جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

چاپ سیلک چیست؟

چاپ سیلک جاوید

در این مقاله چه میخوانیم

چاپ سیلک روشی نوین برای چاپ است. در این روش با استفاده از شابلون ها (قالب) طرح های مورد نظر روی سطوح مختلف چاپ می شوند. این سطوح می توانند ظروف، پازل ها، کیف های دستی و پارچه باشند. چاپ روی پارچه صنعتی است که با توسعه یافتن خود باعث توسعه یافتن صنایع دیگر نیز شده است. یکی از این صنایع صنعت نساجی می باشد. این نوع از چاپ باعث ایجاد تنوعی بی نظیر در این صنعت شده است. در ادامه به چگونگی انجام چاپ سیلک و دیگر اطلاعات در مورد آن می پردازیم.

پیشنهاد می کنیم برای سفارش کیسه پارچه ای از صفحه ی چاپ کیسه دیدن کنید.

چاپ روی پارچه

در این روش باید با استفاده از یک توری که سوراخ های ریز دارد تصویر را چاپ کرد. فرآیند به اینگونه است که توری در داخل یک کلیشه ثابت قرار می گیرد. سپس از آن برای چاپ استفاده می شود. برای چاپ یک تصویر باید ابتدا طرح آن در صفحه توری ایجاد شود. بخش هایی از طرح که نیازی به انتشار طرح ندارند با استفاده از مواد خاصی پوشانده می شوند. این مواد خاص امولسیون نامیده می شوند. پس از آماده سازی توری می توان چاپ تصاویر را آغاز کرد.

پس از آن باید شابلون توری روی پارچه قرار بگیرد. سپس از غلتک استفاده می کنیم. این غلطک ها هر کدام با یکی از رنگ های مورد نیاز برای طرح آغشته شده اند و آنها را با فشار زیاد از روی توری حرکت می دهیم. این کار باعث می شود که رنگ ها به پارچه منتقل شده.

مراحل چاپ سیلک

این نوع چاپ همانطور که در بالا ذکر شد کاربرد های متفاوتی دارد. هر چند این کاربرد ها بسیار متنوع هستند اما مراحل اصلی آن ها مانند یکدیگر است. خطا در انجام هر یک از مراحل می تواند به روند کلی کار صدمه بزند. در ادامه به نکاتی می پردازیم که باعث می شوند با رعایت آنها چاپ با کیفیت تری داشته باش

فرایند های قبل از چاپ

در ابتدای مقاله ذکر شد که چاپ سیلک به وسیله توری ای بسیار ریز انجام می شود. این توری در قالب و کلیشه مخصوص خود قرار می گیرد. پس به طور کلی می توان گفت اولین مرحله تهیه توری مناسب می شود. ابلته دقت کنید که تعداد سوراخ های شابلون توری با کیفیت چاپ تصویر رابطه مستقیم دارد. یعنی هر چه تعداد سوراخ ها بیشتر باشد چاپ با کیفیت تر خواهد بود.

توری های استفاده شده در چاپ سیلک معمولا از دو جنس پلی استر و ابریشم می باشند. این توری ها توسط قالب مناسب محصور می شوند. قالب های هر توری بسته به کاربرد توری جنس متفاوتی دارد. جنس قالب ها می تواند فلزی چوبی یا … باشد. 

یکی دیگر از مواردی که در چاپ سیلک استفاده می شود میزهای نور فرابنفش یا ساده هستند. در واقع این میز بسته به تصویر استفاده های مختلفی خواهد داشت.انتخاب می شود. مهتابی های ساده در میز های ساده به کار می روند.

هنگام چاپ سیلک

معمولا چاپ روی پارچه به روش های مختلفی انجام می شود که در مقاله دیگری به آن پرداختیم. و هر شرکت اب توجه به امکانات خود می تواند انتخاب کند که به صورت دستی چاپ را انجام دهد یا به صورت اتوماتیک. واضح است که شرکت های مجهز تر از روش های کاملا اتوماتیک استفاده می کنند. در این دستگاه تمامی امور چاپ به صورت کاملا اتوماتیک انجام می شود. به فرایند چاپ در روش سیلک، اسکرین می گویند.

در عین حال اگر روش به صورت دستی انجام شود همانطور که از نامش پیداست تمامی مراحل با دست انجام می شود و نیازمند کارکنانی است که حرفه ای باشند و آشنایی کامل با تمام مراحل را داشته باشند. در روش دستی مراحل باید به درستی انجام شوند و باید میز مخصوص، شابلون ها و رنگ ها آماده شوند. پرسنل کارگاه های دستی باید از تمام این موارد را بررسی کنند و از کیفیت چاپ نیز اطمینان حاصل کنند.

فرایند های پس از چاپ

همانطور که از اسم آن به نظر می رسد، این مرحله پس از پایان فرایند چاپ سیلک انجام می شود. پس قاعدتا در زمانی انجام می شود که رنگ کردن سطوح تمام شده و حالا باید رنگ ها در مرحله خشک شدن قرار بگیرند. شاید مرحله خشک شدن بی اهمیت به نظر برسد اما در واقع این مرحله بسیار مهم است چرا که در صورت توجه نکردن به خشک شدن، رنگ ها روی کار ثابت نمی شوند. و واضح است که این مسئله باعث پایین آمدن کیفیت چاپ و همچنین هدر رفتن مراحل قبل و هزینه ای که بابت آن پرداخت شده شود.

برای خشک سازی از روش های متنوعی استفاده می شود. صد البته که امروزه روش های نوین تر بیش تر استفاده می شوند. در گذشته سطوح رنگ شده در فضای آزاد قرار داده می شد و با دادن فرصت به پارچه برای خشک شدن، این فرآیند انجام می شد. پس از آن مردم شروع به استفاده از قفسه های خشک کن کردند. این قفسه ها متحرک و دارای طبقات زیادی بودند. امروزه از دستگاه های مدرن و پیشرفته به جای روش های قدیمی استفاده می شود. و این روش های جدید باعث بالا رفتن سرعت و بی نیازی از نیروی کار مضاعف خواهد شد.

کاربرد های چاپ سیلک چیست؟

چاپ سیلک نوعی از چاپ است که کاربرد های زیادی دارد. چاپ روی پارچه تنها یکی از کارایی های این روش است. این روش برای چاپ روی پارچه بسیار کاربردی و به صرفه است. صنایع دیگر نیز از چاپ سیلک برای مصارف مختلف خود استفاده می کنند. به طور مثال در صنعت خودرو سازی از این چاپ برای رنگ کردن صفحات و اجزای مختلف استفاده می شود. در صناعی دیگر نیز این چاپ کاربرد دارد که یک سری از آنها را نام می بریم.

صنعت تولید مواد غذایی، محصولات بهداشتی و آرایشی، قطعات الکترونیکی، خودروسازی، کالاهای پزشکی، لوازم ورزشی، اسباب بازی و سرگرمی و …صنایعی هستند که از چاپ سیلک در خود بهره می برند. امروزه از چاپ سیلک برای ساخت محصولات و هدایای تبلیغاتی مانند چاپ کیسه پارچه ای استفاده های فراوانی می شود.

کیفیت چاپ

در این نوع چاپ رنگ ها به نمونه کار پاشیده می شوند. این کار در چاپ سیلک به صورت مستقیم انجام می شود بنابراین نمونه نهایی بسیار با کیفیت خواهد بود و رنگ های بسیار شفاف خواهند شد. به همین دلیل امروزه بسیاری از صنایع بزرگ و حتی کارگاه های کوچک ترجیح می دهند که از این نوع چاپ بهره ببرند.

هزینه چاپ

کارایی های این نوع چاپ بسیار متنوع است بنابراین سخت است که قیمت مشخص شده ای را برای این چاپ ارائه دهیم. قیمت این نوع از چاپ به عوامل زیاد بستگی دارد. این عوامل شامل جنس صفحات، دقت کار، کیفیت کار، توری، دستی یا اتوماتیک بودن فرایند چاپ، نوع و جنس رنگ ها، میزان رنگ به کار رفته و … می شوند. شما می توانید با توجه به میزان دقتی که نیاز دارید مدل مناسب خود را انتخاب کنید و هزینه های آن را در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده