جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

کیسه پلاستیکی، کاغذی و یا پارچه کدام بهتر است؟

کیسه پلاستیکی، کاغذی و یا پارچه کدام بهتر است؟

در این مقاله چه میخوانیم

رفتن به خواربارفروشی مستلزم تصمیمات زیادی است. بسیاری از ما به سمت در خواربارفروشی به سمت قیمت ها و تخفیف کشیده می شویم. همچننی مواردی مانند ادعای مزایای سلامتی؛ بسته بندی روشن و جذاب و اخیراً ملاحظات زیست محیطی مواردی می باشند که ما را به سمت خود می کشانند. به همین دلیل هم امروزه خرید یک محصول تنها به خود آن محصول باز نمی گردد. کسانی از ما انتظار دارند که در تلاش باشیم برای حفظ محیط زیست و ما می‌خواهیم مطمئن شویم که از محصولات دوستدار محیط زیست استفاده می‌کنیم. بنابراین، سوال این است : کیسه های کاغذی، پلاستیکی یا پارچه ای قابل استفاده مجددمی باشند و یا نه؟

دلیل شهرت بد کیسه های پلاستیکی

کیسه پلاستیکی شهرت بدی دارد. طبق گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست  ، سالانه صدها میلیارد کیسه پلاستیکی تولید می شود  . که نتیجه اش  “تهدید مدرن” نامیده می شود، کیسه های ولگرد در خیابان ها، اقیانوس ها و محل های دفن زباله جمع می شوند، جایی که آنها حیات وحش را به خطر می اندازند و هرگز تجزیه نمی شوند. آنها را می توان بازیافت کرد اما معمولاً اینطور نیست و غیر ثابل بازیافت هستند..

زیست تخریب پذیر بودن کیسه های کاغذی

کیسه های کاغذی زیست تخریب پذیر هستند و به راحتی بازیافت یا کمپوست می شوند. اما تولید آنها به مقدار زیاد نیاز به آب، سوخت و درختان قطع شده دارد. و معمولاً از مواد بازیافتی ساخته نمی‌شوند، زیرا کاغذ جدید الیاف طولانی‌تر و قوی‌تری دارد. کیسه‌های پارچه‌ای معمولاً از پنبه ساخته می‌شوند. کیسه های قابل استفاده مجدد ساخته شده از پلاستیک پلی پروپیلن نیز رایج هستند و در واقع تولید آنها کربن فشرده کمتری دارد.

از شهرت که بگذریم، کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف، حداقل از نظر تولید یک کیسه، کمترین میزان کربن را دارند. اما این تنها آغازکار است. نحوه استفاده و دور انداختن کیسه ها اهمیت بیشتری دارد..

مقایسه قابل استفاده مجدد بودن

دو مورد از مهم‌ترین ملاحظات برای ردپای زیست محیطی یک کیف یا کیسه پلاستیکی این است که آیا از آن دوباره استفاده می‌کنیم و اگر چنین است، چند بارباید از آن استفاده شود . یک گزارش جامع از آژانس محیط زیست در سال 2011 نشان داد که کیسه های کاغذی باید حداقل سه بار مورد استفاده مجدد قرار گیرند تا پتانسیل بالاتر گرمایش آب و هوا را نفی کنند (در مقایسه با کیسه های پلاستیکی). یک کیسه پنبه ای باید 131 بار مورد استفاده مجدد قرار گیرد تا یک کیسه پلاستیکی از بین برود، این موارد  از نظر تأثیرروی آب و هوا برای  تولید هر کیسه است. البته، پلاستیک‌ها را می‌توان مجدداً استفاده کرد اما مشکل آنها این است که مد روز به نظر نمی‌رسند..

اما پاسخ آنقدرها هم که این جزئیات ممکن است به نظر برسد، پیچیده نیست. کدام کیف “پایدارترین” است؟ این واقعاً بستگی به این دارد که چند بار از آن استفاده کنید و مخصوصاً در مورد پلاستیک، پس از پایان عمر مفید آن با چه دقتی آن را دور بریزید. از کیسه‌هایی استفاده کنید که بیشترین کاربرد را برای شما دارند .

ماده اصلی کیسه های پلاستیکی

مطالعات نشان میدهد که کیسه پلاستیکی که استاندارد فروشگاه مواد غذایی را ارد از پلی اتیلن با چگالی بالا تولید شده اند . کیسه های پلاستیکی به مراتب کمترین هزینه تولید را دارند (یعنی کمترین ردپای زیست محیطی را دارند). با این حال، هیچ راهی برای دور زدن این واقعیت وجود ندارد که پلاستیک از نفت گرفته شده است. نفت یک منبع محدود است و هر چه به طور فزاینده ای محدود می شود، به دست آوردن آن به طور فزاینده ای برای محیط زیست مضر می شود.

بازیافت کیسه های پلاستیکی

بازیافت کیسه های پلاستیکی می تواند دشوار باشد. آنها اغلب از سطل ها به بیرون پرواز می کنند یا به ماشین آلات می چسبند. به همین دلایل، بسیاری از شهرها آنها را در جریان بازیافت شهرداری قبول ندارند. برخی از فروشگاه های مواد غذایی بزرگ گزینه های بازیافت کیسه های پلاستیکی را در محل ارائه می دهند به این صورت که می نویسند یک مرکز بازیافت در نزدیکی خود پیدا کنید..

دفن کیسه های پلاستیکی

بسیاری از مردم از کیسه های پلاستیکی دوباره استفاده می کنند. و این ردپای کربن آنها را کاهش می دهد. سرنوشت اکثر کیسه های پلاستیکی خرید این است که مستقیم به سطل زباله  می روند. ماموران شهرداری پس از جمع آوری این کیسه به راحتی می تواند آنها را به محل دفن زباله انتقال دهد. کیسه های پلاستیکی به سادگی پتانسیل استفاده مجدد را مانند کیسه های پارچه ای یا حتی کاغذی را ندارند.

پنبه یا پلی پروپیلن قابل استفاده مجدد موادی هستند که قابل استفاده مجدد هستند .

رایج شدن خریداری کیسه های قابل استفاده مجدد

کیسه های قابل استفاده مجدد ممکن است از مواد مختلفی ساخته شوند (مثلاً فیبر کنف)، اما دو نوع رایج آن پنبه و پلی پروپیلن نبافته است که یک نوع بادوام هستند. اکثرا این کیسه های شیک قابل استفاده مجدد مورد توجه دوستداران محیط زیست قرار می گیرند و با استقبال بسیار زیادی رو به رو میشوند. این کیسه ها توسط افرادی که از فروشگاه های بزرگ خرید می کنند مورد استفاده قرار می گیرند. در برخی از فروشگاه های زنجیره ای قرفه ای برای خرید این کیسه ها منظور همان کیسه های قابل استفاده مجدد ایجاد شده است که افراد قبل از خرید از این کیسه ها بخرند و خرید و مواد غذایی و محصولات خریداری شده خود را در این کیسه ها بگذارند .

کیسه های پنبه ای یا پلاستیکی

آیا آنها واقعا بهتر از کیسه های پلاستیکی هستند؟ پاسخ به این بستگی دارد که چقدر صادقانه از آنها استفاده مجدد می کنید. همانطور که در پاسخ ضروری ما در بالا ذکر شد، یک کیسه خرید پنبه ای متوسط باید 131 بار مورد استفاده مجدد قرار گیرد تا تاثیر بیشتر آن در سمت تولید به حساب آید. بنابراین اگر می خواهید از این کیف برای پنج سال آینده استفاده کنید، با هیچ مشکلی روبرو نیستید . زیرا این کیسه ها قابلیت استفاده چندین باره را دارند.

از طرف دیگر کیسه هایی که از پنبه تولید نشده اند هزینه ی بسیار کمتری دارند. این کیسه ها باید فقط 11 بار مورد استفاده مجدد قرار گیرند تا با پلاستیک معمولی شکسته شوند. این نکته را در نظر داشته باشید که همه کیف ها و کیسه ها برابر نیستند! اگر یک محصول قابل استفاده مجدد را انتخاب می کنید، حتماً مواد، منشأ آن و میزان استفاده مجدد از کیسه را در نظر بگیرید.

در پایان، اقدامات شما بیشترین تفاوت را ایجاد خواهد کرد – نه خود کیف. پایدارترین انتخاب، انتخابی است که برای شما پایدار باشد. ترجیحات شما چیست؟ کدام ملاحظات، محیطی یا موارد دیگر، برای شما مهمتر است؟ و چه تغییراتی در سبک زندگی در درازمدت ایجاد خواهید کرد؟

دفعه بعد که در راه خواربارفروشی هستید، این سوالات را به عنوان خوراکی برای فکر کردن در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده