نقطه مقابل این مد، فست فشن یا مد سریع است. فست فشن یعنی تولید پوشاک به اندازه بسیار زیاد و تولید سریع در کنار قیمت های پایین که سود بالایی به همراه دارد. ویژگی های فست فشن را در ادامه بیان خواهیم کرد:

 • رنگ های شیمیایی ارزان قیمت که می توانند سمی باشند و د رروند تولیدشان آب را آلوده می کنند.
 • پارچه های ارزان که از سوخت های فسیلی درست شده اند و یک نوع پلاستیک هستند مثل پلی استر.
 • لباس های بی کیفیت که دوام کمی دارند.
 • همین سه دلیل کافی است تا بفهمیم دلیل به وجود آمدن مد پایدار چیست و چرا این فشن اهمیت بالایی دارد. در ادامه به جزئیات فشن پایدار می پردازیم.

تاریخچه مد پایدار

در حدود سال های 1960 که تکنولوژی داشت پیشرفت چشمگیری می کرد و جهانی تر می شد، مد از صنعت پوشاک به صنعت سرگرمی راه یافت و همین موضوع تقاضا را برای لباس های مد روز زیادتر کرد. بنابر این لباس های مد روز تولید انبوه شدند

چند سال بعد، با رسوایی های بزرگی مثل  Nike Bureau افراد زیادی به صنعت مد و فشن توجه کردند و درباره آن کنجکاو شدند. سپس در سال 2013 فاجعه ای به نام Rana Plaza در بنگلادش رخ داد و همین موضوضع مردم را با مشکلات این صنعت آشنا کرد.

شاید باورش برایتان سخت باشد ولی باید بگوییم که صنعت مد دومین صنعت آلوده کننده جهان است و این درحالی است که صنعت شماره 1 صنعت نفت است. پس می توانید تصور کنید چقدر آلودگی توسط صنعت مد تولید می شود؟ به همین دلیلی است که افراد زیادی دست به کار شدند و به فکر کم کردن آسیب های این صنعت افتادند. . این گونه شد که مد پایدار به وجود آمد. حالا می توانیم تعریف مد پایدار را کامل تر کنیم:

مد پایدار یم سبک زندگی است که در آن افراد از گزینه هایی استفاده می کنند که با محیط زیست سازگاری دارد. در این صنعت هدف این است که آسیب ما به محیط زیست کم تر شود و از منابع طبیعی بیش از حد اتسفاده نکنیم.

دلیل اهمیت مد پایدار چیست؟

صنعت مد و پوشاک تولید کننده حدود 4 الی 10 درصد از گازهای گلخانه ای در دنیا است. این یک بحران بزرگ برای کره زمین است. در ادامه هدق مد پایدار را بررسی می کنیم. مد پایدار یک سری هدف کلی دارد که عبارتند از:

 1. کاهش انتشار گازهای گلخانه ای
 2. کاهش آلودگی آب و هوا
 3. کاهش ضایعات
 4. حمایت از تنوع زیستی
 5. فراهم کردن شرایط مناسب برای نیروهای انسانی که در این صنعت کار می کنند.

می توانمی نتیجه بگیریم که مد پایدار دشوار است و برند های بسیار کمی هستند که آن را استفاده می کنند. برای همین سخت است که بتوانیم لباس های مد نظر خود را از بین چند برند محدود انتخاب کنیم. اما م یتوانیم با در نظر گرفتن چند نکته خودمالن لباس هایی سازگار با مد پایدار را انتخاب کنیم.

1. حفظ منابع طبیعی

در سال 2015 یک تحقیق انجام شد و طبق نتیجه آن مشخص شد که 97 درصد منایع استفاده شده در تولید یک لباس منابع جدید هستند و 3 در صد آن بازیافتی است. این 97 درصد شامل مصرف منابع بسیار زیادی می شود و همین منابع نیاز به مواد اولیه ای دارند. مثلا گیاه پنبه نیاز به آب و کود دارد. واضح اتس که یک گزینه پایدار که در پیش روی ما قرار دارد استفاده از الیاف بازیافتی است. ما مشکلی بزرگ به نام مدیریت زباله داریم و بازیافت راهی برای کاهش این مشکل است.

2. کاهش ردپای کربن

صنعت مد و فشن هر سال دارد مقدار زیادی گاز گلخانه ای انتشار می دهد. این موضوضع به طور مستقیم بر روی گرمایش جهانی تاثیر می گذارد و آن را سرعت می بخشد. یکی از دلایل این موضوع این است که 55 درصد لباس های کره زمین از پلی استر تولید شده اند که بر پایه نفت است و از سوخت های فسیلی برای ساخت ان ها استفادهع شده است.

در مقابل، برند هایی که از مد پایدار الگو می گیرند از موادی استفاده می کنند که یا بازیافتی هستنتد و یا از الیاف طبیعی ذرست شده اند. این مواد انرژِ بسیار کمتری مصرف می کنند و برای رشد نیازی به آب و کود فراوان و رفایند های شیمیایی ندارند. اکثر آن ها تجدید پذیر هستند برای همین به کره زمین آسیبی نمی زنند.

3. محافظت از حیوانات

باید یک واقعیت تلخ را به شما بگوییم:

صنعت مد و فشن عاشق کشتن و سلاخی کردن حیوانات است.

برخی تصور می کنند که چرم یک محصول جانبی از صنعت گوشت است اما باید گفت که این جمله کاملا غلط است. صنعت تولید چرم طبیعی، به تنایی 430 میلیون حیوان را برای تولید چرم سلاخی می کند و آن ها را از روی زمین محو می کند.

برند هایی که از فشن پایدار استفاده می کنند، به دنبال جایگزین کردن عمل های ظالمانه با راه های بهتر سهتند. به طور مثال می توانمی برخی از این جایگزین ها را بیان کنیم:

 • پلی استر ساخته شده از زباله هایی که در اقیانوس پیدا می وشند
 • کیسه های ساخته شده از بازیافت کمربند های ایمنی ماشین
 • کتانی هایی که قابلیت کمپوست شدن را دارند
 • ابریشم ساخته شده توسط مخمر
 • پشم گیاهی
 • ساخت چرم از برگ آناناس

مورد آخر جذاب ترین مورد از نظر بسیاری از افراد است چراکه راهی است برای استفاده از برگ هایی که همیشه دور می انداختیم.

4. کنترل مصرف آب

یکی از مهم ترین منابع طبیعی که انسان بدون آن زنده نخواهد ماند آب است. متاسفانه آب بسیار زیاد یدر صنعت مد هدر می رود. تقریبا برای تولید تمام لباس هایی که می پوشیم از آب استفاده شده است. به طور مثال یک آمار جالب این است که برای تولید یک پیراهن به حدود 2700 لیتر آب نیاز داریم. یکی از منباع طبیعی که به آب وابسته است، پنبه می باشد ولی آن را معمولا در مناطق کم آب کشت می کنند.

پنبه ارگانیک می تواند مصرف آب را تا 91 درصد کاهش دهد. ولی یک خبر بد این است که تنها یک درصد از کل پنبه های تولید شده در جهان ارگانیک است. دلیل این موضوع به قیمت بالای تجهزیات بر می گردد که نیاز به سرمایه گذاری بیشتری دارد. پارچه های دیگری نیز هستند که از منابعی تولید دشه اند که نیاز به آب کمتری دارند مثل لینن و کنف و حتی الیاف بازیافتی.

5. محیط کار عادلانه؛ یکی از رکن های اساسی مد پایدار

درست است که برده داری سال هاست که منسوخ شده ولی این فقط ظاهر ماجراست. در حال حاضر برده داری مدرن در جریان است. به طور مثال نیروهای کار بسیاری هستند که مجبور می وشند با دستمزد های به شدت ناچیز و ساعات کاری بی پایان زندگی خود را بگذرانند. همچنین شرایط ایمنی و بهداشتی خیلی از این کراگاه ها مناسب نیست. این اتفاقی است که در صنعت مد سریع دارد می افتد. در کنار همه این ها آازر کلامی، نژاد پرستی، آسیب فیزیکی و … نیز در این کارگاه ها رایج است.

خبر خوش این است که یک سری برند وجود دارند که تلاش خود را می کنند تا شرایط کاری مطلوبی از جمله مراقبت های بهداشتی، دستمزد عادلانه، ساعات کاری مناسب و … برای نیروهای خود فراهم کنند. این ارفاد می توانند باعث کاهش و حتی پایان دادن به فقر شوند زیرا که ره چیز بزرگی از یم قدم کوچک شروع شده است.

همه ما دوست داریم که لباسی که می خریم حس خوبی به ما دبهد و ما را خوشحال کند. وقتی لباس های عید خود را می خریم با ذوق به آنه ا نگاه می کنیم و منتظر فرا رسیدن زمان مناسب هستیم تا آن ها را بپوشیم. اما باید حواسکمان باشد که کسانی هستند که این لباس ها را با زخمت برای ما درست کرده اند و لیاقت یم شرایط خوب را دارند. رفاه و ایمنی افرادی که در این صنعت کار می کنند به اندازه محیط زیست و حیوانات مهم است و باید به ان توجه کنیم.

6. تامین سلامت ما و کره زمین

محصولات فست فشن در روند تولیدشان از فرایند های شیمیایی فراوانی گذر می کنند. امار ها نشان می دهد که از 8000 ماده شیمیایی مختلف برای فرایند رنگرزیف سفیدکردن و آماده کردن لباس ها استفاده می شود. کسانی هستند که در کارگاه ها و کارخانه ها با این موادسسر و کار دارند و به خاطر تولید این لباس های دچار بیماری های شدید و خطرناک می وشند و حتی جان خود را از دست می دهند. همچننی از این افراد فرزندانی با نقص های مادرزادی متولید می شوند که زندگی سختی در پیش خواهند داشت.

هر ماده ای که در تماس پوست ما قرار می گیردف توسط آن جذب می شود. بنابر این باید توجه کنیم که از چه موادی استفاده می کنیم. مطمعن شوید که قبل از پوشیدن لباسی که خریده اید آن را بشویید. هنگام خرید برچسب ها را بررسی کنید و روی ان را بخوانید و از لباس هایی استفاده کنید که مواد شیمیایی کمترذی در آن ها به کار رفته است.

7. عدم استفاده از کودکان کار

با توجه به آمار های جدیدی که از یونیسف منتشر شده است، حدود 170 میلیون کودک در کسب و کارهایی که با صنعت مد و چپوشاک کرتبط اند، فعالیت می کنند. استفاده از ینروی کار کودک کاملا غیر اخلاقی است و باید یک جنایت بزرگ تلقی شود.

برند هایی هستند که در واقعیت از شیوه هایی پیروی می کنند که اخلاقی هستند. این برند ها را می توان از روی یک نشانه شناخت: این برند ها در باره شرایط کار و جزئیات کارخانه شفاف هستند.

شما همچنین می توانید با مطالعه برچسب های یک لباس به این موضوعات پی ببرید.

کره زمینی که بر روی آن زندگی می کنیم، چیزی جز امانت در دست ما نیست بنابر این باید  تمام تلاش خود را بکنیم تا از آن محافظت کنیم. شما نیز می توانید از فاکتور های مربوط به مد پایدار استفاده کنید و نقش خود ار در محافظت از این کره خاکی به خوبی ایفا کنید.