جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

پارچه کنفی چیست؟

کیسه کنفی

در این مقاله چه میخوانیم

پارچه کنفی همانطور که از نامش پیداست از کنف تولید می شود. این موضوع کاملا با عقل جور در می آید اما درواقع باید گفت که برخلاف باور عمومی تمامی پارچه های کنفی کاملا از کنف نیستند. در ادامه مقاله در مورد کیسه های کنفی، پارچه کنفی و به طور کلی کنف صحبت می کنیم.

پیشنهاد می کنیم از صفحه چاپ کیسه پارچه ای دیدن فرمایید.

کنف چیست؟

کنف یک گیاه طبیعی می باشد. کنف، به شکلی که ما می شناسیم از پوست کنف و رته های بیرونی ساقه درست می شود. این کنف به اسم الیاف طلا نیز شناخته می شود چرا که ارزش مالی بالایی دارد و رنگ آن نیز طلایی است. این محصول به دلیل زیبایی ظاهری، مصارف متفاوت و کاربردی بودن بسیار ارزشمند است.

پارچه کنفی

پارچه کنفی چیست؟ پارچه کنفی نوعی پارچه است که از الیاف ساقه گیاهی ساخته می شود. این گیاه Cannabis sativa نام دارد که در زبان فارسی به آن شاهدانه می گوییم. ساقه این گیاه دو لایع دارد. لایه بیرونی الیافی نخ مانند دارد و لایه درونی دارای مغذی چوبی است. لایه بیرونی این گیاه معمولا بریا تولید منسوجات استفاده می شود و لایه داخلی هم برای مصارفی مانند سوخت و مصالح ساختمان استفاده می شود. فرایند تولید پارچه کنفی این گونه است که پس از جداسازی الیاف از دسته، الیاف را به نخ تبدیل می کنند. این الیاف به قدری قوی هستند که  در گذشته بریا ساخت طناب و بادبان قایق استفاده می شده است. پارچه کنفی پس از اینکه الیاف پردازش شد، تبدیل به پارچه ای با بافت پنبه مانند می سود. می توان از استحکام الیاف کنق نتیجه گرفت که پارچه ساخته شده از آن نیز مقاوم است. مقاومت پارچه های کنفی حدود سه بربار مقاومت پارچه های پنبه ای است.

یکی دیگر از مزایای پارچه کنفی این است که سبک می باشد. همچنین این پارچه به دلیل قابل تنفس بودن بسیار مناسب هوای گرم است. باید اضافه کرد که پارچه کنفی مقاومت بالایی در برابر کپک و باکتری های مضر دارد.

پارچه کنفی از چه چیز تولید می شود؟

گیاه شاهدانه محصولی است که در مناطقی با اب و هوای معتدل و رطوبت بالا رشد خوبی دارد. به طور مثال این گیاه در حدود ماه آگوست در آمریکای شمالی قابل برداشت می شوند. برای حذف ماده ای به نام پکتین که لایه بیرونی اساقه شاهدانه را به لایه درونی ان متصل می کند، آن را پ از جمع اوری به مدت 4 تا 6 هفته در مزارع آویزان می کنند. این کار باعث راحتی خذف پکتین می شود. پس از آن مرحله ساقه های کنف جمع آوری می شوندو لایه بیرونی با استفاده از سنگ شکن های مخصوص از هسته چوبی داخلی جدا سازی می شود. الیاف جدا شده پس از مرحله قبلی شانه شده و تمیز می شوند تا به صورت رشته در بیایند.

الیاف کنف پس از خیسانده شدن از یکدیگر جدا می شوند و به این شکل ساقه های کنف در یک دسته در جریان آب قرار می گیرند. فشار آب باعث جدا شدن قسمت ها غیر الیافی از الیاف می شود و پس از آن به صورت دستی الیاف جدا شده و خشک می شوند.

اکثریت کنف های تولید شده در جهان از دشت های دلتای گنگ (بنگال) در هند و بنگلادش می آیند. دلیل این موضوع وجود رطوبت بالا و آب و هوای موسمی این مناطق است که باعث موفق بودن کشت این گیاه شده است. گیاه کنف به آب فراوانی وابسته است به صورتی که حدود 8 سانتی متر باران در هفته برای رشد کافی نیاز دارد.

کاربرد پارچه کنفی

اولین استفاده ای که پس از شنیدن کلمه پارچه کنفی به ذهنمان خطور نی کند پوشاک است.بسیاری از لباسهایی که روزانه درفروشگاه های مختلف می بینیم از پارچه کنفی ساخته شده اند. به عنوان مثال می توانیم به لباسف دامن، شلوار، ژاکت و لباسهای کودکان اشاره کرد. همپنین در دسته تیشرت ها نیز پارچه کنفی محبوبیت خاصی دارد. محبوبیت این پارچه به دلیل مقاومت بالای آن در برابر ساییدگی و پارگی است. تی شرت های ساختهشده از پارچه های کنفی تا سال ها شکل خود را حفظ می کنند. همچنین در ساخت مبل، حوله، رومیزی و محصولات خانگی نیز از پارچه کنیفی استفاده می شود. تولید حوله با این پارچه به دلیل قابلیت جذب بالا انتخاب خوبی است. این پارچه ها در صنعت کفش نیز به کار می روند. کفش های ساخته شده از کنف در ساهای اخیر تبدیل به انتخابی با دوام و سازگار با محیط زیست شده اند که قالبیت تنفس بالا دارند.

علاوه بر تولید پارچه هایی ساخته شده از 100% کنف، پارچه هایی نیز هستند که از ترکیب کنف با منسوجات دیکر ساخته شده اند. اگر می خواهید پارچه ای کنفی اما نرم تر داشته باشید می توانید کنف را با ابریشم یا پنبه ترکیب کنید.

کاربرد کنف

الیاف گیاه کنف معمولا در ساهت پارچه های کنیف و گاهی نیز پارچه های کرباس و آستری استفاده می شوند. کنف همچنین قابل خوردن است و در مکانهایی از دنیا به عنوان بخشی از غذا اتسفاده می شود. همچنین در صنایعی مانند آرایشی و داروسازی و حتی ساخت رنگ نیز اتسفاده می شود.

سازگاری با محیط زیست

وقتی در مورد پارچه های سازگار با محیط زیست صحبت می کنیم پارچه کنفی همیشه حرف اول را می زند. اما دلیل این موضوع چیست؟

  • الیاف کنف قابل ابزایفت شدن هستند.
  • الیاف کنف قالب تجزیه هستند.
  • الیاف کنف قالب کمپوست شدن هستند.
  • محصولات ساخته شده از کنف دوام بالایی دارند و چندین بار استفاده می شوند.
  • رشد گیاه کنف راحت و سریع است.
  • گیاه کنف میزان زیادی دی اکسید کربن از زمین جذب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده