جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

پارچه اسپان چیست؟

پارچه اسپان چیست؟

در این مقاله چه میخوانیم

اسپان یک نوع پارچه است که از الیاف پروپیلن بدون بافت تولید شده است. به این پارچه نام های دیگری نیز نسبت داده اند. این نام ها عبارت هستند از: پارچه اسپان باند، پارچه نبافته، پارچه سوزنی نبافته، پارچه سورنی، پارچه بی بافت و پارچ ه یک بار مصرف.برای اولین بار این پارچه در یمک شرکت آمریکایی در سال 1940تولید شد. این پارچه در مصارف بهداشتی، کیسه های سوزنی، بسته بندی، کاور و … نیز به کار می رود.

پیشنهاد می کینم از صفحهی چاپ کیسه پارچه ای دیدن فرمایید.

پارچه اسپان

در تولید پارچه اسپان از مواد اولیه ای مثل پنبه، پلی استر و پلی پروپیلن استفاده می شود.اما تفاوت این پارچه با پارچه های دیگر این است که این پارچه از بافته شدن تار و پود تولید نمی شود و در عوض از قرار گرفتن الیاف مصنوعی در کنار هم تشکیل می شود. به همین دلیل است که به این پارچه، پارچه نبافته می گویند. پارچه اسپان ناواع مختلفی دارد. این انواع مختلف تقاوت زیاد از نظر حجم و رنگ دارند. دلیلی که از این پارچه در صنایع مختاف به صورت بسیار زیاد استفاده می شود این است که هزینه تولید آن کم است و در زمانی بسیار کوتاه تولید می شود.

ویژگی های پارچه اسپان

پارچه اسپان ویژگی های خاصی دارد و این موضوع باعث می شود که این پارچه کاربرد های متنوعی داشته باشد. ویژگی های پارچه اسپان به این صورت هستند:

 • الیاف پارچه اسپان از جنس نخ نیست واز الیاف پرس تولید شده برای عمین تار و پود ندارد.
 • پارچه اسپان جنس لطیف و نرمی دارد.
 • ضد اشعه خورشید، آنتی باکتریال و آنتی ویوو است.
 • این پارچه می تواند در رنگ های مختلف و گرماژ های مختلف تولید شود. (گرماژ، میزان تراکم پارچهر ا نشان نی دهد. وقتی وزن یک متر مربع از پارچه را بر اسا گرم بیان کنیم، گرماژ آن پارچه را گفته ایم. پارچه اسپان می تواند در گرماژ های 8 گرم تا 380 گرم تولید شود.)
 • این پارچه می تواند به صورت آب گریز یا آب دوست تولید شود.
 • پارچه اسپان می تواند به صورت یک لایه یا چند لایه تولید شود.
 • می توان این پارچه را به صورت طرح دار یا ساده سفارش داد.
 • هزینه های تویلد این پارچه بسیار کم تر از هزینه های تولید پارچه های دیگر است.
 • بازیافت پارچه اسپان راحت تر از بقیه پارچه ها است.
 • سبک و خنک است و قابلیت رد شدن هوا را دارد برای همین برای استفاده در فصل های گرم مناسب است.
 • حساسیت پوستی ایجاد نمی کند.
 • ضخامت مناسبی دارد.
 • در برابر پارگی و تماس با مواد شوینده مقاومت از خود نشان می دهد.
 • ثبات رنگی دارد.
 • سازگار با محیط زیست است.
 • در زمان کم تولید می شود.
 • پرزگیر است

کاربرد های اسپان

ویژگی های منحصر به فرد این پارچه باعث شده که بتوانند در ضنایع مختلفی از ان استفاده کنند و کاربرد های متنوعی داشته باشد. برخی از این کاربرد ها در زیر بیان می شوند.

کالا های بهداشتی

لباس اتاق عمل، لباس بیماران، زیر انداز بیماران، باند، پد هایی که برای بستن زخم استفاده می شوند. ماسک، کلاه، لباس یک بار مصرف، روکش تجهیزات بیمارستان، دستمال مرطوب، نوار بهداشتی، پوشک و …

پوشاک

پارچه لای، لایه پسب، نماد های گلدوزی

راه و شهر سازی

پوشش محافظتی کانال ها، پوشش مخازن، منترل فرسایش، سطح سازی، مقاوم سازی در بربابر ترک خوردن، ثابت نگه داشتن بستر های ریلی

محیط زیست

زیر انداز حیوانات خانگی، زیر انداز قفس پردنگان، رفع آلودگی نفتی در دریا ها

کشاورزی

پرورش قارچ، پوشش زمین های کشاورزی، مرغداری، دامداری، بسته بندی محصولات مشاورزی مثل مرکبات، بسته بندی کود، پوشش زمین ها و محصولات در برابر سرمازدگی، پوشش گلخانه ها، پوشش تجهیزات آبیاری برای جلوگیری از مصرف بیش از حد آب و …

ساختمان سازی

ساخت و تولید کاغذ دیواری، روکش ساختمان های نیمه کاره، یدوار کاذب، دکوراسیون، عایق بندی صورت و عایق بندی حرارتی.

بسته بندی و کاور

بسته بندی کلیه موادد غذایی مانند بسته بندی میوه، چای کیسه ای، حبوبات و …، بسته بندی کیف، بسته بندی کفش، اسکناس، تولید کیسه های تبلیغاتی، کاور های لباس مجلسی، کاور های کت و شلوار، لوازم آشپزخانه، مبل، کامپیوتر و چرخ خیاطی

کالای خواب

تولید تشک، لحاف، روبالشتی، ملحفه های یک بار مصرف، زیر انداز قاعدگی و …

خودروسازی

آفتابگیر، اکسسوری داخل خودرو، کاور خودرو، چادر خودرو و عایق صدا

چاپ و پرینت

چاپ روی تی شرت، بالا بردن ماندگاری چاپ، پارچه نویسی

فیلتر ها

تولید فیلتر های صنعتی، فیلتر های هوا، فیلتر خای مایعات مثل فیلتر های نوشابه سازی و شیر.

استفاده های دیگر

از پارچه اسپان در ساخت دستمال های صنعتی، دستمال های خانگی، کیسه های جارو برقی، زیر بشقابی، زیرلیوانی، لایه زیرین موکت، عایق در کابل های ربق، ماکت سازی، دکوراسیون، صنایع نظامی، مبل و … نیز استفاده می شود.

انواع پارچه اسپان

پارچه های اسپان در چهار چیز تفاوت دارند که در ادامه به آنها می پردازیم. هر کدام از این انواع اسپان یک کاربردی را مخصوص خود کرده است.

 • تفاوت در گرماژ یا وزن
 • تفاوت در طول رول پارچه
 • تفاوت در عرض
 • تفاووت در رنگ بندی

این پارچه همچنین بر اساس تعداد لایه ها نیز به انواع مختلفی تقسیم می شود. هر چه تعداد لایه ها بیشتر باشند ضخامت پارچه بیشتر است. در صنعت نساجی پارچه ها بر اساس لایه ها نام گذاری شده اند. نام گذاری پارچه های اسپان در صنعت نساجی به این شکل است:

 1. S: یک لایه
 2. S2: دو لایه
 3. S3: سه لایه
 4. S4: چهار لایه
 5. S5: پنج لایه

اسپان 3 لایه ضد آب است چون الیاف ظریف و نفوإناپذیری در برابر مایعات دارد و لایه وسطی آن از مواد ملت بلون تولید می شود. الیاف 4 لایه نیز به دلیل خاصیت مقاومت در برابر نفوذ باکتری و میکروب در تولید لوازم بهداشتی مانند ماسک و گان جراحی به کار می رود.

نحوه تولید پارچه اسپان

در تولید پارچه اسپان، در مرحله اول مواد اولیه وارد دستگاهی با نام اکسترودر می شوند و به این شکل ذوب خواهند شد. در ادامه مواد مذاب وارد سوزن های سرنگ مانندی می شوند که در این دستگاه وجود دارد. سپس مواد با فشار زیاد از دستگاه به شکل رشته های باریکی خارج می شوند. بعد از آن، الیافی که کاملا خنک شده است را به صورت یک دست و یک اندازه در میاورند. در مرحله بعدی الیاف را به هم متصل می کنند. متصل کردن الیاف به هم به یکی از سه روش حرارتی، شیمیایی یا مکانیکی انجام می گیرد. پس از آن پارچه اسپان آماده مصرف می شود.

این پارچه در شهر های مختلفی در کشور ما ایران تولید می شود. می توان از شهر های اصفهان، تهران، تبریز، یزدف مشهد، همدان و تبریز به عنوان شهر هایی که پارچه اسپان در آنها تولید می شود یاد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده