جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

چاپ دیسکو چیست؟

چاپ دیسکو چیست؟

در این مقاله چه میخوانیم

چاپ دیسکو جزوء آن دسته از چاپ هایی است که به کمک آن می توان طرح ها و جلوه های بسیار زیبایی را برروی پارچه ایجاد کرد . به دلیل زیبایی که می توان به کمک این چاپ ایجاد کرد امروزه این نوع چاپ خواهان های زیادی دارد. چاپ دیسکو از آن نوع چاپ هایی است که در بین افراد فعال در صنعت چاپ روی کیسه پارچه ای از طرفدارهای زیادی برخوردار می باشد. طرز کار این چاپ به این گونه می باشد که از چسب و ورقه های مخصوصی برای انجام پرسه ی چاپ استفاده می کنند.

در این چاپ ابتدا چسب را به کمک کلیشه هایی که طرح مورد نظر برروی آنها می باشد را روی پارچه قرار می دهند سپس یک ورقه برروی چسب ها قرار می دهند و به کمک پرس حرارتی تا دمای 140 درجه سانتی گراد به مدت 5 دقیقه حرارت می دهند تا تصویر مورد نظر بر روی چسب ها چاپ شود . در این روش ورقه ها به قسمت هایی از پارچه که به چسب داند چسبیده می شوند و آن قسمت هایی که چسب ندارند به راحتی از پارچه جدا می شوند و به این شکل عمل چاپ برروی پارچه انجام می ود . استفاده از روش چاپ دیسکو فقط برای چاپ برروی پارچه می باشد زیرا برای انجام این نوع چاپ باید پارچه حرارت داده شود و به دلیل این که پلاستیک مقاومت حرارتی بسیار پایینی دارد در مقابل حرارت 140 درجه ای که برای پرس چسب برروی پارچه انجام می شود به سرعت پلاستیک ذوب شده و شکل خود را از دست می دهد.

کاربرد های چاپ دیسکو

در استفاده از این روش می توان رنگ های مختلفی را مورد استفاده قرار داد ولی بیشتر رنگی که برای انجام این نوع چاپ مورد استفاده قرار می گیرد رنگ طلایی و نقره ای می باشد. از ویژگی های مثبت این نوع چاپ مقاومت بالای این چاپ در برابر آب و به ویژه شست و شو می باشد. تصویر در این نوع چاپ در برابر آب به راحتی پوسته پوسته نمی شود و شکل اولیه خود را به راحتی حفظ می کند.

چاپ دیسکو را به دلیل زیبایی که دارد در قسمت افکت ها و چاپ های فانتزی قرار می دهند. می توان این چاپ را به صورت تک یا حتی در ترکیب با سایر چاپ ها مورد استفاده قرار داد. از این چاپ در کارهایی مانند  چاپ انواع لگو و اشکال برروی تیشترت ها ، تونیک زنانه ، لباس مجلسی و تریکو استفاده می شود.

مزایا و معایب چاپ دیسکو

از چاپ دیسکو با نام چاپ اسکرین نیز یاد می شود. این چاپ یکی از پر استفاده ترین نوع چاپ هایی ست که در صنع چاپ و نساجی مورد استفاده قرار می گیرد. در این چاپ از الگوی حفر شده برروی مش ها استفاده می شود. جوهر چاپ از روی این حفره ها بصورت نقاط کوچک بر روی سطح مورد نظر اتقال داده می شود.

در زیر به باین معایب ومحاصن استفاده از چاپ دیسکو بیان می شود.

مزایای این چاپ :

چاگ دیسکو دارای مزایای زیادی است که در زیر به بیان برخی از این مزایاها می پردازیم.

  • از این چاپ می توان بررروی انواع سطوح استفاده کرد ازجمله پارچه، چرم و غیره استفاده کرد
  • می توان از این چاپ برروی پلاستیک نیز استفاده کرد ولی برای چاپ برروی پلاستیک باید شرایط خاصی مانند دمای کم را رعایت کرد.
  • از دیگر مزایای این چاپ می توان به چاپ برروی سطوح صاف و ناصاف اشاره کرد .
  • این نوع چاپ از کیفیت بالایی برخوردار می باشد و می توان به راحتی د راین چاپ جزئیان را به نمایش گذاشت.
  • ماندگاری چاپی که در چاپ دیسکو بوجود می آید بالا می باشد به شکلی که حتی آب نیز رنگ چاپ را ازبین نمی برد.
  • در این چاپ م یتوان انواع رنگه ا را مورد استفاده قرار داد مانند جوهر متالیک و فسفریسنت.

چاپ دیسکو یا چاپ سیلک اسکرین، یکی از روش‌های پرکاربرد در چاپ بر روی سطوح مختلف است.

معایب چاپ دیسکو

درست است که این چاپ دارای محاسن زیادی می باشد ولی باید به این نکته نیز دقت کنیم که این نوع چاپ هم مانند سایر چاپ ها دارای معایبی نیز می باشد که در زیر به بیان برخی از این معایب می پردازیم.

تجهیزات این نوع چاپ بسیار گران می باشد و عملا برای خرید این تجهیزات باید سرمایه ای زیاد را بکار برد.

کار با دستگاها این نوع چاپ به مهارت خاصی نیاز دارد به همین دلیل هم باید از افراد متخصص استفاده کرد همین موضوع باعث میشود هزینه انجام کار بالا رود.

نمی توان هر گونه الگوی را برای به کمک این نوع چاپ ، به چاپ رسانید زیرا در تعداد حفره ها دستگاه چاپ دیسکو با محدودیت روبرو می باشید.

برای انجام این نوع چاپ باید هماهنگی زیادی بین چندین نفر ازجمله تولید کنندگان الگو، مش و جوهر ساز انجام شود.

امروزه چاپ دیسکو به یکی از مهبوبترین نوع چاپ های ایران و جهان تبدیل شده است آن هم به دلیل این که می توان از این چاپ بر روی سطوح مختلفی استفاده کرد همچنین کیفیت این نوع چاپ بسیار بالا می باشد و می توان از انواع رنگ ها در عمل چاپ بر روی انواع سطوح استفاده کرد ولی به دلی لاین که هزینه تهیه دستگا های این نوع چاپ بالا می باشد و همین مورد هم هزینه ی تمام شده ی این نوع چاپ را بسیار بالا می برد به همین دلیل هم ممکن است در برخی از کارها استفاده از روس دسکو برای انجام چاپ اقتصادی نباشد.

از جهت دیگر امروزه با گسترش علم و تکنولوژی در دنیا حال حاضر می توان از روش های دیگری هم که هزینه ی کمتری نصبت به این روش دارند استفاده کرد یرخی از این روش ها مانند روش چاپ دیجیتال و چاپ UV  جزوء این روش ها می باشد که شما می تواند با برآورد هزینه و این که کدام چاپ نیاز شما را برآورده می کنند از یکی از این روش ها استفاده کنید.

در نهایت، برای انتخاب بهترین روش چاپ باید نیازها و محدودیت‌های خود را بررسی کنید و با توجه به مزایا و معایب هر روش، تصمیمی مناسب بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده