جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

کلیشه چاپ فلکسو چیست؟

کلیشه چاپ فلکسو

در این مقاله چه میخوانیم

کلیشه چاپ فلکسو یکی از ابزارهای پر استفاده از صنعت چاپ می باشد. در این مقاله در مورد این کلیشه ها با هم صحبت می کنیم.

این کلیشه ها همان طور که از نامش مشخص می باشد کلیشه های ژلاتینی است که در دستگاه های چاپ فلسکو مورد استفاده قرار می گیرد. طرز کار این کلیشه ها به این شکل است که این کلیشه ها را ابتدا به کمک چسب برروی سیلند می چسبانند سپس با هر بار چرخش سیلند رنگ برروی این کلیشه ها مالیده می شود سپس برروی سطح نایلون یا هر مورد دیگری که مایل می باشید چسبانده می شود.

کلیشه ژلاتینی چیست؟

کیشه ها نوعی صفحه است که رنگ بررروی آن کالیده می شود و با قرار دادن و کشیده شده این کلیشه بر سطح پارچه یا نایلون عمل چاپ انجام می شود. تاریخچه استفاده از کلیشه ها به زمان های بشیار قدیم بر می گردد و هنوز هم اسنا معطبری مبنی بر این که اولین کلیشه در چه زمانی ساخته شده وجود ندارد.

اما کلیشه های ژلاتینی در اواخر قرن ۱۸ توسعه و پیشرفت بسیار زیادی برای چاپ روزنامه، مطبوعات، مجله و سایر موارد داشته است که تا به امروز به بهترین شکل ممکنه خود برای چاپ پر جزئیات ترین تصاویر هم قابل انجام می باشد.

در حال حاضر کلیشه ژلاتینی به ورق هایی گفته می شود که انعطلاف پذیری بالایی دارند و از جنس پلاستیک، ژلاتین یا سیلیکون بوده و برای چاپ بررروی سطح مورد نظر فشار داده می شود.

چسب کلیشه چیست؟

کلیشه ها را باید بتوان حرکت داد و یا این که به کمک وسایلی بر سطح مورد نظر فشار داد. این حرکت دادن و یا فشار دادن به کمک سیلندهایی انجام میشود از از چسب ها برای چسباندن کلیشه ها بر روی سیلندها استفاده می شود. این چسب ها باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا تا در انگام کا بتواند فشار زیاد را تحمل کند و عملا مانع از جدا شدن کلیشه ا از سیلند بشود.

اصلی ترین کاربرد کلیشه های ژلاتینی در چیست؟

در دنیای چاپ حال حاظر دستگاه چاپ فلکسو را به عنوان یک دستگاه همه کاره می شناسند زیرا به کمک این دستگاه می توانند روی اکثر سطح ها عمل چاپ را به راحتی انجام دهند ولی بیشتر برای چاپ برروی فیلم های پلیمری مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشترین میزان مصرف دستگاه چاپ فلکسو برای محصولات پلی اتیلنی است که می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از :

  • چاپ انواع پلاستیک های دسته دار
  • چاپ نایلون های بسته بندی همانند لفاف دستمال کاغذی
  • چاپ بسته بندی مواد غذایی
  • چاپ بسته بندی کالا و محصولات گوناگون
  • چاپ پاکت بسته بندی
  • چاپ کاغذ دیواری
  • چاپ سفره یکبار مصرف
  • و …

انواع کلیشه چاپ فلکسو کیشه های ژلاتینی

کلیشه هایی که در چاپ فلسکو مورد اتفاده قرار می گیر به دو روش کلی ساخته می شود.

کلیشه چاپ آنالوگ: این کلیشه ها مخصول دستگاه چاپ فلسکو استیک می باشد در این روش کلیشه را به صورت دستی که با نام آنلاوگ معروف است مورد استفاده قرار می دهندو برای چاپ فلسکو استفاده می کنند.

کلیشه چاپ لیزری – دیجیتال : مخصول دستگاه چاپ فلکسو سیلند مکزی می باشد. در این روش از کلیشه های استفاده می شود که به کمک لیزر و یا دیجیتال درست شده اند استفاده می شود . کلیشه هایی که به کمک لیزر درست شده اند دارای دقت بالایی می باشند به همین دلیل هم استفاده از این کلیشه ها باعث می شود کیفت نهایی کار بسیار بالا برود. به کمک این کلیشه ها امکان ایجاد هر طرح و نخشی موجود می باشد.

پیشنهاد می کنیم از صفحهی چاپ نایلون هم ددین فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده