جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ما را به اشتراک بگذارید

گرماژ پارچه چیست و چگونه محاسبه می شود؟

گرماژ پارچه چیست

در این مقاله چه میخوانیم

گرماز پارچه یکی از مهم ترین اصطلاحات در صنایع نساجی و پارچه است. این اصطلاح یکی از ویژگی های مهم و پایه ثابت هر پارچه می باشد که وزن آن را بیان می کند. به این اصطلاح به جز گرماژ، وزن پایه نیز می گویند. این اصطلاح در صنایع نساجی و پارچه سازی و همچنین صنایع کاغذ نیز به کار می رود و در این صنایع کاربرد و اهمیت ویژه ای دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده قیمت ها از صفحه ی سفارش کیسه پارچه ای دیدن فرمایید.

یک تعریف ساده برای نحوه محاسبه گرماژ پارچه به این شکل بیان خواهد شد: گرماژ در واقع وزن یک متر مربع از یک پارچه است که بر حسب واحد گرم بیان شده است. با افزایش گرماژ، لباس هایی که با آن تولید می شود ضخیم تر و گرم تر خواهند بود. دز مقابل، پایچه هایی با گرماژ پایین تر سبک نر و خنک تر هستند. به همین دلیل برای تولید لباسهای تابستانه از پارچه با گرماژ پایین و در زمستان از پارچه با گرماژ بالا استفاده می شود تا لباسهایی مناسب با دمای هوا تولید شود.

وزن پارچه به این شکل محاسبه می شود که بر اساس الگوی برش مربعی با طول و عرض یک متر برش داده شده و وزن آن به عنوان گرماژ پارچه تعیین می شود. واحد گرماژ به صورت گرم در متر مربع است.

البته باید اشاره کرد که هر چند این عمل بسیار آسان و ساده به نظر می آید، در واقع یک کار تخصصی است که فقط توسط مهندسین و متخصصین نساجی انجام شده و نیازمند تجربه فراوان است. این کار باید با تحلیل بسیار دقیق انجام شود تا با استاندارد ها همخوانی کامل داشته باشد. گرماژ پارچه با واحد گرم بر متر مربع بیان می شود و محدوده وسیعی از اعدادی مانند 120،180،200،280 و را شامل می شود.

هر یک از این اعداد به این صورت ترجمه می شوند: پارچه ای با گرماژ 180 گرم بر متر مربع داریم که یعنی اگر طول 1 متر و عرض 1 متر از یک پارچه را داشته باشیم، وزن تکه برش خورده 180 گرم خواهد شد.به همین دلیل می توان گفت که گرماژ علاوه بر طول به عرض پارچه نیز بستگی دارد.

واحد های استفاده شده در گرماژ پارچه

احتمالا تا بحال دیده باشید که روی هر پارچه نوشته هایی را می توان دید. این موضوع می تواند یک وسیله برای کمک به خریدار باشد تا بتوانند به راحتی اطلاعات مناسب را برای انتخاب پارچه را کسب کنند و بهترین گزینه را انتخاب کنند. برای همین اعداد و نوشته هایی را روی هر پارچه چاپ یا طراحی می کنند تا بتواند به ما اطلاعات مناسب را برساند. این نوشته ها اطلاعات پارچه هستند. gsm یکی از مواردی است که روی پارچه نوشته می شود و در واقع نام دیگر آن وزن پارچه است. این مورد با واحد گرم بیان می شود. در واقع gsm همان گرم بر متر مربع است.

به احتمال زیاد تا الان و در اینجای مطالب متوجه شده اید که رایج ترین شیوه اندازه گیری گرماژ پارچه، روش اندازه گیری متریک می باشد. می توان اضافه کرد که برخی پارچه ها و لباس هایی که از آنها تولید می شوند، با واحد های دیگری مثل OZ یا oz/yd2 بیان می شود. این واحد به معنای اونس در یارد مربع است. البته که می توانیم با استفاده از فرمول یا ابزار های تبدیل یکا، این اعداد را به واحد مورد نظر تبدیل کنیم و این گونه می توان اعداد را با واحد مورد نظرمان درک کنیم.

برای تبدیل اونس به گرم می توان از این روش استفاده کرد. اونس را در 33.906 ضرب می کنیم تا به گرم برسیم. و در مقابل با تقسیم گرم بر 33.906 به اونس خواهیم رسید.

نکات تکمیلی

وزن پایه یا گرماژ پارچه را بر اساس یکای گرم بر متر مربع اندازه گیری می کنند. به دلیل عوامل فراوانی پارچه ها در وزن و ضخامت های متفاوت تولید شده و به فروش می رسند. یک سری از این عوامل اقلیم و عوامل جوی می باشند. به همین دلیل هنگام خرید یک پارچه به گرماژ یا ضخامت های مختلف بر می خوریم که هر کدام برای کار یمناسب هستند و می توان هر کدام را در مصارف متعددی به کار برد. این موضوع دلیل مشخصی دارد و آن هم اقلیم، کاربرد و آب و هوا و … است. طبق نکاتی که تا الان خوانده و فهمیده ایم می توانیم نتیجه بگیریم که هر پارچه بسه به گرمایش، ضخامت بیشتر خواهد داشت و در مقابل پارچه ای با ضخامت بیشتر گرماژ بیشتری خواهد داشت.

گرماژ در پارچه های بی بافت

یکی از معروف ترین پارچه های بی بافت پارچه سوزنی یا اسپان است که در مقاله های دیگر درباره آنها صحبت کرده ایم. این پارچه در محدوده گرماژی وسیعی تولید می شود این محدوده از 8 شروع شده و به حدود 300 گرم ختم می شود. وزن این پارچه ها بر اساس تعریف کلی گرماژ اندازه گیری و بیان می شود و تفاوت خاصی با پارچه های بافتنی ندارد.

کاربرد گرماژ های مختلف

تا این جای مطالب متوجه شده ایم که پارچه ها با وزن های مختلفی تولید می شوند و هر کدام گرماژ خاص خود را داند. این گرماژ ها هر کدام برای یک کاربرد استفاده می شود و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. بستهبا استفادهای که ما قرار است از پارچه داشته باشیم، وزن پارچه مصرفی متفاوت خواهد شد.

اما یک سری از پارچه ها به دلیل پرطرفدار و پرکاربرد بودن، محدوده و وسعتش از وزن های متخلف دارند که این ویژگی ای بسیار عالی برای این پارچه هاست. این پارچه ها اسم های آشنایی هستند که حتما به گوشتان رسیده است: پارچه ترگال، پارچه تترون، پارچه اسپان باند، پارچه متقال، پارچه کتان و … باید توجه داشته باشید که هر پارچه نمیتواند محدوده بسیار وسیعی از وزن های مختلف داشته باشد و این ویژگی مخصوص پارچه های بسیار پرطرفدار است.

سخن نهایی

همانطور که بارها در این مقاله بیان کردیم، گرماژ یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که هر پارچه در خود جای داده است و ما هنگام خرید باید به این ویژگی توجه ویژه ای بکنیم. این ویژگی به عوامل زیاد مانند اقلیم و آب و هوا و عوامل دیگری بستگی دارد.

شما می توانید با تماس یا از طریق وبسایت ما اطلاعات لازم را کسب کرده و سپس کیسه پارچه مورد نظر خود را به ما سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: داده های محافظت شده