جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

پایداری محیط زیست در صنعت نساجی

پایداری محیط زیست در صنعت نساجی

در این مقاله چه میخوانیم

پایداری در جهان امروز بسیار اهمیت دارد. حرکت به سوی پایداری یک قدم بسیار بزرگ به حساب می آید که تاثیر خود را بر تمام صنایع می گذارد. صنعت نساجی و تولید و چاپ کیسه پارچه ای موادی را به همراه دارد که با محیط زیست سازگاری ندارند و در فرایند تولید باعث تولید آلاینده های مضر می شوند. با این حال تقاضای مصرف کننده در حال رشد است و همه افراد به دنبال این هستند که از محصولات این صنعت برای تبلیغات و برندسازی استفاده کنند. بنابراین صنعت نساجی به سمتی سوق یافته است که از گزینه های سبز تر استفاده کند.

پنبه یک گیاه بسیار کاربردی است و برای تولید به منابع مختلفی نیاز دارد. مواد دیگری مثل نایلون و پلی استر ماهیت نفتی دارند برای هیمن برای محیط زیست مضر هستند.

کنف

کنف یکی از محصولاتی است که امروزه محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این گیاه کاربردی است و می تواند در وسایل پزشکی، نساجی، غذا و سوخت به عنوان یک جزء ترکیبی استفاده شود. الیاف این گیاه به دلیل دوام بالایی که دارند در صنعت نساجی مفید واقع می شوند.

کنف یکی از مزایایی که دارد این است که رشد آن سریع است. بنابراین اگر تولید کننده روی تولید کنف سرمایه گذاری کند، می تواند مقدار زیادی کنف را رشد دهد و برداشت کند. همچنین کنف میزان زیادی از مواد مغذی نیاز دارد. پارچه های تولید شده از کنف قابلیت تنفس دارند و تاثیر زیادی بر پایداری محیط زیست می گذارند.

تفاله قهوه

هر سال حدود 23 میلیون تن ضایعات قهوه شامل تفاله قهوه ایجاد می شود. می توان با استفاده از این ضایعات روشی جدید در صنعت نساجی ایجاد نمود. الیاف بدست آمده از تفاله قهوه می تواند برای تولید لباس های ورزشی و کفش و کیف به کار رود.

تفاله قهوه ضایعاتی است که در هر خانه وجود دارد. بنابراین تولید کنندگان نیاز به روش سختی برای دستیابی به آنها ندارند. تولید محصولات نیازمند استفاده از پلیمر در کنار تفاله قهوه است تا مواد چسبندگی بهتری پیدا کنند. استفاده از این تفاله ها باعث می شود که چرخه ای پایدار و سازگار با محیط زیست ایجاد شود که ضایعات خروجی آن بسیار کم می باشد.

درخت سدر

از الیاف لوتوس یا همان درخت سدر در کشور های شرقی برای قرن ها استفاده می شده تا بتواند محصولات نساجی و محصولات دیگر را تولید می کنند. اما لوتوس در کشور های غربی تاثیر چندانی نداشته است. تولید کنندگان می توانند با سرمایه گذاری بر روی یک الیاف سازگار و دارای پایداری محصولی ایجاد کنند که از هر نظر مفید است و آینده خوبی خواهد داشت.

جالب است بدانید که بسیاری از تولیداتی که با استفاده از الیاف لوتوس ایجاد می شوند داراری مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی هستند که این موضوع آنها را به گزینه ای جذاب برای مصرف کنندگان تبدیل می کند. این الیاف به دلیل این که نرم هستند و قابلیت تنفس دارند نیز محبوب هستند. تولید کننده ها می توانند پس از استخراج الیافی که از ساقه این درخت به وجود می آیند، آنها را برای تولید منسوجات ببافند. لوتوس هر روزه محبوبیت بیشتری پیدا می کند و تولید کنندگان و متخصصان بیشتری در این صنعت مشغول به کار می شوند تا آن را به صنعت مد نیز وارد کنند. این جنس منسوجات به دلیل پایداری، از محبوبیت بالایی در صنعت مد برخوردار خواهند شد.

محصولات پایدار ساخته شده از آناناس

آناناس برگ هایی دارد که الیاف آن برای تولید منسوجات مناسب هستند. این برگ ها علاوه بر صنعت نساجی در صنعت پزشکی برای اهداف درمانی نیز کاربرد دارند. بنابراین به جای دور انداختن برگ های آناناس می توان از آن برای ساخت الیافی کرد که پایدار هستند.

یکی از شرکت هایی که با برگ های آناناس برای تولید الیاف استفاده می کند شرکتی است بع نام پیناتکس. این شرکت با توسعه دهنده خود یعنی دکتر کارمن هیجوسا روشی پایدار برای استفاده از تمام قسمت های میوه ایجاد کرده است. او شرکتی را طراحی کرده که با استفاده از این الیاف منسوجات تولید می کنند که به محیط زیست سازگار است. این روشی است که با آن مصرف کنندگان می توانند بازیافت را به چشم خود دیده و از آن بهره ببرند.

پایداری موز

موز یکی دیگر از میوه هایی است که از ساقه های درخت خود الایف ارائه می دهد. موز یکی از با دوام ترین منابع طبیعی است و بع همین دلیل الیاف ان نیز برای تولید منسوجات گزینه ای بسیار با دوام خواهد بود. تولید کنندگان نیی به فر استفاده از این مزیت افتادند و تصمیم گرفتند تا از تمام بخش های موز استفاده کرده و صنعت نساجی را پایدار تر کنند.

موادی مانند اکریلیک و پلی استر می توانند آسیب زیادی به محیط زیست استفاده کنند. اما الیافی که از ساقه موز تولید می شوند می توانند به محیط زیست بازگردند و نقش خیلی کمی در آلودگی های محیط زیستی دارند. این موضوع باعث می شود تا تولید کنندگانی که به دنبال ماهش اثر بد خود بر روی محیط زیست هستند به فکر استفاده از این لایف بیفتند.

کِولار

این ماده برای تولید لباس های کسانی است که در بخش های پر خطر کار می کنند. به طور مثال جلیقه های ساخته شده از کولار دارای مقاومت در برابر گلوله هستند بنابراین باعث حفظ جان افسران پلیس می شوند. اما یان ماده نوعی پلاستیک است برای همین در طبیعت مشکل ایجاد می کند . توسعه دهندگان به دنبال روش هایی برای ساخت پلاستیک های هستند که با محیط زیست سازگار هستند و می توانند مثل کولار عمل کنند. 

نومکس

نومکس به لباس هایی می گویند که آتش نشان ها می پوشند. این ماده در هنگام آتش سوزی در برابر گرما و شعله مقاومت دارند. به این شکل که در هنگام افزایش دما نسبت به این دما واکنش نشان داده و انرژی آن را به درون پارچه جذب خواهند کرد. برای همین این ماده می تواند زندگی های بسیاری را نجات دهد.

نومکس و کولار عمر بیشتری نسبت به بقیه منسوجات دارند پس پایداری بیشتری دارند. اما نومکس برخلاف کولار به دلیل ارزش بالایی که دارد تحت استفاده مجدد قرار خواهد گرفت.

فناوری عامل موثری در پیشرفت است. در صنعت نساجی نیز فناوری نقش عظیمی را بازی می کند پس می توان انتظار داشت که در اینده پارچه های پایدار تر با روش های محیط زیست دوستانه تر تولید خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده