمیوه و … هستند. در گذشته این نوع نوشیدنی ها در بطری های شیشه ای عرضه و تهیه می شوند. بهترین راه در حال حاضر این است که به جای بطری های پلاستیکی از بطری های شیشه ای برای این نوشیدنی ها استفاده کنیم.

خرید عمده به جای تکی

یکی از موثر ترین شیوه ها برای کاهش میزان زباله پلاستیکی و مصرف پلاستیک این است که به طور عمدی و کلی خرید کنیم. مثلا اگر از حبوبات زیاد استفاده می کنید ان ها را به صورت کیسه ای و عمده بخرید. به این شکل مصرف نایلون های پلاستیکی کاهش می یابند. همچنین این روش باعث می شود که هزینه کمتری بپردازید.

استفاده از ظروف یکبار مصرف کاغذی

ظروف یکبار مصرف در بازار به دو صورت موجود هستند. دسته اول بر اساس پلاستیک هستند. این دسته ضرر زیادی وارد می کنند. دسته دوم بر اساس کاغذ گیاهی ساخته شده اند و سالم می باشند و مواد سمی آزاد می کنند. همچنین تجزیه پذیر هستند و برای طبیعت ضرر دارند. می توان برای کاهش زباله پلاستیکی از دسته دوم استفاده کرد. ظروف کاغذی بر خلاف ظروف پلاستیکی سلامتی افراد را حفظ کرده و باعث بیماری نمی شوند.

همان طور که در مقاله بالا بیان کردیم همیشه راه های زیادی برای محافظت از طبیعت وجود داشته و دارد. بنابراین بهتر است دست به کار شوید و این توصیه ها را به کار بگیرید تا برای کره خاکی که بر روی آن زندگی می کنیم مفید واقع شوید. این راه های باعث می شوند که مصرف پلاستیکی بخ زکم میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده و در نتیجه زباله پلاستیک نیز کاهش میابد. در واقع همه این کار ها برای اسنی است که کره زمین را سالم به آیندگان تحویل دهیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده